Węgiel – czarne skarby ukryte pod ziemią

04 grudnia 2017

- Aneta Zadunajska -

Z okazji Święta Górnika dzieci z grupy 3 latków miały okazję poznać właściwości fizyczne węgla kamiennego i drzewnego.

Zajęcia rozpoczęliśmy od burzy mózgów. Ku naszemu zdumieniu dzieci wiedziały: kim jest górnik, znały słowo kopalnia twierdząc, że jest to korytarz, oraz że węgiel znajduje się pod ziemią. Podczas dalszych hipotez wyjaśniliśmy do czego może być wykorzystywany węgiel oraz co z niego otrzymujemy.

Następnie badaliśmy właściwości fizyczne węgla. Po dokładnym obejrzeniu oraz dotknięciu stwierdziliśmy, że węgiel może być twardy przypominający czarne kamienie, ciężki, ale również może być miałki, bardzo pylący, oraz… bardzo brudzący. Dzieci miały również okazję przeprowadzić doświadczenia pokazujące jak węgiel kamienny zachowuje się w zetknięciu z wodą. Z naszego eksperymentu wywnioskowaliśmy, że nie rozpuszcza się on w wodzie oraz w niej tonie.

Następnie zapoznaliśmy dzieci z wyglądem i właściwościami węgla drzewnego. Otóż, ku zdziwieniu dzieci nie był już tak ciężki, dało się nim rysować na kartce papieru, dymił gdy próbowaliśmy go podpalić, oraz wydzielał ciepło podczas spalania. Tego, że węgiel kamienny również wydziela ciepło, niestety nie udało nam się doświadczyć w przedszkolu, ale w domu… z pomocą dorosłych – dlaczego nie!

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close