Wizyta w naszej szkole wicemistrza świata w szybkich obliczeniach

Karol Sieńkowski    2 października 2016

30 września 2016 z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia gościliśmy w naszej szkole nauczycieli japońskiej szkoły sorobanu Ishido Soroban. Przyjechał do nas sam dyrektor tej szkoły – Kenichi Ishido oraz dwóch nauczycieli: Tetsuya Ono i Megumi Shibuya.  W roli tłumacza obecny był Wojciech Gęszczak. Japońscy goście brali udział międzynarodowym konkursie obliczeń pamięciowym Mental Calculation World Cup 2016, który w dniach 24-25 września odbywał się w Niemczech. Japończycy zdobyli tam I i II miejsce zostawiając w tyle swoich rywali. Goszczący w cegłowskiej placówce Tetsuya Ono został tegorocznym wicemistrzem świata.

Podczas wizyty w naszej szkole goście zostali przepytani przez patrol szkolny i zdobyli medale “Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Trzeba jednak powiedzieć, że wybrali pytania dotyczące tabliczki mnożenia z zakresu do 500. Ponadto odbyli spotkania warsztatowe dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, dla uczniów klas 4-6 i gimnazjum oraz dla uczniów filii w Piasecznie. Odwiedzili też nasze placówki przedszkolne i z zainteresowaniem wysłuchali występów dzieci. Wszyscy uczestnicy zajęć zostali obdarowani drobnymi japońskimi podarunkami.
Goście byli bardzo zdziwieni widokiem w naszej szkole kendam – japońskich zabawek zręcznościowych. jeszcze bardziej zdziwili się, gdy im powiedzieliśmy, że tak jak w Japonii tak i w naszej szkole uczniowie ćwiczą sprawność ruchową za pomocą tej zabawki na lekcjach wf-u. Krótki pokaz umiejętności z kendamą dał Kacper Choromański z klasy 5b.
O godzinie 14.00 goście z Japonii przeprowadzili spotkanie warsztatowe poświęcone technikom szybkich obliczeń pamięciowych dla nauczycieli z okolicznych szkół.

Dużo emocji wzbudził pokaz możliwości obliczeniowych wicemistrza świata – pana Tetsuya Ono. Wykonywał on szybkie obliczenia na liczbach  12 cyfrowych przyprawiając w zdumienie publiczność. Zademonstrował też z okazji wspomnianego święta tabliczki mnożenia swoje umiejętności w tym zakresie. Okazało się że mnożenie przykładów typu 346×643 wykonuje błyskawicznie i bez namysłu.