Pluszowe misie i jesienne imiona

Agnieszka Szczepanik    25 listopada 2016

misio_imiona

Grafika: Pixabay, CC0 Public Domain

25 listopada to coroczny Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ta lubiana przez wszystkich przytulanka obchodzi święto od 2002. Ustanowiono je w setną rocznicę ocalenia przed śmiercią małego niedźwiadka. Było to wydarzenie niezwykłe z powodu osoby, która okazała serce małemu misiowi – był to mianowicie prezydent USA – Theodore Roosevelt. Na cześć tego wydarzenia uszyto pluszowego misia. Za zgodą prezydenta zabawkę nazwano Teddy Bear (Teddy to zdrobnienie od imienia Theodore). Tak się zaczęła historia pluszowego misia. A my od czternastu lat mamy okazję, aby w szczególny sposób pamiętać o lubianej maskotce. Bardziej dociekliwym sympatykom pluszowego misia polecam krótką i nieco dłuższą historię z listopada 1902 roku. Zapewne zainteresuje Was również gazetka poświęcona misiom.

Wigilie imienin Katarzyny (25 XI) i Andrzeja (30 XI) najczęściej kojarzone są z wróżbami. Tym razem katarzynki, andrzejki i grudniowe mikołajki stały się dodatkowo okazją do przybliżenia Wam zagadnień związanych z imionami. Informacje na temat pochodzenia, znaczenia oraz patronów imion przedstawione zostały na ekspozycji tematycznej (w grudniu do obejrzenia w bibliotece). Oprócz szerszych informacji o tych trzech wymienionych imionach, znajdziecie na niej wiadomości i ciekawostki z zakresu onomastyki (działu językoznawstwa zajmującego się porządkowaniem i badaniem pochodzenia nazw własnych).

Zarówno pluszaki jak też imiona znajdują swoje miejsce w książkach. Dzisiejsza wystawa tytułów z misiowymi bohaterami oraz pozycje z zakresu antroponimii (nauki o nazwach osobowych) pozwoliły na wzbogacenie prezentowanej ekspozycji. Publikacje dotyczące imion znajdują się na co dzień w księgozbiorze podręcznym. Dodatkowo osobom zainteresowanym imionami proponuję jedną z internetowych wersji słownika imion. Być może ciekawe okaże się poszukiwanie własnego imienia w rankingu imion nadawanych w 2015 roku. Zachęcam też do wypożyczania książek z misiowymi bohaterami – wszak misie są modne przez cały rok 🙂