Śnieg – ciekawość odkrywania…

Aneta Zadunajska    25 stycznia 2017

Zimowe spacery to czas na dobrą zabawę, budowanie bałwana, obserwacje przyrodnicze, ale nie tylko… To również czas kiedy my, nauczyciele bliżej przyglądamy się dzieciom, ich naturalnej ciekawości świata i poznawczej ekspresji. To właśnie ostatnie obserwacje, nasunęły mi pomysł na doświadczenia ukazujące w sposób namacalny pokazanie dzieciom jak wygląda biały puch, czy jest czysty i pomimo zmieniających się warunków nadal będzie wyglądał tak samo. Na wstępie dzieci zadawały pytania, następnie dotykały, sprawdzały, czy pod wpływem ich dłoni śnieg się rozpuszcza, czy nadal jest tak samo biały, czy się klei, jak powstają lodowe kulki.

Postanowiłam pokazać dzieciom w jaki sposób z wykorzystaniem naturalnych składników tj.: żwirek, piasek i węgiel drzewny można oczyścić zanieczyszczoną wodę powstałą w wyniku rozpuszczania śniegu.

Badania pozwoliły zrozumieć dzieciom, że śnieg pomimo tego, że jest biały puszysty, zmienia się pod wpływem różnych temperatur, jest również zanieczyszczony różnego rodzaju pyłami i nie należy go jeść.