Wizyta gości z Japonii

Karol Sieńkowski    16 grudnia 2015

W dni 15.09.2015 na zaproszenie p. Karola Sieńkowskiego naszą szkołę odwiedzili goście z Japonii. Przyjechał znany już cegłowskim uczniom p. Kenichi Ishido – dyrektor ISHIDO SOROBAN- sieci szkół sorobanu w Japonii, przewodniczący Japońskiego Związku Sorobanu wraz z dwiema nauczycielkami ze swojej szkoły: p. Miki Tsushima i p. Natusho Sugiyama. Obowiązki tłumacza pełniła p. Aya Sugiura. Obecnie szkoła pana Ishido liczy 10000 uczniów, ma on więc duże doświadczenie w zarządzaniu oswiatą.

Podczas wizyty nauczycielki poprowadziły warsztaty obliczeń na japońskim liczydle dla uczniów klas 5.  Osoby znające podstawy obliczeń na sorobanie uczyły się mnożyć, zaś pozostali poznawali zasady dodawania i odejmowania. Pani Miki Tsushima zaprezentowała też swoje umiejętności w szybkich obliczeniach wprawiając w osłupienie piątoklasistów i nauczycieli. Jest ona obecnie jedną z najszybciej liczących osób na świecie i będzie reprezentować Japonię na Mistrzostwach Świata w Szybkich Obliczeniach. Mistrzostwa odbędą się wkrótce w Niemczech. Podczas wizyty zapadła bardzo ważna decyzja, by szkoła w Cegłowie stała się miejscem w Polsce, gdzie można zdobyć japoński certyfikat w obliczeniach na sorobanie dla ucnziowskich stopni  kyu. Po egzaminie w szkole imienne certyfikaty będą wysyłane z Japonii.  Mamy nadzieję, że już niedługo pierwsz dzieci z Plski będą w p[osiadaniu takich certyfikatów.

Po zajęciach w szkole goście zwiedzili cegłowskie kościoły, a następnie udali się na wizytę do wójta Gminy Cegłów. Wspólnie z wójtem, p. Marcinem Uchmanem rozmawialiśmy o zorganizowaniu sorobanowego wydarzenia wakacyjnego dla zainteresowanych nauczycieli z całej Polski.