Poznajemy środowisko bobrów – Dzień Ziemi w klasie 2a

Ewelina Walas    26 kwietnia 2016

W dniu 22 kwietnia dzięki sprawnej organizacji rodziców klasa 2a Dzień Ziemi świętowała na łonie natury.  Wyjechaliśmy wspólnie  z grupą rodziców do pobliskiego lasu.

Dzieci poznały środowisko bobra, podziwiały jego budowę, słuchały ciekawostek na jego temat, obserwowały, podziwiały i smakowały wiosenną przyrodę. Ciekawe opowieści pana  leśniczego Artura Delegacza   i pana Pawła  Budzyńskiego bardzo zainteresowały młodych obserwatorów.  Panowie wyjawili nam np. sposób budowania żeremi. Dowiedzieliśmy się, że korytarze tych budowli dochodzą do 300m długości, a dzieci oczywiście chętnie odmierzały tę odległość przy pomocy specjalnego urządzenia.

Chociaż dzieci przestrzegały zasady właściwego zachowania w lesie, niestety żywego bobra nie widzieliśmy. Pan leśniczy pocieszył nas, że spotkanie tego gryzonia nie jest łatwe, ponieważ  dzień spędza  w swoim domu, a wychodzi zazwyczaj wieczorem. Jemu udało się go spotkać tylko kilka razy i to właśnie nocą, chociaż w lesie spędza bardzo dużo czasu. Widząc las  wokół budowli bobra, dzieci doszły  do wniosku, że jest to bardzo pracowite zwierze.

Następnie odwiedziliśmy leśniczówkę . Tam dzieci poznały sadzonki niektórych gatunków  drzew , samodzielnie piekły kiełbaski nad ogniskiem i radośnie bawiły się na podwórku. Na koniec zostały obdarowane drobnymi upominkami, a spotkanie utrwaliliśmy  wspólną fotografią.

Dzięki gościnności pana leśniczego wycieczka była bardzo udana, bo nie tylko zgłębialiśmy wiedzę przyrodniczą, ale również miło spędziliśmy czas.

Autor – Jolanta Wołkiewicz