Rodzinny piknik naukowy, czyli o ostatnim dniu Festiwalu Kultury i Nauki

15 czerwca 2016

- Karolina Kluczek -

12 czerwca br. boisko szkolne w Cegłowie zamieniło się w niezwykłe laboratorium naukowe pełne eksperymentów, pokazów, doświadczeń, gier. Czwarty dzień Festiwalu Kultury i Nauki miał charakter rodzinnego pikniku naukowego.

Na scenie i na placu szkolnym odbywały się zajęcia pokazowo – warsztatowe przygotowane przez nauczycieli Zespołu oraz firmy zewnętrzne, w których uczestnicy, bez względu na wiek, mogli sprawdzić się w roli naukowca, badacza z zakresu chemii, fizyki, elektryki, astrofizyki mechaniki, techniki, kryminalistyki i wielu innych dziedzin nauki, które interesują nas na co dzień. Każdy mógł doświadczyć osobiście ciekawych zjawisk i ,,obudzić w sobie małego Einsteina”.

Ten cel przyświecał wszystkim prowadzącym zajęcia pokazowo – warsztatowe, w tym Centrum Naukowo – Edukacyjnemu ,,Fulleren”. Przygotowało ono bardzo bogatą i urozmaiconą ofertę pokazów alchemicznych, takich jak: Śpiewający warzywniak, czyli produkcja prądu z warzyw i owoców, Minilab kryminalistyczny… prezentujący podstawowe techniki wykorzystywane w laboratorium kryminalistycznym, Chemogluty – gdzie można było poznać sekrety polimeru o półpłynnej konsystencji, Tęcza w próbówce ucząca, jak samodzielne przygotować tęczę w probówce i domowy, tęczowy koktajl. Największym wzięciem, zwłaszcza wśród młodszych dzieci, cieszyła się zabawa przy robieniu kulek kauczukowych, której uczestnicy mogli je zabrać do domu oraz Wystrzałowa beczka, czyli superefektowna eksplozja tysiąca kolorowych piłeczek. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się pokaz Morze pianyKosmiczna stacja alchemiczna. Odbycie cudownej podróży w niezwykły świat astronomii i poszerzenie swojej wiedzy z tego zakresu dało Sky Mobilne planetarium. Grupa Zaelektryzowani spektaklem: Czy to magia? Nie to czysta nauka w sposób wesoły i zabawny   prezentowała niezwykłe eksperymenty fizyczno -chemiczne i intrygujące ciekawostki o budowie organizmu. W ramach spektaklu uczniowie obserwowali proste eksperymenty związane z naukami przyrodniczymi i dowiedzieli się, na czym polega gwałtowny samozapłon siedmiotlenku manganu, tworzenie mgły, wytwarzanie domowym sposobem helu i wodoru, rozkład termiczny glukonianu wapnia. Dzieci obejrzały doświadczenia związane z CO2, poznały też podstawy anatomii budowy ludzkiego ciała i dowiedziały się, jakie są podstawowe funkcje życiowe organizmu.

Uczyć się można przez: zabawę, co udowodniły warsztaty edukacyjne z Montessori prowadzone przez Małgorzatę Tarnawską z nauczycielami 1-3 SP oraz zajęcia Kreatywne dzieciaki przygotowane przez nauczycieli przedszkola, ale też poprzez doświadczenie. W ,,Laboratorium Dextera” pani Kamila Orłowska pokazała, że bez względu na wiek można stworzyć cudowne mikstury, przeprowadzić fantastyczne doświadczenia. a.

Jeżeli ktoś łaknął rozrywki intelektualnej, mógł odwiedzić stanowisko przygotowane przez uczących matematyki i zawierające łamigłówki matematyczne, które uczyły abstrakcyjnego myślenia, dedukcji. Dla zainteresowanych grami planszowymi, ale na większą skalę, panie Justyna Szymańska i Monika Wąsowska przygotowały grę wielkoformatową Bitwa pod Grunwaldem, zaś miłośnicy gier komputerowych mieli nie lada gratkę! Pan Bartosz Słodownik z uczniami ZS w Cegłowie przeprowadzili turniej gier komputerowych oraz zorganizowali wystawę starych konsol w ramach projektu Cegłów Gminą Gier.

Organizatorzy nie zapomnieli też o miłośnikach gier ruchowych na świeżym powietrzu. Do Krainy sportu i zabawy zaprosili nauczyciele w-f, a uczący klas 1-3 SP do rodzinnych zabaw ruchowych.

Wielkie brawa (od licznie zgromadzonej w tym dniu publiczności) zebrały występy przedszkolaków z Cegłowa i filii w Piasecznie oraz uczniów klas 1-3 SP, którzy rozpoczęli niedzielny piknik naukowy. Przygotowani doskonale przez swoich wychowawców zaprezentowali swoje talenty muzyczne i taneczne. Dodatkowych atrakcji i przeżyć można było szukać na dmuchanych zamkach, zjeżdżalniach, trampolinie, basenie z piłeczkami, torze przeszkód. By nikt nie stracił zbyt wiele kalorii, o pokarm dla ciała zadbali rodzice naszych uczniów, którzy przygotowali różne pyszności na stoiskach gastronomicznych.

W ostatni dzień Festiwalu na niektórych uczniów czekały też nagrody. Nauczyciele przygotowujący konkursy festiwalowe wyłonili ich laureatów. Puchary dla mistrzów, książki i słodycze wręczyła pani Dyrektor Emilia Kowalczyk-Rumak, Wójt Gminy Cegłów – Marcin Uchman – sprawujący honorowy patronat nad Festiwalem oraz przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii – Jadwiga Kaczorek. Oto nasi laureaci:

Konkurs Mistrz Nauk Humanistycznych 2015/2016

(opracowany przez panie: Justynę Szymańską, Jolantę Różycką, Sylwię Mistewicz-Gut))

Emilia Chojecka (1a) – w kategorii klas I gimnazjum

Jakub Szewczyk (2b) – w kategorii klas II gimnazjum

Klaudia Rudzka (3a) – w kategorii klas III gimnazjum

Konkurs Mistrz Matematyki 2015/2016

(opracowany przez panie: Beatę Skwiecińską-Kokoszkę i Magdalenę Sujak )

Krystian Bieńkowski (4a) – w kategorii klas IV

Filip Sankowski (5a) – w kategorii klas V

Kinga Cegiełka (6a) – w kategorii klas VI

Marek Mućko (2b) – w kategorii klas II gimnazjum

Weronika Janicka (3a) – w kategorii klas trzecich

II Gminne Dyktando Ortograficzne dla uczniów klas 4-6

(opracowane przez p. Jadwigę Czerwińską we współpracy z paniami: Małgorzatą Borutą, Karoliną Kluczek)

1 miejsce – Julia Rumak (kl. 5a) – Mistrz Ortografii w SP

2 miejsce – Zuzanna Sadoch (kl.6a)

3 miejsce – Klaudia Kowalczyk (6b)

Każdy dzień Festiwalu udowadniał, że nauka może być naprawdę pasjonująca, a niedzielny piknik naukowy to potwierdził, bo jak pisał Stefan Żeromski: Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

Autor: Jadwiga Czerwińska

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close