V Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Prozy Henryka Sienkiewicza

Jadwiga Czerwińska    19 listopada 2016

W dniach 8-9 i 17 listopada 2016 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim odbył się Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Prozy Henryka Sienkiewicza. Zorganizowany on został przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim, polonistów zrzeszonych dawniej w Stowarzyszeniu Nauczycieli Polonistów oraz MDK. Patronat nad konkursem objęli Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński oraz Wiceminister Edukacji  Narodowej Teresa Wargocka.

W poprzednich latach czytano Korczaka, Tuwima, Makuszyńskiego, Twardowskiego, a w tym roku przyszła kolej na laureata Nagrody Nobla  z 1905 r. – Henryka  Sienkiewicza.  W szranki konkursowe stanęło 101 miłośników twórczości noblisty rywalizujących  w czterech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Sankowski (z kl. 6a) w kategorii kl. IV-VI szkół podstawowych, Klaudia Kowalczyk (z kl. 1b gim.)  i Jakub Szewczyk (z kl. 3b gim. ) w kategorii klas I-III gimnazjum.

17 listopada 2016 roku jury – w którym zasiadali m.in. bibliotekarze, poloniści, pedagodzy: Karolina Wieczorek, Renata Bakuła, Anna Popławska i Grażyna Zajdel-Padzik – wyłoniło laureatów konkursu i  przyznało wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń Szkoły Podstawowej w Cegłowie – Filip Sankowski, który w kat. kl. IV-VI zajął drugie miejsce. Zaprezentował on fragment z noweli ,,Sachem”.

Gratulujemy, Filipie! Miałeś niebywałą okazję zaprezentować swoje zdolności czytelnicze na szerszym forum,  popularyzować twórczość Sienkiewicza,  a nade wszystko udowodnić, że czytanie książek może być wspaniałą przygodą duchową, bez której nie da się po prostu żyć.

20161117_134500_resize