Ostatnia “Przerwa z HISTORIĄ”

09 czerwca 2018

- swietlica -

W piątek, 8 czerwca 2018r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w ostatniej już, w tym roku szkolnym, „Przerwie z HISTORIĄ”. Tym razem było to spotkanie z żywą historią, ponieważ poprowadził ją pan Janusz Konopski, cegłowski harcerz pamiętający czasy II wojny światowej. Gość podzielił się z nami swoimi wspomnieniami, przedstawił nam fakty i epizody z życia drużyny harcerskiej – Zastępu Orłów. Była to prawdziwa gawęda o harcerzach z Cegłowa, którzy byli w wieku naszych dzieci. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało święto harcerzy cegłowskich. Pan Janusz opowiedział nam o obozie zorganizowanym w sierpniu 1939r. na Kujawach, nad jeziorem wśród sosnowych lasów, o totemie z wizerunkiem orła, o zdobyciu pierwszego stopnia w hierarchii harcerstwa – stopnia młodzika, o zdobywaniu sprawności kucharza, sanitariusza, tropiciela. Wtajemniczył nas w specyfikę działalności harcerskiej w czasach napiętnowanych wojną. 14 września, wraz z wkroczeniem do Cegłowa wojsk niemieckich, zamknął się najpiękniejszy okres w historii harcerstwa cegłowskiego – mówił Pan Janusz. Nastały czasy okupacji, kiedy jawna działalność harcerzy była już niemożliwa. Powstała drużyna piłki nożnej, która dała okazje do spotkań i kontaktów harcerzy nie tylko z Cegłowa, ale też z Mrozów i Mińska Mazowieckiego. Harcerze uczyli się rzemiosła żołnierskiego, które potem wykorzystali m.in. podczas Akcji „Burza”. Dzieci miały okazję obejrzeć odznakę pamiątkową AK za udział w Akcji „Burza” , odznakę Krzyża Armii Krajowej, odznakę Krzyża Harcerskiego, Krzyż „ Za Zasługi dla ZHP”, który jest harcerskim odznaczeniem honorowym, najwyższym wyróżnieniem w Związku Harcerstwa Polskiego, biało-czerwoną opaskę naramienną AK oraz legitymację Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści, zadawały pytania, a na koniec wraz z nauczycielami i panią dyrektor podziękowały Panu Januszowi za żywy przekaz historyczny przybliżający Patrona Szkoły, za przybliżenie wartości, które kierowały życiem Harcerzy Cegłowskich, wręczając mu bukiet kwiatów. Dzisiejszym naszym małym Zuchom druga wojna światowa i jej historia dostarcza licznych wzorców i autorytetów, a takie bezcenne opowieści zostają na zawsze w ich pamięci.

Dziękujemy naszemu gościowi za to, że chciał podzielić się z nami swoimi doświadczeniami, tymi dobrymi i złymi, przechowywanymi głęboko w jego duszy.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close