Z kulturą na TAK od najmłodszych lat …

Emilia Kowalczyk-Rumak    30 maja 2016

 

16 maja 2016 r. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Podciernie i Okolice Lucyna Bajszczak już po raz czwarty zorganizowała spotkanie pn „Z kulturą na TAK od najmłodszych lat – IV integracyjne spotkanie przedszkoli z terenu powiatu mińskiego”. Integracja była możliwa dzięki staraniom Pani prezes Stowarzyszenia, która aplikowała w konkursie realizacji zadań publicznych ogłoszonych na początku br roku przez Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim. Udało się otrzymać dofinansowanie ze środków budżetu Powiatu Mińskiego w kwocie 3.000 zł. W zadaniu publicznym udział wzięły dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Lipinach prowadzonego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiny, Dębowce, Borki- gmina Mrozy, Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Pogorzeli prowadzonego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pogorzel, Nowa Pogorzel i okolic – gmina Siennica, Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Małe Przedszkole” w Podcierniu prowadzonego przez Organizatora – gmina Cegłów, Publicznego Przedszkola w Cegłowie, Publicznego Przedszkola w Piasecznie gmina Cegłów, Publicznego Przedszkola w Jeruzalu gmina Mrozy, Publicznego Przedszkola w Siennicy i Niepublicznego Przedszkola w Cegłowie. Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyło Przedszkole Niepubliczne Akademia Smyka z Siennicy. Gościem specjalnym imprezy było przybycie Przedszkola Bajka z Cyganki na czele z niesamowitą Anielką Płochocką i jej cudowną mamą. Natomiast gościnnie przybyła na spotkanie Akademia Małego Bąbla przy Klubie Kulturalne Zacisze na czele z panią Dorotą Wójcik. Łącznie w spotkaniu udział wzięło przeszło 280 dzieci, które z uśmiechem na twarzach przybyły na integrację wraz z personelem przedszkola. Patronat Honorowy nad imprezą objął Pan Marcin Uchman – Wójt Gminy Cegłów. Partnerem był Zespół Szkolny w Cegłowie na czele z Panią Emilią Kowalczyk – Rumak – Dyrektor Zespołu. Sponsorem spotkania było Stowarzyszenie z Podciernia oraz GKRPAiZN w Cegłowie na czele z przewodniczącą panią Jadwigą Kaczorek. Mimo wczesnej godziny rozpoczęcia imprezy wszyscy zaproszeni uczestnicy i goście przybyli na czas. Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Prezes Lucynę Bajszczak, powitaniu przybyłych gości i zapoznaniu się z najmłodszymi uczestnikami spotkania rozpoczęła się część artystyczna.
Podczas imprezy w pierwszej części odbył się spektakl słowno – muzyczny w wykonaniu Marleny Uziębło przy akompaniamencie Grzegorza Uziębło. Druga część imprezy przebiegła pod hasłem „ Pani Świnka i Klub czerwonego noska”- animacja dla dzieci, malowanie buziek, kolorowanki, konkursy, wspólne tańce i śpiewy. Spotkanie integracyjne pozostanie w pamięci uczestników na długi czas.
W nagrodę dzieci otrzymały soczek i batonik oraz słodkie cukierki. Na pamiątkę przedszkola otrzymały własnoręcznie wykonane podziękowania za udział, zabawę i wspólnie spędzony czas. Natomiast każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe kredki. Wszystkim, którzy przyczynili się do prawidłowego przebiegu spotkania, Prezes Stowarzyszenia serdecznie dziękuje.

Impreza była dużym wydarzeniem i promocją dla Powiatu Mińskiego, gminy Cegłów oraz Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Podciernie i Okolice. Możliwość udziału w imprezie to doskonała szansa do zaszczepienia już od najmłodszych lat udziału w imprezach kulturalnych i czerpanie z nich korzyści wychowawczych. Organizacja imprezy tego rodzaju zawsze scala i integruje nawet to najmłodsze pokolenie uczestników oraz zachęci do korzystania z dóbr kultury w przyszłości.

autor – Lucyna Bajszczak