Wizyta światowej czołówki w szybkich obliczeniach w naszej szkole

Karol Sieńkowski    4 października 2017

3 października po raz piąty gościł w naszej szkole sensei Kenichi Ishido, prezes Japońskiego Związku Sorobanu i Dyrektor Generalny Szkoły Sorobanu w prowincji Chiba. Towarzyszyło mu dwóch nauczycieli z jego szkoły: sensei Tetsuya Ohnowicemistrz świata w szybkich obliczeniach oraz Kosuke Makino. Sensei Ishido osiągnął mistrzowski stopień 9 Dan w umiejętnościach obliczeniowych, zaś sensei Ohno może poszczycić się najwyższym stopniem 10 Dan. Takich ludzi jest w Japonii niewielu.

Podczas wizyty w naszej szkole goście poprowadzili warsztaty z liczenia dla uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej, a następnie dla starszych uczniów szkoły podstawowej zaawansowanych w technice liczenia na sorobanie. Byli pełni podziwu dla umiejętności obliczeniowych i progresu jaki nastąpił w porównaniu z rokiem poprzednim.

W oczekiwaniu na spotkanie z nauczycielami goście mieli okazję odbyć rozmowę z p. Marcinem Uchmanem – Wójtem Gminy Cegłów, który zapewnił o wpieraniu szkoły w realizowaniu tego unikalnego w skali kraju działania naszej placówki.

Warsztaty dla nauczycieli z województwa mazowieckiego rozpoczęły się o godz. 13.45. Otwarcia dokonał Wójt Gminy Cegłów, pan Marcin Uchman oraz Dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie, pani Emilia Kowalczyk-Rumak.

Podczas warsztatów sensei Ishido opowiadał o roli jaką w procesie uczenia odgrywa właściwa stymulacja obu półkul mózgowych. Soroban jest przyrządem, który nadaje się do tego celu idealnie. Podał też świetną metodę na zapamiętanie dużej liczby wyrazów oraz cyfr.
W części warsztatowej nauczyciele z Japonii wprowadzali początkujących w tajniki przesuwania koralików i  liczenia, zaś grupa zaawansowanych uczestników miała okazję zmierzyć się z zadaniami obliczeniowymi na poziomie 8-5 kyu. W finale spotkania mistrz Tetsuya Ohno zademonstrował  jak szybki jest w obliczeniach. Oprócz typowych obliczeń zademonstrował też jak błyskawicznie podać w jaki dzień tygodnia wypadła dowolna data z kalendarza. Zgromadzeni byli pełni podziwu dla jego umiejętności.

Na zakończenie spotkania nauczyciele wręczyli uczestnikom konferencji upominki z Muzeum Sorobanu w Japonii.