„Przerwa z historią”

10 października 2018

- swietlica -

Po wakacjach powróciła „Przerwa z historią”! W poniedziałek, 8 października odbyło się kolejne spotkanie z tego cyklu. Gościliśmy Panią Małgorzatę Śluzek- zastępcę Dyrektora d/s Biblioteki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Cegłowie, która opowiedziała dzieciom z klas I-III o roli zwierząt w historii naszego kraju. Dzieci wysłuchały legendy o orle białym oraz różnych ciekawostek na jego temat. Zwierzęta w służbie ojczyzny to oczywiście konie. Pani Małgosia wspomniała tu o Kasztance – słynnej klaczy marszałka Józefa Piłsudskiego, Pałaszu – koniu Jana III Sobieskiego, Tarancie – wierzchowcu hetmana Stefana Czarnieckiego. Szczególną rolę w historii odegrały także psy, które okazały się nieustraszone i lojalne. Nie można było nie wspomnieć o niedźwiedziu Wojtku – zaopatrzeniowcu, który został adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Dzieci zapoznały się również z historią białej niedźwiedzicy polarnej, Baśki Murmańskiej, żołnierki polskiego baonu murmańczyków pod dowództwem płk. Juliana Skokowskiego oraz z historią małpki Miki płatającej figle polskim lotnikom z Dywizjonu 302. Zwierzęta dodawały otuchy opiekunom, pełniły rolę maskotek oddziałowych, na polu bitwy osłaniały ludzi własnym ciałem, bohatersko ginęły jak żołnierze… Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały legendy o Cegłowie i o dzielnej samicy pelikana, która w obronie swoich młodych, poświęciła życie, rozdzierając własną pierś i karmiąc pisklęta krwią. Bardzo dziękujemy Pani Małgosi Śluzek za cenną lekcję historii. Czekamy na kolejną wyprawę.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close