Po Tygodniu Matematyki

29 marca 2017

- Agnieszka Szczepanik -

Podczas przygotowywania ekspozycji matematycznej dokładniej przyjrzałam się „królowej nauk”. Trafiłam na  wiele wartościowych stron matematycznych. To bogactwo starałam się ukazać poprzez różne „odsłony”, które wyeksponowane zostały podczas Tygodnia Matematyki (13-17 marca). Poniżej przypominam opracowania związane z matematyką językowo.

Liczby w literaturze

Matematyczne frazeologizmy

Kazimierz Skurzyński
Bajka o pewnej nadętej cyfrze

Przechwalało się zero
To ci dumne dopiero!
Ale nosa zadziera
Nikt nie ważny bez zera.
Chcesz coś znaczyć? Ku zeru
Swój krok, jedynko, skieruj.
Czterdziestko, zero przystaw
A zmienisz się w czterysta.
Słowem: zrobisz karierę
Cyfro, łącząc się z zerem.
Tutaj wyjawię szczerze,
Co sam sądzę o zerze:
Zero! Twój blask zwodniczy,
Bo samo jesteś NICZYM!

Matematyczna poezja

Grafika: Pixabay, CC0 Public Domain

Proponuję przeczytanie pozostałych wierszy o liczbach, dla których natchnieniem była matematyka oraz innych utworów literackich nawiązujących do tej dziedziny.

Szczególnie polecam wybrane matematyczne strony, na których znajdują się ciekawostki, życiorysy matematyków, łamigłówki, triki, zadania…

Matematyka dla każdego
math.edu.pl
Minor – blog matematyczny
Serwis matematyczny
Sztuczki matematyczne
Świat matematyki
 

Grafika: Pixabay, CC0 Public Domain

Wszystkim, którzy połknęli bakcyla matematyki przyda się dobra wyszukiwarka i dużo wolnego czasu do przejrzenia wyników. Na szczególną uwagę zasługują chociażby przepiękne fraktale – matematyczneprzyrodnicze. A o tym, że poznawanie matematyki to ciekawa przygoda może świadczyć efekt pracy gimnazjalistów z Sierpca.

Zachęcam też do korzystania z książek matematycznych, które po zakończeniu wystawy dostępne są w bibliotece.


Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close