XIII Festiwal Nauki i Kultury

12 czerwca 2017

- Jolanta Różycka -

W dniach od 8 do 11 czerwca 2017 r. odbywał się w Zespole Szkolnym w Cegłowie Festiwal Nauki i Kultury. Była to już XIII edycja tego projektu. Tegoroczny Festiwal przebiegał pod hasłem: „Doświadczamy i eksperymentujemy”. Punktualnie o godzinie 9.00 Dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie Emila Kowalczyk-Rumak ogłosiła otwarcie imprezy, życząc wszystkim uczestnikom wspaniałych przeżyć.

Honorowym patronatem objęli przedsięwzięcie Mazowiecki Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Miński, Wójt Gminy Cegłów, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki. Szkolnymi koordynatorkami projektu były nauczycielki Magdalena Sujak i Sylwia Mistewicz-Gut. One poprowadziły występy.

Program pierwszego festiwalowego dnia przeznaczony był dla najmłodszych uczniów. Dzieci z klas I-III miały okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez firmę Modra Sova. Celem było rozwijanie kreatywnych umiejętności. Zdaniem prowadzących, po tej swoistej lekcji, zasady dynamiki Newtona, zasada zachowania pędu i inne prawa fizyki przestają być dla dzieci tajemnicą. Prawdziwie poznawczy zachwyt wywołało w maluchach samodzielne konstruowanie poduszkowca. Po zajęciach szkolny korytarz stał się miejscem ich wyścigów. Zupełnie inny charakter miało spotkanie z pisarką Stanisławą Gujską. Inspirowane wierszami poetki dzieci odbyły podróż przez miasta Polski. Odkrywały piękno przyrody i historii. Próbowały pięknego czytania oraz uczyły się kulturalnego zadawania pytań. Po wysiłku intelektualnym uczniom zaproponowano spacer po nowo otwartym parku edukacyjnym w Cegłowie. Bogaty w przeżycia dzień wieńczyła wizyta na pływalni.

Drugi dzień Festiwalu był świętem młodzieży z klas IV-VI i gimnazjum. Każdy z uczniów uczestniczył w trzech sesjach warsztatowych. Organizatorzy przygotowali bogatą ich ofertę. Obejmowały one wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i humanistycznych, ale miały także na celu kształcenie umiejętności interdyscyplinarnych. W programie imprezy znalazły się warsztaty z języka francuskiego i angielskiego. Pierwsze, prowadzone przez Annę Mądry, miały na celu zachęcenie uczniów do nauki tego pięknego języka. Wzięły w nich udział osoby niemające dotąd kontaktu z językiem francuskim. Prowadząca zaproponowała zabawę w poznanie nawyków żywieniowych Francuzów z jednoczesnym poznaniem słówek oznaczających nazwy produktów. Było smacznie i wesoło. Uczniowie, zajadając owoce i warzywa, uczyli się wymawiać po francusku ich nazwy. Zajęcia z języka angielskiego miały formę konwersacji i przeznaczone były dla odbiorców, którzy uczą się tego języka. Bardzo ciekawie prowadził je mieszkaniec Wysp Brytyjskich Mark Brannan, obecnie nauczyciel Studium Języków Obcych w Mińsku Maz.

Kilka warsztatów prowadzili członkowie Centrum Naukowo-Edukacyjnego „Fulleren”. Zaproponowali zajęcia tajemniczo nazwane: „ Mydełkowa zabawa”, „Pachnące laboratorium” oraz „Sztuczny kawior czyli kuchnia molekularna”. Uczniowie pod okiem trenerów samodzielnie wytwarzali babeczki do kąpieli i perfumy, poznając właściwości różnych związków chemicznych. Inne zajęcia chemiczne dawały dzieciom możliwość samodzielnego wytworzenia polimeru, z którego można wykonać np. piłeczki kauczukowe.

Podczas festiwalu odbyło się szereg zajęć matematycznych. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach budowali z uczestnikami zajęć bryły szkieletowe ze słomek do napojów. Inny warsztat poświęcony był trójkątom równobocznym. Prowadząca Joanna Kot pokazywała, jak składać formy przestrzenne techniką origami. Trudne, ale pasjonujące zajęcia zaproponował Adam Jurkiewicz z grupy Superbelfrzy RP. Uczniowie poznali podstawy programowania Arduino w oparciu o system operacyjny Linux.

Zupełnie inny charakter miały zajęcia teatralne czy gra liderska. Miały one na celu kształcenie kompetencji miękkich, które dotyczą cech psychofizycznych i umiejętności społecznych. Koncentrują się na zachowaniu człowieka, postawach, sposobie bytowania. Dotyczą przede wszystkim zarządzania sobą, motywacji oraz umiejętności interpersonalych. Kształtują takie cechy jak: komunikatywność,dynamizm działania, kreatywność, umiejętność pracy w zespole. Kompetencje miękkie, wbrew pozorom, również można ćwiczyć, rozwijać. Podczas zajęć teatralnych uczniowie wcielali się w role spikerów radiowych, tworzyli wspólne historie. Po wysiłku umysłowym można było zrelaksować się, tańcząc zumbę.

10 czerwca Cegłów po raz 4 gościł osoby liczące na japońskim liczydle. W tegorocznych Mistrzostwach Polski w Obliczeniach na Sorobanie wzięło udział 30 osób, które współzawodniczyły w 2 kategoriach: Maluch oraz Open. W tym roku w kategorii Open zadania z zakresu dodawania i odejmowania były na poziomie 7 kyu według Japońskiego Związku Sorobanu. Warto wspomnieć, że umiejętności uczestników są coraz większe, rośnie też ich szybkość obliczeń. Podczas pierwszych tego typu zawodów w Polsce w 2014 roku zadania były zaledwie na poziomie 9 kyu.
W tym roku zaskoczeniem dla wszystkich była obecność dwóch Japonek-bliźniaczek: Seny i Reny, które od czterech lat mieszkają i uczą się w Polsce. Dziewczynki, jak przystało na osoby z kraju sorobanu, świetnie sobie radziły. W Japonii uczyły się obliczeń na sorobanie, ale miały długą przerwę w nauce. Mimo to osiągnęły w zawodach doskonałe wyniki.
W tym roku najlepiej liczące osoby to:

W kategorii Maluch:

 • I miejsce i tytuł Mistrza Sorobanu 2017  w kategorii Maluch – Julia Aniszewska z Cegłowa
 • II miejsce – Piotr Aniszewski z Cegłowa
 • III miejsce – Piotr Rumak z Cegłowa

W kategorii Open:

 • I miejsce i tytuł Mistrza Sorobanu 2017 – Sena Shichi z Gliwic
 • II miejsce – Jolanta Kamińska z Siedlec
 • III miejsce – Rena Shichi z Gliwic

Piknik Naukowy w Cegłowie odbył się w niedzielę 11 czerwca i był ostatnią częścią XIII Festiwalu Nauki i Kultury. Dzięki zaangażowaniu i pracy wielu osób goście, rodzice, absolwenci i uczniowie mogli podziwiać wiele ciekawych występów przygotowanych na tę okazję zarówno przez nauczycieli jak i dzieci z tej szkoły. Przybyli mogli zobaczyć popisy taneczne, akrobatyczne i wokalne swoich pociech. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz iluzji w wykonaniu Pawła Głowackiego oraz występ zespołu Poema z Mińska Mazowieckiego. Goście wzięli udział w różnych zajęciach: plastyczno-technicznych – ,,Malowanie twarzy’’, łamigłówkach matematycznych – ,,Głowołamacze’’ , sportowych – ,,Kraina sportu i zabawy’’, chemicznych- ciecz nieniutonowska, produkcja piłeczek’’, historycznych- ,,Jak powstaje kolczuga?’’, językowych- ,,Let’s play’’, intelektualnych- ,,Twój mózg jest jak śpiący gigant’’. Najmłodsi próbowali swoich sił na ścianie kreatywnego malowania oraz wykazali się umiejętnościami artystycznymi na warsztatach ,,Pomaluj swój świat’’. Dodatkowymi atrakcjami były: dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampolina, basen z piłeczkami, tor przeszkód. Rodzice wspólnie z wychowawcami przygotowali stoiska gastronomiczne. Można było kupić: watę cukrową, gofry, grillowane kiełbaski i kaszankę, lody, ciasto i napoje, fanty, zapiekanki, popcorn, tosty, modelowane balony oraz balony z helem. Największym zainteresowaniem cieszyło się losowanie nagród dla dzieci i rodziców, które odbywało się czterokrotnie na scenie. Pogoda dopisała, humory też.

Tak ważna impreza nie mogłaby się odbyć bez sponsorów. Organizację cegłowskiego festiwalu wsparli m.in.:

 • Pan Marcin Uchman – Wójt Gminy Cegłów
 • Pani Jadwiga Kaczorek – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Cegłowie
 • Rada Rodziców Zespołu Szkolnego w Cegłowie
 • Pan Marek Paskudzki – właściciel sklepu komputerowego Kreator z Siedlec
 • Pani Justyna Uchman – Sklep Spożywczo-Przemysłowy w Cegłowie
 • Pan Zbigniew Załęski – P.P.H.U. „UZIMEX”
 • Pan Robert Smuga – Dyrektor MOSIR Mińsk Mazowiecki
 • Kpł. Piotr Dróżdż
 • Majsterpol
 • Bank Spółdzielczy w Mrozach
 • Studium Języków Obcych w Mińsku Maz.
 • BAGS & Gąsior

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli:

 • Mazowiecki Kurator Oświaty
 • Marszałek Województwa Mazowieckiego
 • Starosta Miński
 • Wójta Gminy Cegłów
 • Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki
 • Instytutu Matematyki i Fizyki UPH w Siedlcach.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close