Święto dyni w przedszkolu!!!

Ola Pernach    26 października 2015

Złota polska jesień dostarcza wielu inspiracji. Dzieci na zajęciach robią już nie tylko ludziki z kasztanów i żołędzi, czy kolorowe bukiety z liści. W naszym przedszkolu niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA.

Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo – przekonały się o tym nasze przedszkolaki we współpracy z rodzicami w piątek 23 października, w czasie obchodów ŚWIĘTA DYNI. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.
W czasie obchodów Święta Dyni nie mogło zabraknąć dań z dynią w roli głównej. Wiadomo, że w dyni jadalny jest miąższ i pestki. Ciocia Agnieszka z ciocią Marlenką we współudziale dzieci i rodziców przygotowali pyszną zupę dyniową z prażonymi pestkami, oraz muffinki z dynią w roli głównej. Było naprawdę pysznie:). Ale to nie koniec atrakcji w tym dniu.

Jesień w swoim bogactwie oferuje nam wiele inspiracji dla prac plastycznych, o czym mogliśmy się przekonać biorąc udział w jesiennych warsztatach plastycznych zorganizowanych przez ciocie: Iwonkę M-Ś., oraz Anetkę Z.. To one wprowadziły uczestników w klimat warsztatów wśród pięknej jesiennej aranżacji sali. Dzieci wraz z rodzicami z głowami pełnymi pomysłów wzięli udział w tworzeniu dyniowych postaci, jesiennych drzew, jeżyków ziemniaczków i wiele innych prac z wykorzystaniem naturalnych materiałów przyrodniczych.

“Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwólmy zrobić, a zrozumiem”. Ten słynny cytat Konfucjusza wypowiedziany przed pięcioma wiekami, był inspiracją do zorganizowania doświadczeń o tematyce jesiennej. Tego dnia ciocia Ola P. i Anetka D.,pozwoliły za pomocą łatwo dostępnych materiałów, przybliżyć dzieciom zagadnienia z zakresu ciśnienia, gęstości, zastosowań kasztanów, tarcia, tworzenia odczynów zasadowych i kwasów. Na zadawane pytania dzieci bardzo chętnie stawiały hipotezy swoich sądów, próbowały oceniać co się za chwilkę wydarzy i co ważne często mieli rację:)

Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy z rodzicami, co widać na zdjęciach poniżej.