“Przerwa z historią”

19 listopada 2018

- swietlica -

(…) Za krew dla Boga, Ojczyzny przelaną,

Dla Matki swojej w kajdanach płaczącej,

Już macie drogę różami usianą,

Imiona wasze tchną w stawie marzącej.

Potomni wzory cnót z Was czerpać będą,

Ich miłość Waszym rozwinie się chlebem,

A kiedy wspólnie przed domem obsiędą,

Pomówię o Was – nagrodzonych niebem. (…)

L. Wójcicki „Jutrzenka”

 

   W poniedziałek 19 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Przerwa z historią”. Tym razem gościem był historyk, regionalista, wieloletni kustosz i przewodnik po zbiorach Izby Pamiątek Siennickich Szkół, wieloletni dyrektor i nauczyciel historii w Zespole Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy, Pan Stanisław Czajka. Gość wspominał bohaterów z terenu naszej gminy, absolwentów Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy, którzy walczyli i polegli za ojczyznę (m.in. Harcerze z Cegłowa, Władysław Konopski, August Haller). Opowiedział również dzieciom o miejscach związanych z odzyskaniem niepodległości, pomnikach, tablicach pamiątkowych znajdujących się w naszej małej ojczyźnie. Pan Stanisław Czajka zachęcał zgromadzonych uczniów do pogłębiania wiedzy historycznej poprzez rozmowy z członkami swoich rodzin, którzy przeżyli wojnę oraz do odwiedzania, wraz z rodzicami, nagrobków osób zasłużonych na cegłowskim cmentarzu i oddawania im czci. Ocalić od zapomnienia ludzi i miejsca, sprawić, aby cząstka historii naszego narodu przetrwała, zwyciężyła niepamięć. Za to jesteśmy wdzięczni naszemu Gościowi i serdecznie mu dziękujemy za cenną lekcję historii.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close