Pod niebieskim płaszczem Maryi

Jolanta Różycka    5 stycznia 2018

Obchody Bożego Narodzenia w Zespole Szkolnym w Cegłowie miały jak co roku uroczysty charakter. Uczniowie z wychowawcami organizowali Wigilie klasowe, a centralny punkt szkolnego świętowania stanowiło przedstawienie Jasełek. Wystąpili w nim uczniowie klas IVcb i gościnnie uczennica klasy VII Iga Czub, a scenariusz i reżyseria były autorstwa pań Barbary Dziugieł i Jolanty Różyckiej.
Rok 2017 był obfitował w rocznice objawień Maryjnych, wspominaliśmy przesłanie Matki Bożej z Fatimy i Gietrzwałdu. Do tych wydarzeń nawiązywała scenografia spektaklu, wyobrażająca Bożą Rodzicielkę pogrążoną w modlitwie. Tę wspaniałą dekorację sceny wykonała pani Sylwia Mistewicz-Gut.
Jasełka wystawione zostały w konwencji bożonarodzeniowej zabawy. Fabuła nawiązywała do pradawnej tradycji odwiedzin kolędników – przebierańców, którzy krążąc po wsiach zbierali datki za przedstawianie krótkich scenek i za śpiew kolęd. Tak jak przed laty w domach, na szkolnej scenie pojawiły się diabły i śmierć, by ukarać okrutnego króla Heroda. Był też licznie reprezentowany orszak aniołów, asystujących świętej rodzinie.
Mali aktorzy zakończyli swój występ słowami skierowanymi do nauczycieli i uczniów, życząc by Dzieciątko Jezus miało całą szkołę w opiece.
Przedstawienie to będzie można zobaczyć jeszcze raz podczas Święta Objawienia Pańskiego. Zapraszamy