Uczniowie PSP z filii w Piasecznie z wizytą na cmentarzu w Kiczkach

Iwona Grzegorczyk    3 listopada 2015

,,Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku.
I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy.”
W dniu 29 października uczniowie klas II i III wraz z wychowawczyniami wybrali się na cmentarz w Kiczkach. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Wyjazd poprzedziła rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się na cmentarzu. Uczniowie posprzątali Grób Żołnierski, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza, zatrzymywaliśmy się przy starych grobach zwracając uwagę na daty urodzenia i śmierci zapisane różnymi sposobami. Pogoda dopisywała, słońce oświecało nowe nagrobki oraz stare zapomniane mogiły. Zrobiliśmy kilka wspólnych zdjęć. Następnie udaliśmy się do mogiły partyzantów znajdującej się w południowo-zachodniej części Kiczek. Dla większości z nas była to pierwsza wizyta w tym miejscu. Uczniowie próbowali przeczytać na głos informacje tam zawarte. Czas zrobił swoje i nie udało się odczytać całego napisu. Po uprzątnięciu liści z płyty również w tym miejscu zapaliliśmy znicz. W dalszej części wyprawy zatrzymaliśmy się przy kamieniu upamiętniającym 10 rocznicę odzyskania niepodległości w pobliżu kościoła parafialnego w Kiczkach. Wizyta na cmentarzu i w miejscach pamięci narodowej była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczniowie w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce.
Podczas przejazdu zwracaliśmy uwagę na piękno spóźnionej Złotej Jesieni, na pogodę i krajobraz naszej małej Ojczyzny. Wszyscy wróciliśmy zdrowi i pełni wrażeń. Wycieczka służyła integracji klas.

Autor – Jadwiga Rybińska