Noc Biologów

04 kwietnia 2017

- Karol Sieńkowski -

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”
Maria Skłodowska Curie

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie biologią, ale też świat biologii bardzo się zmienił. Eksplozja odkryć naukowych powoduje, że biologia jest obecnie tak intrygująca  i arcyciekawa, a tym samym nabrała większego znaczenia niż miała kiedykolwiek wcześniej.

W naukach biologicznych wykorzystujemy m.in. sekwencjonowanie genomów wielu gatunków, ale także lepiej opisujemy bioróżnorodność na różnych poziomach organizacji i nadal odkrywamy  nowe gatunki roślin i zwierząt. Rozmawiamy o zastosowaniu inżynierii genetycznej do produkcji biogazów, czy użycia profili genetycznych w kryminalistyce. Postępują zmiany klimatu, ale i pojawiają się nadal nowe katastrofy ekologiczne, a wszystkie te zjawiska stanowią nowe wyzwania dla Biologów. Współczesna Biologia odkrywa kolejne tajemnice żywej przyrody i wyjaśnia prawa rządzące ruchem materii i organizacją życia.

Nic dziwnego, że biologią interesuje się coraz więcej uczniów, dla których wyśmienitą okazją zajrzenia do biologicznej pracowni była “Noc Biologów” zorganizowana po raz drugi  30. 03. 2017r. w  Gimnazjum w Cegłowie z inicjatywy p. Beaty Walas – nauczycielki biologii.

Na tę jedną noc każdy mógł się stać naukowcem, przyrodnikiem, a nawet detektywem. W “Noc Biologów” m.in. odkryliśmy tajemnice świata mikroorganizmów słuchając wspólnie ciekawego wykładu pt. „W świecie mikroorganizmów” i oglądając film pt. „Bakterie – gdzie jest ich najwięcej ”, dowiedzieliśmy się także, dlaczego cebula jest cebulą, uczestnicząc aktywnie w warsztatach laboratoryjnych pt. „Co cebulę czyni cebulą – czyli jak z kuchni zrobić domowe laboratorium?”, braliśmy udział w warsztatach kulinarnych, gdzie każdy mógł zadbać o własne zdrowie, przygotowując samodzielnie  smaczne i pożywne koktajle dla gimnazjalisty na drugie śniadanie lub podwieczorek. Mogliśmy także wysłuchać  wykładu pt. „Dziesięć zasad zdrowego odżywiania”, a następnie sprawdzić swoją wiedzę, uczestnicząc aktywnie w teleturnieju „ABC zdrowego odżywiania”. Jego laureatem został Jakub Szewczyk z klasy IIIB gimnazjum. Laureatowi gratulujemy! Można było również obejrzeć wystawę plakatów „Zdrowy styl życia” i prezentacje multimedialną pt. „Jeść fast foody czy nie jeść – oto jest pytanie”. W trakcie spotkania wiele czasu poświeciliśmy również ptakom, szczególnie tym z sąsiedztwa. Staraliśmy nauczyć się prawidłowo je rozpoznawać i odpowiedzieć na pytanie – dlaczego ptaki wędrują? Można było również obejrzeć wystawę zdjęć „Ptaki z sąsiedztwa”. Największym jednak zainteresowaniem uczestników nocnego spotkania było poznanie zasad o prawidłowym zachowaniu się przy stole, gdzie odgrywaliśmy różnego rodzaju scenki związane z tą tematyką.
Jak widać zakres tematyczny zaplanowanych dla uczniów propozycji był bardzo szeroki, choć zdominowany głównie przez treści prozdrowotne. Wszyscy uczestnicy “Nocy Biologów” opuścili pracownię biologiczną nocną porą z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy oraz nadzieją, że następna “Noc Biologów” zakończy się o świcie.

Autor: Beata Walas

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close