Sześciolatek w szkole – przyjazna adaptacja

Ewelina Walas    1 grudnia 2015

,,Nie wszystkie kwiaty zakwitną razem, każdy ma swój czas i porę”

Obecność dzieci 6- letnich w szkole to duże wyzwanie ale i przyjemność. Nasza szkoła również w tym roku przyjęła do swojego grona dzieci 6-letnie. Aby nasze pierwszaki dobrze się czuły i  odnalazły się w społeczności szkolnej istotne było wprowadzenie pewnych zmian, aby skupić się na ich indywidualnym tempie rozwoju i możliwościach uczenia się.

Dyrekcja szkoły i nauczyciele dokładają wszelkich starań by sześciolatki polubiły szkołę, czuły się w niej dobrze i bezpiecznie, zdobywały wiedzę w formie zabawy, a także poprzez obserwacje i działania praktyczne, a przy tym rozwijały swoje umiejętności i predyspozycje oraz stopniowo stawały się uczniami.

Przestrzeń edukacyjna sal podzielona została  na dwie odpowiednio przystosowane i wyposażone części: edukacyjną i rekreacyjną. Część edukacyjną zaadoptowano na potrzeby pracy grupowej dzieci, która jest niezwykle istotna juz od najmłodszych lat.

W części rekreacyjnej(duża przestrzeń z dywanem, sprzyjająca odpoczynkowi oraz zabawie podczas przerw i zajęć)  z  myślą o naszych uczniach powstały liczne kąciki tematyczne, które pobudzają kreatywność dzieci oraz wzmacniają ich zainteresowanie nauką i najbliższym otoczeniem.  W salach działają:

  • kąciki czytelnicze zaopatrzone w liczne książki i komiksy;
  • kąciki przyrodnicze – adaptowane w zależności od pory roku;
  • kąciki kreatywne – zaopatrzone w różnego rodzaju gry i klocki edukacyjne.

Należy również podkreślić, że szkoła dostosowała szatnię, w której uczniowie mają możliwość pozostawienia części swoich podręczników i przyborów szkolnych w osobistych szafkach. Dzięki takim działaniom plecaki dzieci są lżejsze.

Odpowiednio do istniejących potrzeb szkoła organizuje: zajęcia opiekuńcze zapewniające dzieciom interesujące spełnienie czasu, przyjazną atmosferę i bezpieczeństwo oraz zajęcia zwiększające szanse edukacyjne uczniów zdolnych oraz uczniów mających trudności w nauce.