Świetlicowa innowacja pedagogiczna „Nasze pasje”

swietlica    21 listopada 2019

„Muzyka to dusza wszechświata,

skrzydła umysłu, lot wyobraźni

 i wszelkie życie.” Platon  

 

20 listopada 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu innowacji pedagogicznej „ Nasze pasje”. Gościem świetlicy szkolnej była Zofia Kulesza –członkini cegłowskiego zespołu „Zorza” działającego przy Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów oraz babcia naszej uczennicy Wiktorii. Pani Zofia przedstawiła dzieciom historię zespołu „Zorza”, wspomniała o dotychczasowych największych sukcesach artystycznych, a także o niezliczonej ilości koncertów. Następnie opowiedziała o swojej przygodzie ze śpiewaniem. Zamiłowanie do śpiewu i muzyki nasz gość wyniósł z domu rodzinnego, potem był chór kościelny i zespół Cantylena. Pani Zofia zaprezentowała uczniom kilka utworów, m.in. „Tancuj, tancuj”, „Rysuję krzyż”, „Dwa serduszka, cztery oczy”. Potem razem zaśpiewaliśmy piosenkę patriotyczną pt. „Hej, hej, ułani” oraz jedną z kołysanek, jakie śpiewał nasz gość swoim wnuczkom, pt. „Ta Dorotka, ta malusia”. Podczas spotkania pani Zofia przekazała młodemu pokoleniu piękno śpiewu, jednocześnie uświadamiając dzieci, jak ważne jest kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych. Dzieci zaprosiły gościa jeszcze raz na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. W drugiej części innowacji pedagogicznej nasza pani bibliotekarka – Agnieszka Szczepanik przeczytała wiersze Izabelli Klebańskiej z tomiku „Muzyczna zgraja”. Uczniowie dowiedzieli się, po jakie książki należy sięgnąć, aby zgłębić historię muzyki, poznać biografię i dzieła wybitnych muzyków oraz instrumenty muzyczne. Zakończyliśmy inscenizacją znanego wiersza Juliana Tuwima o przygodach pana Tralalińskiego i łamigłówkami z karty pracy – Skarbczyk pasjonata.