Szukając Dzieciątka – Święto Objawienia Pańskiego w Cegłowie

11 stycznia 2017

- Jolanta Różycka -

6. stycznia przebiegał w Cegłowie w niecodziennej atmosferze. Po uroczystych Mszach św. w cegłowskich kościołach na ulice wyruszył ekumeniczny orszak prowadzony przez 3 Króli. Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję oglądać monarchów, w których postacie wcielili się wójt Gminy Cegłów Marcin Uchman, przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Janicki oraz radny Gminy Cegłów Radosław Chmielewski. Przemierzając ulice miejscowości, monarchowie konno, mieszkańcy Cegłowa pieszo, podążali jak niegdyś Królowie za gwiazdą do Betlejem, dziś do symbolicznego miejsca narodzin Chrystusa. Znaleźli je w budynku cegłowskiej szkoły. W gościnne progi zespołu szkolnego wkroczyli, śpiewając kolędy. Królowie pokłonili się Dzieciątku i złożyli bogate dary. W dalszej części uroczystości uczczono Boga słowem i muzyką.

Uczniowie przygotowani przez Barbarę Dziugieł, Jolantę Różycką, Karola Sieńkowskiego oraz Rafała Ratuskiego przedstawili etiudę teatralną pt. „Zagubione dzieciątko”. Wykorzystano w niej utwory poety ks. Jana Twardowskiego, a oprawę muzyczną stanowiły wykonane przez młodzież utwory pop-gospelowego zespołu TGD oraz śpiewającej a capella grupy Pentatonix. Młodzi aktorzy przypomnieli zebranym, że Boże Narodzenie jest czasem, w którym każdy ma szansę odnowić relacje z Bogiem. W natłoku codziennych obowiązków, gdy zmagamy się różnymi problemami, łatwo zgubić Boże Dziecię. Odnajdujemy Je, gdy kochamy, gdy pochylamy się nad drugim człowiekiem, a nade wszystko nad tymi najsłabszymi.

Cegłowska społeczność nie pozostaje obojętna na nieszczęście bliźnich. Z inicjatywy kapłana Piotra Dróżdża podczas uroczystości przeprowadzono kwestę na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” z Mińska Mazowieckiego. Członkowie tej organizacji pragną stworzyć system kompleksowego wsparcia osób niepełnosprawnych od urodzenia do starości. Zbierają pieniądze na budowę domu – ośrodka dziennego pobytu osób, które ukończyły edukację.

Uroczystość Trzech Króli uświetniły występy Młodzieżowego Chóru Starokatolickiego Kościoła Mariawitów oraz Parafialna Orkiestra Dęta z Lipki. Zespoły te przedstawiły bogaty program artystyczny od tradycyjnych kolęd po znane standardy różnych gatunków muzyki.

Gospodarz – dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie Emilia Kowalczyk-Rumak podkreśliła, że zorganizowanie tak pięknej uroczystości było możliwe dzięki współpracy wielu instytucji: szkoły, parafii, urzędu gminy, gminnej biblioteki, klubu „Kulturalne zacisze”, straży pożarnej. Nie zapomniano o tym, że inicjatorem organizacji orszaku 3 Króli jest ks. Piotr Dróżdż. Imprezę zorganizowano po raz drugi, tym samym wpisano ją na stałe do kalendarza cegłowskich uroczystości.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close