Wizyta światowej czołówki w szybkich obliczeniach w naszej szkole

04 października 2017

- Karol Sieńkowski -

3 października po raz piąty gościł w naszej szkole sensei Kenichi Ishido, prezes Japońskiego Związku Sorobanu i Dyrektor Generalny Szkoły Sorobanu w prowincji Chiba. Towarzyszyło mu dwóch nauczycieli z jego szkoły: sensei Tetsuya Ohnowicemistrz świata w szybkich obliczeniach oraz Kosuke Makino. Sensei Ishido osiągnął mistrzowski stopień 9 Dan w umiejętnościach obliczeniowych, zaś sensei Ohno może poszczycić się najwyższym stopniem 10 Dan. Takich ludzi jest w Japonii niewielu.

Podczas wizyty w naszej szkole goście poprowadzili warsztaty z liczenia dla uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej, a następnie dla starszych uczniów szkoły podstawowej zaawansowanych w technice liczenia na sorobanie. Byli pełni podziwu dla umiejętności obliczeniowych i progresu jaki nastąpił w porównaniu z rokiem poprzednim.

W oczekiwaniu na spotkanie z nauczycielami goście mieli okazję odbyć rozmowę z p. Marcinem Uchmanem – Wójtem Gminy Cegłów, który zapewnił o wpieraniu szkoły w realizowaniu tego unikalnego w skali kraju działania naszej placówki.

Warsztaty dla nauczycieli z województwa mazowieckiego rozpoczęły się o godz. 13.45. Otwarcia dokonał Wójt Gminy Cegłów, pan Marcin Uchman oraz Dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie, pani Emilia Kowalczyk-Rumak.

Podczas warsztatów sensei Ishido opowiadał o roli jaką w procesie uczenia odgrywa właściwa stymulacja obu półkul mózgowych. Soroban jest przyrządem, który nadaje się do tego celu idealnie. Podał też świetną metodę na zapamiętanie dużej liczby wyrazów oraz cyfr.
W części warsztatowej nauczyciele z Japonii wprowadzali początkujących w tajniki przesuwania koralików i  liczenia, zaś grupa zaawansowanych uczestników miała okazję zmierzyć się z zadaniami obliczeniowymi na poziomie 8-5 kyu. W finale spotkania mistrz Tetsuya Ohno zademonstrował  jak szybki jest w obliczeniach. Oprócz typowych obliczeń zademonstrował też jak błyskawicznie podać w jaki dzień tygodnia wypadła dowolna data z kalendarza. Zgromadzeni byli pełni podziwu dla jego umiejętności.

Na zakończenie spotkania nauczyciele wręczyli uczestnikom konferencji upominki z Muzeum Sorobanu w Japonii.

 

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close