Przedszkolny projekt edukacyjny „Jajko w roli głównej”

Ola Pernach    2 kwietnia 2016

Przedświąteczny czas w naszych grupach przedszkolnych był bardzo pracowity. Dzieci z grupy czterolatków oraz zerówek – 0a i 0b postawiły sobie za zadanie dowiedzieć się jak najwięcej na temat symbolu świąt, czyli jajem. Jajo to ciekawy i inspirujący dla dzieci temat. No bo cóż było na początku? Jajko czy kura? Czy tylko kury znoszą jajka? Czy wszystkie wyglądają tak samo? Z czego jest zbudowane? Czy jajko potrafi tańczyć, skakać, a może pływać? To zaledwie kilka pytań zadanych przez dzieci podczas tworzenia siatki badawczej. Powstało wiele hipotez, które w kolejnych dniach wspólnie potwierdzaliśmy lub obalaliśmy. Początkowa wiedza w dużej mierze opierała się na wiedzy, że tylko kury znoszą jajka. Dlatego w domu wraz z rodzicami i rodzeństwem mieli za zadanie dowiedzieć się skąd się biorą jajka. Przeglądając atlasy biologiczne w grupach oraz w domach i oglądając film „Jajko”, dzięki uprzejmości pani bibliotekarki, dzieci dowiedziały się, że nie tylko kury znoszą jajka:) Dzieci, jak prawdziwi badacze zaglądały do wnętrza jajka, z użyciem lup, przyjrzały się poszczególnym jego częściom. Ta kwestia wzbudziła wielkie zainteresowanie. Niektórzy drążyli ten temat jeszcze w domu;) Sprawdziliśmy również, w jaki sposób odróżnić jajo ugotowane od surowego, jak otrzymać jajo z gumy, a także przyglądaliśmy się lewitującemu jaju w słonej wodzie. Na koniec wykorzystaliśmy jaja do upieczenia słodkich, pachnących wanilią ciasteczek w wielkanocnych kształtach, oraz babki wielkanocnej. Wszystko to tworzone oczywiście rękami dzieci. Lukrowane ciasteczka, czy własnoręcznie upieczone ciasto smakowało jak chyba nigdy do tej pory, a uśmiechnięte buzie to dowód, że było pysznie:))