Obchody Święta Niepodległości

Karolina Kluczek    12 listopada 2018
9 listopada 2018 roku w Zespole Szkolnym w Cegłowie odbyła się uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie uświetnili obchody 11 Listopada programem słowno-muzycznym  przygotowanym pod kierunkiem p. Jadwigi Czerwińskiej, p. Teodory Wójcik i p. Izabelli Wąsak, przy wsparciu muzycznym p. Rafała Ratuskiego. . Słowa patriotycznego utworu Edwarda Łojana: „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!…” stały się mottemprzewodnim wzruszającejczęści artystycznej
Młodzi artyści – uczniowie klasy szóstej, ósmej i trzeciej gimnazjum – uczcili pamięć minionych dni,  ukazali dumę Polaków z odzyskania niepodległości i zapewnili o swojej miłości do ojczyzny, recytując wiersze i śpiewając pieśni o tematyce patriotycznej.
W czasie apelu nasi zdolni uczniowie wzruszająco recytowali wiersze: Konstantego  Gaszyńskiego – “Pieśń strzelców przy zimowym ognisku”, Ryszarda  Przymusa – “Ojczyzna wolna”,  Jana Romockiego – “Modlitwa Szarych Szeregów” , Edwarda Łojana – „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!…”, Józefa Mączki – “Starym szlakiem”, a osoby prowadzące uroczystość –  przybliżały publiczności najważniejsze fakty z historii Polski.
Doskonale zaprezentowały się śpiewające uczennice: Marta Korzeń z klasy 6a w utworze Michała Bajora “Modlitwa”, Julia Koszel z klasy 8a w dwóch utworach – Lecha Makowieckiego “Bóg, honor i gniew” i Jacka Wójcickiego “Miejcie nadzieję” oraz Natalia Miller z klasy 8b w utworze zespołu Chłopcy z placu broni “Wolność”.
Na zakończenie uroczystości wystąpili najmłodsi artyści z klasy 2a, 4a, 4b i 4c pod kierunkiem p. Marty Łukasiewicz. Dzieci pięknie i z niezwykłym wdziękiem zaśpiewały następujące piosenki patriotyczne: “Przybyli ułani pod okienko”, “Ułani ułani”“Wojenko” oraz  “Polskie kwiaty”.
Wykonawcom udało się wywołać u publiczności niejedno drżenie serca i łzę w oku, za co otrzymali zasłużone brawa.
Program artystyczny mogli również podziwiać mieszkańcy Cegłowa, którzy licznie zgromadzili się 11 listopada na gminnych obchodach Święta Niepodległości w hali sportowej Zespołu Szkolnego w Cegłowie.
 Serdecznie dziękujemy wszystkim młodym artystom, którzy pokazali i uczniom naszej szkoły i mieszkańcom naszej gminy wspaniałą lekcję patriotyzmu.
Autor: Izabella Wąsak