Wizyta w naszej szkole wicemistrza świata w szybkich obliczeniach

02 października 2016

- Karol Sieńkowski -

30 września 2016 z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia gościliśmy w naszej szkole nauczycieli japońskiej szkoły sorobanu Ishido Soroban. Przyjechał do nas sam dyrektor tej szkoły – Kenichi Ishido oraz dwóch nauczycieli: Tetsuya OnoMegumi Shibuya.  W roli tłumacza obecny był Wojciech Gęszczak. Japońscy goście brali udział międzynarodowym konkursie obliczeń pamięciowym Mental Calculation World Cup 2016, który w dniach 24-25 września odbywał się w Niemczech. Japończycy zdobyli tam I i II miejsce zostawiając w tyle swoich rywali. Goszczący w cegłowskiej placówce Tetsuya Ono został tegorocznym wicemistrzem świata.

Podczas wizyty w naszej szkole goście zostali przepytani przez patrol szkolny i zdobyli medale “Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Trzeba jednak powiedzieć, że wybrali pytania dotyczące tabliczki mnożenia z zakresu do 500. Ponadto odbyli spotkania warsztatowe dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, dla uczniów klas 4-6 i gimnazjum oraz dla uczniów filii w Piasecznie. Odwiedzili też nasze placówki przedszkolne i z zainteresowaniem wysłuchali występów dzieci. Wszyscy uczestnicy zajęć zostali obdarowani drobnymi japońskimi podarunkami.
Goście byli bardzo zdziwieni widokiem w naszej szkole kendam – japońskich zabawek zręcznościowych. jeszcze bardziej zdziwili się, gdy im powiedzieliśmy, że tak jak w Japonii tak i w naszej szkole uczniowie ćwiczą sprawność ruchową za pomocą tej zabawki na lekcjach wf-u. Krótki pokaz umiejętności z kendamą dał Kacper Choromański z klasy 5b.
O godzinie 14.00 goście z Japonii przeprowadzili spotkanie warsztatowe poświęcone technikom szybkich obliczeń pamięciowych dla nauczycieli z okolicznych szkół.

Dużo emocji wzbudził pokaz możliwości obliczeniowych wicemistrza świata – pana Tetsuya Ono. Wykonywał on szybkie obliczenia na liczbach  12 cyfrowych przyprawiając w zdumienie publiczność. Zademonstrował też z okazji wspomnianego święta tabliczki mnożenia swoje umiejętności w tym zakresie. Okazało się że mnożenie przykładów typu 346×643 wykonuje błyskawicznie i bez namysłu.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close