03 marca nasza szkoła gościła 3 panie, z których jedna była Dzieckiem Zamojszczyzny, a dwie żonami ofiar wywózek niemieckich z przełomu 1942 i 1943 roku. Przypominam, że pojęcie „Dzieci Zamojszczyzny” dotyczy dzieci, które podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami z terenów Zamojszczyzny, w celu założenia tam nowych osad dla ludności niemieckiej.

W czasie spotkania z uczniami klas 7 i 8 panie opowiedziały o wywózkach ze swoich rodzinnych stron, a także przybliżyły okoliczności uratowania ich przez cywilną ludność Cegłowa, Mrozów i Kałuszyna (mąż jednej z pań do końca wojny mieszkał u jednej z cegłowskich rodzin).

W czasie tej krótkiej wizyty goście zostali oprowadzeni po szkole, a także mogli zobaczyć krótką prezentację na temat Cegłowa i zmian, jakie w nim zaszły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Kategorie: Aktualności

Skip to content