Grafika CC0 (Canva, Flickr, Pixabay, Public Domain Pictures, Vecteezy)

Czytanie w bibliotece

Cykliczne spotkania dla dzieci przebywających w świetlicy. W ramach zajęć czytane są różnorodne teksty związane z tygodniowym tematem z planu pracy. Obok dodatkowego wzmocnienia aktualnych treści dzieci systematycznie obcują z utworami literackimi.

Słucham, myślę, czuję

Spotkania z mądrymi bajkami, w których autorzy podjęli tematykę uczuć i wartości. Celem spotkań opartych na słuchaniu czytanego tekstu, wzbogaconego dodatkowymi zadaniami, jest kształtowanie u dzieci rozumienia i naśladowania pozytywnych zachowań.

Słuchać każdy może

Słuchanie czytanych tekstów nie jest zarezerwowane jedynie dla małych czy najmłodszych w szkole dzieci. Każdy, niezależnie od wieku, może zamienić się w słuchacza i doskonalić swoją wyobraźnię, na co pozwala poznawanie historii prezentowanej w wersji audio.

Godzinka czytania

Propozycja dla dzieci lubiących dłuższe historie: śledzenie perypetii bohaterów, „przenoszenie się” w opisywane miejsca, utożsamianie z postaciami, wydarzeniami, przeżyciami… To okazja do poznania książek: krótszych – jednorazowo lub dłuższych – „w odcinkach”. Takie teksty pozwalają na doskonalenie umiejętności słuchania, skupiania się na czytanym tekście, łączenia wątków… Pobudzają ciekawość, rozwijają wyobraźnię i dostarczają pozytywnych emocji. To może nie zawsze cała „godzinka”, ale na pewno dobry czas dla miłośników książek i prawdziwych słuchaczy.

Weź ze sobą wartościowe słowa

Sentencje i cytaty związane głównie z literaturą w formie odrywanek – do przeczytania, wybrania i wzięcia ze sobą. Takie złote myśli mogą być pretekstem do rozmowy, zadumy czy uśmiechu, mogą też zainspirować do wykonania ilustracji lub wysłania życzeń…

Łączymy kropki

Wrześniowy Międzynarodowy Dzień Kropki to początek cyklicznych zajęć z „różnymi kropkami” 🙂 Historia z książki Petera H. Reynoldsa Kropka stała się pretekstem do comiesięcznych spotkań z kreatywnością, wytrwałością i talentami dzieci. I to nie tylko w sferze plastycznej – jak to miało miejsce w opowieści o Vashti. Projekt we współpracy ze świetlicą.

Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka

Realizacja zadań z Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych. Założeniem tego projektu jest promocja czytelnictwa oraz aktywizacja czytelników.

Świat zwierząt – zwierzęta świata

Książkowe spotkania będące uzupełnieniem innowacji świetlicowej, przybliżającej zwierzęta. W ramach zajęć czytanie i prezentacja tekstów o zwierzętach, a także odczytywanie zakodowanych haseł i kolorowanie.

Przerwa w bibliotece

Jest to propozycja dla osób, które chcą spędzić czas w otoczeniu spokojnej muzyki – z książką w ręku lub zamkniętymi oczami. Kojących dźwięków można będzie słuchać na długich przerwach: o 1110 i 1210.

Tworzymy historie

Obrazy ze Story Cubes lub kolorowych kartek stają się podstawą do stworzenia własnej opowieści. Każda taka historia może być naprawdę niesamowita – fantastyczna, zabawna lub wzruszająca – po prostu niepowtarzalna. To kolejna okazja do rozwijania wyobraźni, doskonalenia językowego oraz dobrej zabawy.

Koszyk z zagadkami

W koszyku znajdują się zagadki z różnych dziedzin: językowe, przyrodnicze, matematyczne, logiczne… Przygotowywane są w różnych formach: testów, diagramów, rebusów, kodów QR odsyłających do wersji w Internecie… Można je traktować jako ćwiczenie umysłu, doraźne sprawdzenie swojej wiedzy, umiejętności, spostrzegawczości… To sprawdziany bez ocen, dające satysfakcję, wspomagające rozwijanie możliwości, pozwalające pożytecznie spędzić czas.

Kategorie: Aktualności

Skip to content