Piąte klasy w Muzeum Sienkiewicza

Karolina Kluczek    25 października 2015

15 pażdziernika 2015 roku klasy piąte szkoły podstawowej pojechały na wycieczkę do Woli Okrzejskiej. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się muzeum Henryka Sienkiewicza.

Dzieci podczas bardzo ciekawej lekcji muzealnej dowiedziały się, że w tej oficynie dworskiej w 1966 roku, w 120 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci pisarza, otwarto Muzeum Biograficzne Henryka Sienkiewicza. Uczniowie zapoznali się z licznymi dokumentami, związanymi z pisarzem i jego rodziną. Mogli też obejrzeć fotografie, różne wydania dzieł pisarza i dzieła sztuki związane z jego twórczością. Bardzo spodobała się im możliwość dotykania eksponatów muzealnych oraz przymierzania strojów, przygotowanych do filmów, które powstały na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

Uczniowie mogli obejrzeć również piękny park, znajdujący się przy dworku oraz kościół w Okrzei, w którym odbył się chrzest pisarza. Atrakcją dla dzieci było wejście na kopiec Sienkiewicza, usypany w latach 1932 – 1938 przez okoliczną ludność.

Autor: Izabella Wąsak