Noc Biologów

Karol Sieńkowski    4 kwietnia 2017

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”
Maria Skłodowska Curie

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie biologią, ale też świat biologii bardzo się zmienił. Eksplozja odkryć naukowych powoduje, że biologia jest obecnie tak intrygująca  i arcyciekawa, a tym samym nabrała większego znaczenia niż miała kiedykolwiek wcześniej.

W naukach biologicznych wykorzystujemy m.in. sekwencjonowanie genomów wielu gatunków, ale także lepiej opisujemy bioróżnorodność na różnych poziomach organizacji i nadal odkrywamy  nowe gatunki roślin i zwierząt. Rozmawiamy o zastosowaniu inżynierii genetycznej do produkcji biogazów, czy użycia profili genetycznych w kryminalistyce. Postępują zmiany klimatu, ale i pojawiają się nadal nowe katastrofy ekologiczne, a wszystkie te zjawiska stanowią nowe wyzwania dla Biologów. Współczesna Biologia odkrywa kolejne tajemnice żywej przyrody i wyjaśnia prawa rządzące ruchem materii i organizacją życia.

Nic dziwnego, że biologią interesuje się coraz więcej uczniów, dla których wyśmienitą okazją zajrzenia do biologicznej pracowni była “Noc Biologów” zorganizowana po raz drugi  30. 03. 2017r. w  Gimnazjum w Cegłowie z inicjatywy p. Beaty Walas – nauczycielki biologii.

Na tę jedną noc każdy mógł się stać naukowcem, przyrodnikiem, a nawet detektywem. W “Noc Biologów” m.in. odkryliśmy tajemnice świata mikroorganizmów słuchając wspólnie ciekawego wykładu pt. „W świecie mikroorganizmów” i oglądając film pt. „Bakterie – gdzie jest ich najwięcej ”, dowiedzieliśmy się także, dlaczego cebula jest cebulą, uczestnicząc aktywnie w warsztatach laboratoryjnych pt. „Co cebulę czyni cebulą – czyli jak z kuchni zrobić domowe laboratorium?”, braliśmy udział w warsztatach kulinarnych, gdzie każdy mógł zadbać o własne zdrowie, przygotowując samodzielnie  smaczne i pożywne koktajle dla gimnazjalisty na drugie śniadanie lub podwieczorek. Mogliśmy także wysłuchać  wykładu pt. „Dziesięć zasad zdrowego odżywiania”, a następnie sprawdzić swoją wiedzę, uczestnicząc aktywnie w teleturnieju „ABC zdrowego odżywiania”. Jego laureatem został Jakub Szewczyk z klasy IIIB gimnazjum. Laureatowi gratulujemy! Można było również obejrzeć wystawę plakatów „Zdrowy styl życia” i prezentacje multimedialną pt. „Jeść fast foody czy nie jeść – oto jest pytanie”. W trakcie spotkania wiele czasu poświeciliśmy również ptakom, szczególnie tym z sąsiedztwa. Staraliśmy nauczyć się prawidłowo je rozpoznawać i odpowiedzieć na pytanie – dlaczego ptaki wędrują? Można było również obejrzeć wystawę zdjęć „Ptaki z sąsiedztwa”. Największym jednak zainteresowaniem uczestników nocnego spotkania było poznanie zasad o prawidłowym zachowaniu się przy stole, gdzie odgrywaliśmy różnego rodzaju scenki związane z tą tematyką.
Jak widać zakres tematyczny zaplanowanych dla uczniów propozycji był bardzo szeroki, choć zdominowany głównie przez treści prozdrowotne. Wszyscy uczestnicy “Nocy Biologów” opuścili pracownię biologiczną nocną porą z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy oraz nadzieją, że następna “Noc Biologów” zakończy się o świcie.

Autor: Beata Walas