V Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie 2018

Karol Sieńkowski    16 czerwca 2018

V Mistrzostwa Polski w Obliczeniach na Sorobanie już za nami. 16 czerwca 2018 r. o godzinie 10.00 w Zespole Szkolnym w Cegłowie zebrali się po raz piąty miłośnicy japońskiej sztuki liczenia. W tym roku do konkursu zgłosiło się 37 osób rywalizujących w dwóch kategoriach: “Maluch” oraz “Open”. Godzinę wcześniej zaawansowani użytkownicy liczydła przystąpili do egzaminów certyfikacyjnych  Japońskiego Związku Sorobanu.

Mistrzostwa otworzyła Dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie, Pani Emilia Kowalczyk-Rumak witając przybyłych uczestników konkursu i życząc im sukcesów. Następnie w części artystycznej zaprezentowały się “Gejsze z Jedliny”. W dalszej części uczestnicy zmagali się z przygotowanymi zadaniami konkursowymi w dwóch kategoriach. Nowością tegorocznego konkursu było wprowadzenie w kategorii “Maluch” wykonywania działań ze słuchu.

Drobne upominki od Muzeum Sorobanu w Japonii dostał każdy uczestnik konkursu. SOTI NATURAL obdarował uczestników wysokogatunkową herbatą japońską, a dla najlepszego przygotował 6-cio pak takich herbat. Zespół Szkolny w Cegłowie przekazał z okazji zawodów pamiątkowy kubek.

Po zakończeniu zmagań konkursowych na ręce Pani Aliny Bochry wręczono dyplom oraz upominek od Soroban Foundation of Japan za podejmowanie działań popularyzujących soroban w Polsce.

A oto wyniki konkursu:

Kategoria “Maluch”

 • I miejsce  – Igor Wierciński z Cegłowa
 • II miejsce – Aleksandra Najmrodzka z Cegłowa
 • III miejsce – Weronika Chwesiuk z Michałowic
 • wyróżnienie – Szymon Kaczorek, Barbara Wojda,   Mikołaj Walaszczyk

Kategoria “Open”

 • I miejsce – Katarzyna Stankiewicz z Cegłowa
 • II miejsce – Jolanta Kamińska z Siedlec
 • III miejsce – Julia Aniszewska z Cegłowa
 • wyróżnienie -Szymon Marczak z Rumii

Serdecznie dziękujemy wspierającym nas od 5 lat sponsorom, bez których nie byłoby atrakcyjnych nagród. W tym roku nowi sponsorzy dołączyli do tej zacnej grupy. A oto nasi dobrodzieje:

 • Wójt Gminy Cegłów
 • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Cegłowie
 • Firma Kreator Marek Paskudzki Siedlce
 • P.P.H.U. „UZIMEX” Zbigniew Załęski
 • SOTI NATURAL
 • MOSIR Mińsk Mazowiecki

Patronat nad wydarzeniem objęli:

 • Soroban Foundation of Japan
 • Marszałek Województwa Mazowieckiego
 • Mazowiecki Kurator Oświaty
 • Wójt Gminy Cegłów

Medialnie wspierali nas:

 • Dziennik Japonia online
 • Portal Podlasie 24
 • Nowy Dzwon
 • Strefa Mińsk
 • Tygodnik Siedlecki