Noc Biologów

Karolina Kluczek    22 marca 2016

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”

Maria Skłodowska Curie

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie Biologią, ale też świat Biologii bardzo się zmienił. Eksplozja odkryć naukowych powoduje, że Biologia jest obecnie tak intrygująca i arcyciekawa, a tym samym nabrała większego znaczenia niż miała kiedykolwiek wcześniej.

W naukach biologicznych wykorzystujemy m.in. sekwencjonowanie genomów wielu gatunków, ale także lepiej opisujemy bioróżnorodność na różnych poziomach organizacji i nadal odkrywamy nowe gatunki roślin i zwierząt. Rozmawiamy o zastosowaniu inżynierii genetycznej do produkcji biogazów czy użycia profili genetycznych w kryminalistyce. Postępują zmiany klimatu, ale i nadal pojawiają się nowe katastrofy ekologiczne, a wszystkie te zjawiska stanowią nowe wyzwania dla Biologów. Współczesna Biologia odkrywa kolejne tajemnice żywej przyrody i wyjaśnia prawa rządzące ruchem materii i organizacją życia.

Nic dziwnego, że Biologią interesuje się coraz więcej uczniów, dla których wyśmienitą okazją zajrzenia do biologicznej pracowni była Noc Biologów zorganizowana 18. 03. 2016r. Gimnazjum w Cegłowie z inicjatywy p. Beaty Walas – nauczycielki biologii.

Na tę jedną noc każdy mógł się stać naukowcem, przyrodnikiem, a nawet detektywem. W Noc Biologów m.in. odkryliśmy tajemnice budowy ciała ludzkiego oglądając wspólnie film pt. „Niesamowity organizm ludzki”, poznaliśmy przedziwny świat grzybów, uczestnicząc aktywnie w warsztatach laboratoryjnych pt. „Dlaczego ciasto rośnie?”, braliśmy udział w warsztatach kulinarnych, gdzie każdy mógł zadbać o własne zdrowie, przygotowując samodzielnie smaczny i pożywny koktajl oraz zdrowy posiłek dla gimnazjalisty. Mogliśmy także wysłuchać wykładu pt. „Pascal Brodnicki zachęca dzieci i młodzież do zdrowego stylu życia”, a następnie sprawdzić swoją wiedzę o zdrowym sposobie odżywiania się, uczestnicząc aktywnie w teleturnieju wiedzy „ABC zdrowego odżywinia”. Jego laureatką została Aleksandra Korzeń z klasy I B, która wykazała się szczególnie dużą wiedzą na ten temat. Laureatce gratulujemy! Można było rówwnież obejrzeć wystawę plakatów „Zdrowy styl życia – stop cukrzycy!”

Jak widać, zakres tematyczny zaplanowanych dla uczniów propozycji tematycznych był szeroki, choć zdominowany głównie przez treści prozdrowotne. Wszyscy uczestnicy Nocy Biologów opuścili pracownię biologiczną nocną porą z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy oraz nadzieją, że następna Noc Biologów zakończy się o świcie.

Autor: Beata Walas