Świetlicowa innowacja pedagogiczna „Nasze pasje”

swietlica    30 września 2019

Ramię pręż, słabość krusz i nie zawiedź w potrzebie,
Podaj swą pomocną dłoń, tym co liczą na ciebie.
Zmieniaj świat, zawsze bądź sprawiedliwy i odważny,
Śmiało zwalczaj wszelkie zło, niech twym bratem będzie każdy.”

(Piosenka harcerska pt. ”Harcerskie ideały”)

   W roku szkolnym 2019/2020 realizujemy w świetlicy innowację pedagogiczną pt. „Nasze pasje”. Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania (Sherry Argov). Głównym założeniem innowacji będzie bliższe poznanie pasji, zainteresowań, hobby i talentów dzieci oraz ich rodziców, dziadków. Pokażemy różnorodność pasji wielu pokoleń. Uczniowie przekonają się, że czasami pasją może być też wykonywany zawód przez członków ich rodziny. Bezpośredni kontakt z pasjonatami, z ich dziełami, twórczością i działalnością stanowi główny cel tego programu.

  Wrześniowym gościem innowacji pedagogicznej była druhna Julia Lisiecka, której pasją jest harcerstwo. Swoją pasją udało się jej zarazić już niektórych uczniów z naszej szkoły, którzy z niecierpliwością czekają na piątkowe zuchowe zbiórki. Julia opowiedziała dzieciom o sprawnościach, umundurowaniu i symbolice harcerskiej. Kolejnym etapem spotkania były pląsy i zabawy harcerskie. Przy dźwiękach gitary dzieci zaśpiewały piosenkę „Niewidzialna plastelina”. Harcerstwo dla naszego gościa to nie tylko pasja, ale także styl życia. Bądźmy harcerzami i zuchami nie tylko w mundurze! O harcerskich symbolach, zabawach terenowych oraz harcerskim życiu przeczytała dzieciom nasza pani z biblioteki Agnieszka Szczepanik. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Harcerskie pogotowie”, gawędy „O znaczku zucha”, fragmentu książki Seweryny Szmaglewskiej pt. „Czarne stopy”, a także kilku porad z „Poradnika małego skauta”.