Wizyta gości z Japonii

16 grudnia 2015

- Karol Sieńkowski -

W dni 15.09.2015 na zaproszenie p. Karola Sieńkowskiego naszą szkołę odwiedzili goście z Japonii. Przyjechał znany już cegłowskim uczniom p. Kenichi Ishido – dyrektor ISHIDO SOROBAN- sieci szkół sorobanu w Japonii, przewodniczący Japońskiego Związku Sorobanu wraz z dwiema nauczycielkami ze swojej szkoły: p. Miki Tsushima i p. Natusho Sugiyama. Obowiązki tłumacza pełniła p. Aya Sugiura. Obecnie szkoła pana Ishido liczy 10000 uczniów, ma on więc duże doświadczenie w zarządzaniu oswiatą.

Podczas wizyty nauczycielki poprowadziły warsztaty obliczeń na japońskim liczydle dla uczniów klas 5.  Osoby znające podstawy obliczeń na sorobanie uczyły się mnożyć, zaś pozostali poznawali zasady dodawania i odejmowania. Pani Miki Tsushima zaprezentowała też swoje umiejętności w szybkich obliczeniach wprawiając w osłupienie piątoklasistów i nauczycieli. Jest ona obecnie jedną z najszybciej liczących osób na świecie i będzie reprezentować Japonię na Mistrzostwach Świata w Szybkich Obliczeniach. Mistrzostwa odbędą się wkrótce w Niemczech. Podczas wizyty zapadła bardzo ważna decyzja, by szkoła w Cegłowie stała się miejscem w Polsce, gdzie można zdobyć japoński certyfikat w obliczeniach na sorobanie dla ucnziowskich stopni  kyu. Po egzaminie w szkole imienne certyfikaty będą wysyłane z Japonii.  Mamy nadzieję, że już niedługo pierwsz dzieci z Plski będą w p[osiadaniu takich certyfikatów.

Po zajęciach w szkole goście zwiedzili cegłowskie kościoły, a następnie udali się na wizytę do wójta Gminy Cegłów. Wspólnie z wójtem, p. Marcinem Uchmanem rozmawialiśmy o zorganizowaniu sorobanowego wydarzenia wakacyjnego dla zainteresowanych nauczycieli z całej Polski.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close