Noc Biologów

22 marca 2019

- Magdalena Sujak -

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”

Maria Skłodowska Curie

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie Biologią, ale też świat Biologii bardzo się zmienił. Eksplozja odkryć naukowych powoduje, że Biologia jest obecnie intrygująca i arcyciekawa, a tym samym nabrała większego znaczenia niż miała kiedykolwiek wcześniej.

W naukach biologicznych wykorzystujemy m.in. sekwencjonowanie genomów wielu gatunków, ale także lepiej opisujemy bioróżnorodność na różnych poziomach organizacji i nadal odkrywamy nowe gatunki roślin i zwierząt. Rozmawiamy o zastosowaniu inżynierii genetycznej do produkcji biogazów, czy użycia profili genetycznych w kryminalistyce. Postępują zmiany klimatu, ale i pojawiają się nadal nowe katastrofy ekologiczne, a wszystkie te zjawiska stanowią nowe wyzwania dla Biologów. Współczesna Biologia odkrywa kolejne tajemnice żywej przyrody i wyjaśnia prawa rządzące ruchem materii i organizacją życia.

Nic dziwnego, że Biologią interesuje się coraz więcej uczniów, dla których wyśmienitą okazją zajrzenia do biologicznej pracowni była Noc Biologów zorganizowana 15. 03. 2019r. w Zespole Szkolnym w Cegłowie z inicjatywy p. Beaty Walas – nauczycielki biologii.

Na tę jedną noc każdy mógł się stać naukowcem, przyrodnikiem, a nawet detektywem. W noc Biologów m.in. odkryliśmy tajemnice genetyki w teleturnieju pt. „Mistrzowie genetyki”. W tej kategorii naukowej najlepsze okazały się uczennice klasy IIIa gimnazjum: Katarzyna Parobcza i Aleksandra Sujak. Kolejnym wyzwaniem było poznanie przez uczestników ciekawego świata bezkręgowców. W tym celu wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną pt. „W świecie pasożytów”, a następnie film pt. „ Zdobywcy Ziemi – stawonogi” i wzięli udział w zajęciach warsztatowych pt. „Metamorfozy rozwojowe owadów”. Jednak najbardziej ekscytujący był teleturniej wiedzy „Gra w okręty – bezkręgowce”. Tę wiedzę dopełniło wnikliwe obejrzenie wystaw pt. „Pająki nie z tej Ziemi” i „Ptaki wokół nas”. Sporo czasu uczestnicy Nocy Biologów poświęcili rafom koralowym. Dowiedzieli się, jakie są przyczyny ich ginięcia i jakie walory przyrodnicze one stanowią dla Nas. Mogli również obejrzeć wystawę zdjęć pt. „Rafom koralowym grozi wyginięcie”. Następnie wszyscy brali udział w zajęciach z wykorzystywaniem mikroskopów, gdzie mogli obejrzeć, jak komórki cebuli zmieniają swój kształt pod wpływem różnych czynników np. soli kuchennej. Dowiedzieli się również, jak roślina wytwarza pokarm oraz przeprowadzili doświadczenie projektując je od podstaw pt. „Przewodzenie wody przez rośliny”. Jednak najprzyjemniejsza była sesja dotycząca zdrowego żywienia, gdzie uczestnicy w ramach warsztatów kulinarnych przygotowali zdrową i kolorową sałatkę owocową z jogurtem naturalnym. W przerwie odbyła się degustacja owocowych przysmaków. Po przerwie uczniowie dowiedzieli się i zobaczyli w ramach pokazu doświadczalnego jak wykryć podstawowe składniki pokarmowe w żywności i jak ślina wpływa na trawienie skrobi. Na koniec tej prozdrowotnej sesji zajęli się analizą sensoryczną soku pomarańczowego. Badaniu zostały poddane soki trzech producentów: Hortexu, Fortuny i Tymbarku. Zwyciężył …Nie reklamujemy! Ostatnia sesja Nocy Biologów była poświęcona poznawaniu własnego ciała. Najwięcej emocji wzbudziło badanie pt. „Czy oczy pomagają nam utrzymać równowagę”. Następnie wszyscy zajęli się kryminalistyką i poznawaniem swoich linii papilarnych. Dowiedzieli się również do czego one mogą służyć w życiu codziennym. Uczestnicy wysłuchali także referatu pt. „Kiedy w ewolucji pojawiły się linie papilarne i jakie inne zwierzęta je posiadają?”.

Jak widać zakres tematyczny zaplanowanych dla uczniów propozycji był bardzo szeroki, choć zdominowany głównie przez treści prozdrowotne. Wszyscy uczestnicy Nocy Biologów opuścili pracownię biologiczną nocną porą z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy oraz nadzieją, że następna Noc Biologów zakończy się o świcie.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close