Pluszowe misie i jesienne imiona

25 listopada 2016

- Agnieszka Szczepanik -

misio_imiona

Grafika: Pixabay, CC0 Public Domain

25 listopada to coroczny Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ta lubiana przez wszystkich przytulanka obchodzi święto od 2002. Ustanowiono je w setną rocznicę ocalenia przed śmiercią małego niedźwiadka. Było to wydarzenie niezwykłe z powodu osoby, która okazała serce małemu misiowi – był to mianowicie prezydent USA – Theodore Roosevelt. Na cześć tego wydarzenia uszyto pluszowego misia. Za zgodą prezydenta zabawkę nazwano Teddy Bear (Teddy to zdrobnienie od imienia Theodore). Tak się zaczęła historia pluszowego misia. A my od czternastu lat mamy okazję, aby w szczególny sposób pamiętać o lubianej maskotce. Bardziej dociekliwym sympatykom pluszowego misia polecam krótkąnieco dłuższą historię z listopada 1902 roku. Zapewne zainteresuje Was również gazetka poświęcona misiom.

Wigilie imienin Katarzyny (25 XI) i Andrzeja (30 XI) najczęściej kojarzone są z wróżbami. Tym razem katarzynki, andrzejki i grudniowe mikołajki stały się dodatkowo okazją do przybliżenia Wam zagadnień związanych z imionami. Informacje na temat pochodzenia, znaczenia oraz patronów imion przedstawione zostały na ekspozycji tematycznej (w grudniu do obejrzenia w bibliotece). Oprócz szerszych informacji o tych trzech wymienionych imionach, znajdziecie na niej wiadomości i ciekawostki z zakresu onomastyki (działu językoznawstwa zajmującego się porządkowaniem i badaniem pochodzenia nazw własnych).

Zarówno pluszaki jak też imiona znajdują swoje miejsce w książkach. Dzisiejsza wystawa tytułów z misiowymi bohaterami oraz pozycje z zakresu antroponimii (nauki o nazwach osobowych) pozwoliły na wzbogacenie prezentowanej ekspozycji. Publikacje dotyczące imion znajdują się na co dzień w księgozbiorze podręcznym. Dodatkowo osobom zainteresowanym imionami proponuję jedną z internetowych wersji słownika imion. Być może ciekawe okaże się poszukiwanie własnego imienia w rankingu imion nadawanych w 2015 roku. Zachęcam też do wypożyczania książek z misiowymi bohaterami – wszak misie są modne przez cały rok 🙂


Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close