Prawdy nie można rozstrzelać

18 kwietnia 2019

- Justyna Szymańska -

5 kwietnia br. w naszej szkole odbył się Apel Katyński – uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę rozstrzelania na „nieludzkiej ziemi” na rozkaz władz ZSRS polskich oficerów, policjantów, żandarmów, agentów wywiadu, służby więziennej i członków szeroko rozumianej inteligencji. Akademia ta była również pierwszą rocznicą posadzenia Dębu Pamięci ku czci pochodzącego z Cegłowa aspiranta Policji Państwowej Aleksandra Jarzębskiego, zamordowanego w Twerze w 1940 r. W związku z tym na zaproszenie Dyrekcji do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim na czele z młodszym inspektorem Sebastianem Ciastoniem, a także Wójt Gminy Cegłów pan Marcin Uchman.

W czasie apelu, przygotowanego pod kierunkiem pani Jadwigi Czerwińskiej i pani Justyny Szymańskiej uczniowie przypomnieli okoliczności dokonania zbrodni i wieloletnich próbach jej ukrycia. Wszyscy w skupieniu obejrzeli występ upamiętniający Polaków, którzy nie zginęli, ale zostali skrytobójczo zamordowani strzałem w tył głowy.

Po apelu pani dyrektor, zaproszeni goście, a także delegacja uczniów złożyła wieńce i zapaliła znicze przy Dębie Pamięci.

W imieniu pani Jadwigi Czerwińskiej i własnym chciałabym bardzo podziękować uczniom występującym na tym apelu. Spisaliście się wspaniale! Gromkie brawa, które usłyszeliście po swoim występie były całkowicie zasłużone. Szczególne słowa uznania należą się uczniom klas 3 gimnazjum i 8, którzy mimo zbliżającego się egzaminu podjęli się trudu nauczenia roli i wystąpienia przed publicznością.

A oto wspomniani uczniowie:

3b: Wiktor Chojnacki, Albert Deretkiewicz, Klaudia Floriańczyk, Sandra Jarek, Małgosia Kopeć, Kinga Kowalczyk, Klaudia Kowalczyk, Michał Krzewiński, Justyna Wadas, Mikołaj Wrzosek

8a: Wiktoria Kieliszczyk, Julia Koszel, Dominik Rolf, Julia Rumak, Karolina Żukowska

7b: Paulina Floriańczyk, Jessica Gut, Łukasz Malinowski, Oliwia Piętka

6a: Marta Korzeń

4c: Ola Sadoch, Natalia Uchman

Podziękowania należą się również Bartkowi Boguszewskiemu, Michałowi Sujakowi, Hubertowi Zychowiczowi i Radkowi Uścińskiemu, którzy obsługiwali sprzęt nagłaśniający, multimedialny i oświetleniowy.

sdr

sdr

sdr

mde

oznor

mde

oznor

oznor

mde

mde

mde

rbt

oznor

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close