Poznajemy dinozaury

Aneta Zadunajska    1 grudnia 2019

Ubiegły tydzień Dzieciom z najmłodszej grupy przedszkolnej upłynął pod znakiem prehistorii i dinozaurów. W czasie wielu zajęć i zabaw w ramach projektu edukacyjnego, “Pszczółki” poznały historię dinozaurów, prawdopodobne przyczyny ich wyginięcia, rodzaje oraz bardzo trudne nazwy.

Wspólnie, poprzez różne aktywności, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: „Kiedy żyły dinozaury? Gdzie mieszkały? Jak wyglądały? Co jadły? Jak się rodziły? Jak i kiedy wyginęły? Skąd wiemy, że istniały?” To tylko niektóre z pytań, które nurtowały naszych małych odkrywców.

Staliśmy się przez chwilę paleontologami i wydobywaliśmy dinozaury z lodu. Sprawdzaliśmy też jedną z hipotez wyginięcia dinozaurów – wybuch wulkanu. Wykonaliśmy eksperyment i stworzyliśmy prawdziwy wulkan.

Tematyka dinozaurów stała się też okazją do rozwijania kompetencji matematycznych (przeliczanie, tworzenie zbiorów, porównywanie). Zgłębieniu wiedzy na ten temat posłużyła nam również profesjonalna prezentacja, z której dowiedzieliśmy się jak mógł wyglądać świat sprzed 65 milionów lat. Maluszki jak zaczarowane słuchały także odgłosów olbrzymów.

Z pomocą Cioć przedszkolaki tworzyły etapami, każdego dnia dużą makietę, w której zamieszkały dinozaury, które zostały przyniesione z domowych zbiorów.

Ogromne emocje wzbudziło wykonanie ogromnego dinozaura, który na koniec został przyjacielem grupy i otrzymał nazwę Dino. Teraz znamy już odpowiedzi na Nasze pytania. Wiemy, które z dinozaurów były mięsożerne a, których przysmakiem były paprocie.

Mamy nadzieję, że ten projekt rozbudził zainteresowania naszych podopiecznych oraz na długo pozostanie w ich pamięci.