„Przerwa z historią”

swietlica    10 października 2018

Po wakacjach powróciła „Przerwa z historią”! W poniedziałek, 8 października odbyło się kolejne spotkanie z tego cyklu. Gościliśmy Panią Małgorzatę Śluzek- zastępcę Dyrektora d/s Biblioteki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Cegłowie, która opowiedziała dzieciom z klas I-III o roli zwierząt w historii naszego kraju. Dzieci wysłuchały legendy o orle białym oraz różnych ciekawostek na jego temat. Zwierzęta w służbie ojczyzny to oczywiście konie. Pani Małgosia wspomniała tu o Kasztance – słynnej klaczy marszałka Józefa Piłsudskiego, Pałaszu – koniu Jana III Sobieskiego, Tarancie – wierzchowcu hetmana Stefana Czarnieckiego. Szczególną rolę w historii odegrały także psy, które okazały się nieustraszone i lojalne. Nie można było nie wspomnieć o niedźwiedziu Wojtku – zaopatrzeniowcu, który został adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Dzieci zapoznały się również z historią białej niedźwiedzicy polarnej, Baśki Murmańskiej, żołnierki polskiego baonu murmańczyków pod dowództwem płk. Juliana Skokowskiego oraz z historią małpki Miki płatającej figle polskim lotnikom z Dywizjonu 302. Zwierzęta dodawały otuchy opiekunom, pełniły rolę maskotek oddziałowych, na polu bitwy osłaniały ludzi własnym ciałem, bohatersko ginęły jak żołnierze… Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały legendy o Cegłowie i o dzielnej samicy pelikana, która w obronie swoich młodych, poświęciła życie, rozdzierając własną pierś i karmiąc pisklęta krwią. Bardzo dziękujemy Pani Małgosi Śluzek za cenną lekcję historii. Czekamy na kolejną wyprawę.