PRZYRODNICZE LABORATORIUM

Aleksandra Bereda    16 marca 2019

W ramach projektu Akademia Kompetencji w Gminie Cegłów od października 2018 r. regularnie organizowane są zajęcia dla młodych przyrodników z klasy 6a.

Na zajęciach tych wykorzystujemy zakupione gry i inne pomoce edukacyjne, żeby poprzez zabawę zainteresować uczniów światem przyrody! Przykładowo – okazuje się, że słynny z gier karcianych “Czarny Piotruś” może być ZIELONY. Otóż łącząc w pary kakaowiec z czekoladą, len z obrusem, poznawaliśmy w tej grze egzotyczne i rodzime rośliny uprawne.

Na zajęciach wykorzystujemy znane i nieznane zabawy, które można wykorzystać do opisania różnych zjawisk przyrodniczych. Chociażby zabawa z krzesełkami z wesela, może posłużyć do wyjaśnienia właściwości ciepłego i zimnego powietrza.

Miejmy nadzieję, że konkurencja na zaśpiewanie piosenki z cytryną w buzi również zapisze w pamięci, które kubki smakowe odpowiadają za smak kwaśny.

Z kolei konstruowany przedmiot latający miał jak najlepiej pokonać opór powietrza, by dolecieć jak najdalej.

Wcielając się w rolę milionerów, którzy planowali wykorzystanie swojej działki z dostępem do jeziora nauczyliśmy się, że trzeba wziąć pod uwagę nie tylko swoje własne potrzeby, ale również plan zagospodarowania przestrzennego i względy ekologiczne. Wówczas będzie większa szansa na zachowanie zrównoważonego rozwoju danego terenu.