14 lat temu Stowarzyszenie Parafiada zainicjowało program edukacyjny „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Jego główną ideą jest zachowanie pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci. Taki Dąb został posadzony 4 lata temu również przy naszej szkole. Jest on poświęcony urodzonemu w Cegłowie aspirantowi Policji Państwowej Aleksandrowi Jarzębskiemu.

W tym roku Stowarzyszenie Parafiada po raz trzeci ogłosiło Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla młodzieży pod tytułem „Katyń – 2022. Notacje filmowe”. Zadaniem konkursowym było stworzenie filmu upamiętniającego Bohatera lokalnego Dębu Pamięci.

Zadania tego podjęła się trójka uczniów klasy 8c: Natalia Uchman, Mateusz Lasocki i Maciej Nurzyński, którzy pod kierunkiem nauczyciela historii Justyny Szymańskiej opracowali scenariusz, nagrali i zmontowali film o Aleksandrze Jarzębskim pt. „(Nie)zapomniany bohater”.

Miło nam ogłosić, że praca uczniów została doceniona i zdobyli oni wyróżnienie w tym konkursie. 25 listopada w siedzibie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się 3. Konferencja Młodych Historyków, podczas której trójce naszych finalistów zostały wręczone dyplomy i nagrody w dowód uznania za wykonaną pracę. Gratulujemy!

Szczególne podziękowania kierujemy do zastępcy dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej – Kulturoteka w Cegłowie Małgorzaty Śluzek, która zgodziła się wziąć udział w nagraniu filmu.

Film można obejrzeć na Facebooku Zespołu Szkolnego w Cegłowie.

Kategorie: Aktualności

Skip to content