Uczniowie PSP z filii w Piasecznie z wizytą na cmentarzu w Kiczkach

03 listopada 2015

- Iwona Grzegorczyk -

,,Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku.
I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy.”
W dniu 29 października uczniowie klas II i III wraz z wychowawczyniami wybrali się na cmentarz w Kiczkach. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Wyjazd poprzedziła rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się na cmentarzu. Uczniowie posprzątali Grób Żołnierski, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza, zatrzymywaliśmy się przy starych grobach zwracając uwagę na daty urodzenia i śmierci zapisane różnymi sposobami. Pogoda dopisywała, słońce oświecało nowe nagrobki oraz stare zapomniane mogiły. Zrobiliśmy kilka wspólnych zdjęć. Następnie udaliśmy się do mogiły partyzantów znajdującej się w południowo-zachodniej części Kiczek. Dla większości z nas była to pierwsza wizyta w tym miejscu. Uczniowie próbowali przeczytać na głos informacje tam zawarte. Czas zrobił swoje i nie udało się odczytać całego napisu. Po uprzątnięciu liści z płyty również w tym miejscu zapaliliśmy znicz. W dalszej części wyprawy zatrzymaliśmy się przy kamieniu upamiętniającym 10 rocznicę odzyskania niepodległości w pobliżu kościoła parafialnego w Kiczkach. Wizyta na cmentarzu i w miejscach pamięci narodowej była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczniowie w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce.
Podczas przejazdu zwracaliśmy uwagę na piękno spóźnionej Złotej Jesieni, na pogodę i krajobraz naszej małej Ojczyzny. Wszyscy wróciliśmy zdrowi i pełni wrażeń. Wycieczka służyła integracji klas.

Autor – Jadwiga Rybińska

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close