“Nauka to czary, które naprawdę działają” XIV Festiwal Nauki i Kultury za nami

22 czerwca 2018

- edytaleszczynska -

Za nami wielkie wydarzenie – XIV Festiwal Nauki i Kultury. Przypomnijmy, jak krok po kroku przebiegało to wydarzenie.

Zespół Szkolny w Cegłowie w tym roku już po raz XIV zorganizował Festiwal Nauki i Kultury. Tegoroczne spotkania przebiegały pod hasłem „Nauka to czary, które naprawdę działają”. Przedsięwzięcie wspierało wiele życzliwych, bezinteresownych osób i firm, którym serdecznie dziękujemy. Wśród nich są:

 • Wójt Gminy Cegłów – Marcin Uchman
 • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Cegłowie
 • Rada Rodziców przy Zespole Szkolnym w Cegłowie
 • Dyrektor Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim – Tomasz Paudyna
 • Producent chemii budowlanej Majsterpol
 • Bank Spółdzielczy w Mrozach
 • Iva Moto Iwona i Paweł Niewiatowscy
 • Kreator Marek Paskudzki z Siedlec
 • Stacja benzynowa EuroOil z Cegłowa- Mirosław Wardach
 • Marwent – Przemysław Mistewicz
 • Usługi geodezyjne Tomasz Gliwiński
 • Restauracja „U sąsiadów”
 • Mar-Bud Marek Branicki
 • Kwiaciarnia Ewa Chylińska
 • Art-Lux Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Artur Kieliszczyk
 • PHU Perfekt Bis w Cegłowie
 • Probud Dorota Wrzosek
 • Dyrektor MOSiR w Mińsku Mazowieckim

Impreza popularyzująca naukę i kulturę odbyła się pod HONOROWYM PATRONATEM:

 • Mazowieckiego Kuratora Oświaty
 • Marszałka Województwa Mazowieckiego
 • Starosty Mińskiego
 • Wójta Gminy Cegłów
 • UPH w Siedlcach

Patronatem medialnym otoczyli nas:

 • Podlasie 24 – Regionalny Portal Informacyjny
 • Tygodnik Mazowiecki Nowy Dzwon
 • Strefa Mińsk
 • Tygodnik Co słychać?
 • Tygodnik Siedlecki

Dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie Emilia Kowalczyk-Rumak, otwierając festiwal, życzyła nam rozwijania pasji i dobrej zabawy z nauką, co niewątpliwie udało się zrealizować. Już po przemówieniu Pani Dyrektor mogliśmy wspólnie wziąć udział w lekcji warsztatowej organizowanej przez Centrum Naukowo-Edukacyjne “FULLEREN” , w czasie której badaliśmy tajemnice zaczarowanych napojów oraz zostaliśmy wprowadzeni do świata zmieniających się kolorów.

Następnie uczestniczyliśmy w wybranych zajęciach.

Miłośnicy doświadczeń chemicznych mogli dalej kontynuować swe naukowe przygody z “FULLEREN” podczas warsztatów zatytułowanych Zdumiewające kolory. Na majsterkowiczów czekały warsztaty Most Leonarda, Łoże Fakira (prowadzący:”FULLEREN”), Z Kartką papieru w przestrzeń (te zajęcia poprowadził dr Krzysztof Mostowski), warsztaty plastyczne – budowanie konstrukcji kartonowych z użyciem zestawów MAKE DO (w poprowadzenie tych zajęć zaangażowała się Ewa Kulikowska – Zychowicz), Programowanie robotów „Edison i Lego” (prowadzenie: Adam Jurkiewicz z grupy Superbelfrzy RP), Prawdopodobne i nieprawdopodobne figury. Jak je zobaczyć? (prowadzący: Marlena Sieczkiewicz i Radosław Król – Studenci UPH w Siedlcach).

Spragnieni mocnych wrażeń spotkali się z Adamem Kominiakiem, który opowiadał o życiu Harleyowca oraz zdecydowali się na warsztaty historyczne: „Bushido samurajów, a etos europejskiego rycerstwa – porównanie dwóch etycznych kodeksów wojowników. Pokaz japońskiej broni”prowadzone przez Hayato Kitabatake. Zadowoleni byli również uczniowie zmagający się z zadaniami w Escape Room – do pokoju pełnego zadań zapraszali Tomasz Szczęśniak i Marek Reperowicz.

Humaniści mogli z łatwością odnaleźć się na warsztatach teatralnych (prowadzonych w naszej szkole przez Katarzynę Wojciechowską, zaś w Gminnej Bibliotece Publicznej- Kulturotece w Cegłowie przez Tadeusza Lempkowskiego), komiksowych (odbywających się w naszej bibliotece szkolnej), językowych English is fun! – jak udowadniał Native Speaker Mark Brannan i na zajęciach kaligrafii, na które zapraszał Janusz Korzeniowski – specjalista rekonstrukcji kaligraficznej w Sciptorium Villa Nova w Muzeum pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Na spragnionych aktywnego wypoczynku czekały warsztaty taneczne: Taniec Jazzowy (prowadzenie: Zuzanna Szewczyk) i ZUMBA (prowadzący: Sebastian Książek)

W Klubie Kulturalne Zacisze na miłośników plastyki czekała pani Dorota Wójcik.

Uczestnicy warsztatów w wywiadach podkreślali, że tego typu naukowe spotkania rozwijały ich pasje, umiejętności, wyobraźnię, uczyły kreatywności i samodzielności. Uczniowie w większości wybierali takie warsztaty, których tematyka była im bliska, jednak Martyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim (dawne Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II) podkreślała, że uczestnictwo w warsztatach może być zupełnie nowym doświadczeniem, które dopiero zaowocuje prawdziwą pasją czy chociażby rozbudzeniem zainteresowań. Martyna, Dorota i Gabrysia z Mińska Mazowieckiego podkreślały, jak ważna jest różnorodność warsztatów, której tu nie brakowało – chociaż….zdaniem dziewczyn możemy jeszcze pomyśleć nad zajęciami kulinarnymi. Przepytani z chęcią wzbogaciliby też ofertę warsztatów językowych. Niektórzy zaś już myślą o kącikach go gier, gdzie można byłoby miło spędzić czas w przerwach między zajęciami.

W niedzielę 17.06. po dwóch dniach warsztatowych „Maluchy spotykają naukę” i „Spotkanie z Nauką i Kulturą dla uczniów klas 4-7 szkoły podstawowej i gimnazjum w Cegłowie” oraz po V Mistrzostwach Polski w Obliczeniach na Sorobanie przenieśliśmy się na Piknik Naukowy.

Program artystyczny pikniku był niezwykle bogaty. Wystąpili: klasa 3a, 3b i 3c, 1b, 1a, dzieci z przedszkola (grupa 4-5 latków tańcząca pod opieką pana Macieja Rygielskiego oraz rozśpiewane i roztańczone grupy 3,4 i 5-latków), klasa 2, Alicja Nowak z klasy 3a gimnazjum, zespół TO NIE MY, klasa 0a i 0b, Julia Aniszewska z klasy 4b, Angelika Górka z klasy 7b i uczennice klasy 5b w układach tanecznych, Ola Sikorska, Natalia Miller (akompaniował jej brat Piotr Miller) i Julia Koszel z występami muzycznymi oraz prowadzący czwartkowe warsztaty Sebastian Książek – który z zapałem namawiał do tanecznej zumby! Oczywiście nad przygotowaniem klas do występów czuwały niestrudzone wychowawczynie.

Wszystkim uczestnikom tego programu oraz opiekującym się naszymi artystami serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Dodatkowych emocji dostarczało nam losowanie nagród, m. in. drukarek,telefonu, głośników, dysków, słuchawek, tablic do koszykówki i piłek. Dużo działo się nie tylko na scenie. Tego dnia mogliśmy również zaprosić wszystkich chętnych na warsztaty, pokazy i rozmowy:

 • Warsztaty plastyczno -techniczne: malowanie twarzy, warkoczyki, tatuaże (prowadzący: Sylwia Mistewicz Gut oraz Ania Stelmaszczyk i Agnieszka Prus)
 • Sensoplastyka dla najmłodszych- to pomysł nauczycieli przedszkola, których wspierali czynnie rodzice przedszkolaków
 • Na ratunek – warsztaty z pierwszej pomocy p. Wojciechowski.
 • Głowołamacze- łamigłówki matematyczne (prowadzący: nauczyciele matematyki)
 • Ruszaj się z głową (Karol Sieńkowski, Mariola Olejnik)
 • ” Polak Mały” – planszowe gry historyczne dla najmłodszych (Justyna Szymańska, Iza Reda)
 • stoisko językowe – gry i zabawy w języku angielskim (nauczyciele języków obcych)
 • stoisko literackie p. Stanisławy Gujskiej (autorkę wspomagała pani Agnieszka Szczepanik)
 • namiot naukowy „Fulleren”- doświadczanie świata, elektroworld oraz tęczowy koktajl.

W organizację niedzielnego pikniku włączyli się również rodzice, którzy wspólnie z wychowawcami przygotowali stoiska gastronomiczne. Dodatkowymi atrakcjami były dmuchane zabawki i kule wodne.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym podczas XIV Festiwalu Nauki i Kultury w Cegłowie. W szczególności podziękowania należą się koordynatorom tego przedsięwzięcia.

Już z niecierpliwością czekamy na festiwal w 2019 roku. Mamy nadzieję, że pomysłów na kolejne różnorodne, kreatywne, bogate warsztaty i sił na ich realizację nam nie zabraknie.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close