Prawdy nie można rozstrzelać

Justyna Szymańska    18 kwietnia 2019

5 kwietnia br. w naszej szkole odbył się Apel Katyński – uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę rozstrzelania na „nieludzkiej ziemi” na rozkaz władz ZSRS polskich oficerów, policjantów, żandarmów, agentów wywiadu, służby więziennej i członków szeroko rozumianej inteligencji. Akademia ta była również pierwszą rocznicą posadzenia Dębu Pamięci ku czci pochodzącego z Cegłowa aspiranta Policji Państwowej Aleksandra Jarzębskiego, zamordowanego w Twerze w 1940 r. W związku z tym na zaproszenie Dyrekcji do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim na czele z młodszym inspektorem Sebastianem Ciastoniem, a także Wójt Gminy Cegłów pan Marcin Uchman.

W czasie apelu, przygotowanego pod kierunkiem pani Jadwigi Czerwińskiej i pani Justyny Szymańskiej uczniowie przypomnieli okoliczności dokonania zbrodni i wieloletnich próbach jej ukrycia. Wszyscy w skupieniu obejrzeli występ upamiętniający Polaków, którzy nie zginęli, ale zostali skrytobójczo zamordowani strzałem w tył głowy.

Po apelu pani dyrektor, zaproszeni goście, a także delegacja uczniów złożyła wieńce i zapaliła znicze przy Dębie Pamięci.

W imieniu pani Jadwigi Czerwińskiej i własnym chciałabym bardzo podziękować uczniom występującym na tym apelu. Spisaliście się wspaniale! Gromkie brawa, które usłyszeliście po swoim występie były całkowicie zasłużone. Szczególne słowa uznania należą się uczniom klas 3 gimnazjum i 8, którzy mimo zbliżającego się egzaminu podjęli się trudu nauczenia roli i wystąpienia przed publicznością.

A oto wspomniani uczniowie:

3b: Wiktor Chojnacki, Albert Deretkiewicz, Klaudia Floriańczyk, Sandra Jarek, Małgosia Kopeć, Kinga Kowalczyk, Klaudia Kowalczyk, Michał Krzewiński, Justyna Wadas, Mikołaj Wrzosek

8a: Wiktoria Kieliszczyk, Julia Koszel, Dominik Rolf, Julia Rumak, Karolina Żukowska

7b: Paulina Floriańczyk, Jessica Gut, Łukasz Malinowski, Oliwia Piętka

6a: Marta Korzeń

4c: Ola Sadoch, Natalia Uchman

Podziękowania należą się również Bartkowi Boguszewskiemu, Michałowi Sujakowi, Hubertowi Zychowiczowi i Radkowi Uścińskiemu, którzy obsługiwali sprzęt nagłaśniający, multimedialny i oświetleniowy.

sdr

sdr

sdr

mde

oznor

mde

oznor

oznor

mde

mde

mde

rbt

oznor