“Nauka to czary, które naprawdę działają” XIV Festiwal Nauki i Kultury za nami

edytaleszczynska    22 czerwca 2018

Za nami wielkie wydarzenie – XIV Festiwal Nauki i Kultury. Przypomnijmy, jak krok po kroku przebiegało to wydarzenie.

Zespół Szkolny w Cegłowie w tym roku już po raz XIV zorganizował Festiwal Nauki i Kultury. Tegoroczne spotkania przebiegały pod hasłem „Nauka to czary, które naprawdę działają”. Przedsięwzięcie wspierało wiele życzliwych, bezinteresownych osób i firm, którym serdecznie dziękujemy. Wśród nich są:

 • Wójt Gminy Cegłów – Marcin Uchman
 • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Cegłowie
 • Rada Rodziców przy Zespole Szkolnym w Cegłowie
 • Dyrektor Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim – Tomasz Paudyna
 • Producent chemii budowlanej Majsterpol
 • Bank Spółdzielczy w Mrozach
 • Iva Moto Iwona i Paweł Niewiatowscy
 • Kreator Marek Paskudzki z Siedlec
 • Stacja benzynowa EuroOil z Cegłowa- Mirosław Wardach
 • Marwent – Przemysław Mistewicz
 • Usługi geodezyjne Tomasz Gliwiński
 • Restauracja „U sąsiadów”
 • Mar-Bud Marek Branicki
 • Kwiaciarnia Ewa Chylińska
 • Art-Lux Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Artur Kieliszczyk
 • PHU Perfekt Bis w Cegłowie
 • Probud Dorota Wrzosek
 • Dyrektor MOSiR w Mińsku Mazowieckim

Impreza popularyzująca naukę i kulturę odbyła się pod HONOROWYM PATRONATEM:

 • Mazowieckiego Kuratora Oświaty
 • Marszałka Województwa Mazowieckiego
 • Starosty Mińskiego
 • Wójta Gminy Cegłów
 • UPH w Siedlcach

Patronatem medialnym otoczyli nas:

 • Podlasie 24 – Regionalny Portal Informacyjny
 • Tygodnik Mazowiecki Nowy Dzwon
 • Strefa Mińsk
 • Tygodnik Co słychać?
 • Tygodnik Siedlecki

Dyrektor Zespołu Szkolnego w Cegłowie Emilia Kowalczyk-Rumak, otwierając festiwal, życzyła nam rozwijania pasji i dobrej zabawy z nauką, co niewątpliwie udało się zrealizować. Już po przemówieniu Pani Dyrektor mogliśmy wspólnie wziąć udział w lekcji warsztatowej organizowanej przez Centrum Naukowo-Edukacyjne “FULLEREN” , w czasie której badaliśmy tajemnice zaczarowanych napojów oraz zostaliśmy wprowadzeni do świata zmieniających się kolorów.

Następnie uczestniczyliśmy w wybranych zajęciach.

Miłośnicy doświadczeń chemicznych mogli dalej kontynuować swe naukowe przygody z “FULLEREN” podczas warsztatów zatytułowanych Zdumiewające kolory. Na majsterkowiczów czekały warsztaty Most Leonarda, Łoże Fakira (prowadzący:”FULLEREN”), Z Kartką papieru w przestrzeń (te zajęcia poprowadził dr Krzysztof Mostowski), warsztaty plastyczne – budowanie konstrukcji kartonowych z użyciem zestawów MAKE DO (w poprowadzenie tych zajęć zaangażowała się Ewa Kulikowska – Zychowicz), Programowanie robotów „Edison i Lego” (prowadzenie: Adam Jurkiewicz z grupy Superbelfrzy RP), Prawdopodobne i nieprawdopodobne figury. Jak je zobaczyć? (prowadzący: Marlena Sieczkiewicz i Radosław Król – Studenci UPH w Siedlcach).

Spragnieni mocnych wrażeń spotkali się z Adamem Kominiakiem, który opowiadał o życiu Harleyowca oraz zdecydowali się na warsztaty historyczne: „Bushido samurajów, a etos europejskiego rycerstwa – porównanie dwóch etycznych kodeksów wojowników. Pokaz japońskiej broni”prowadzone przez Hayato Kitabatake. Zadowoleni byli również uczniowie zmagający się z zadaniami w Escape Room – do pokoju pełnego zadań zapraszali Tomasz Szczęśniak i Marek Reperowicz.

Humaniści mogli z łatwością odnaleźć się na warsztatach teatralnych (prowadzonych w naszej szkole przez Katarzynę Wojciechowską, zaś w Gminnej Bibliotece Publicznej- Kulturotece w Cegłowie przez Tadeusza Lempkowskiego), komiksowych (odbywających się w naszej bibliotece szkolnej), językowych English is fun! – jak udowadniał Native Speaker Mark Brannan i na zajęciach kaligrafii, na które zapraszał Janusz Korzeniowski – specjalista rekonstrukcji kaligraficznej w Sciptorium Villa Nova w Muzeum pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Na spragnionych aktywnego wypoczynku czekały warsztaty taneczne: Taniec Jazzowy (prowadzenie: Zuzanna Szewczyk) i ZUMBA (prowadzący: Sebastian Książek)

W Klubie Kulturalne Zacisze na miłośników plastyki czekała pani Dorota Wójcik.

Uczestnicy warsztatów w wywiadach podkreślali, że tego typu naukowe spotkania rozwijały ich pasje, umiejętności, wyobraźnię, uczyły kreatywności i samodzielności. Uczniowie w większości wybierali takie warsztaty, których tematyka była im bliska, jednak Martyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim (dawne Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II) podkreślała, że uczestnictwo w warsztatach może być zupełnie nowym doświadczeniem, które dopiero zaowocuje prawdziwą pasją czy chociażby rozbudzeniem zainteresowań. Martyna, Dorota i Gabrysia z Mińska Mazowieckiego podkreślały, jak ważna jest różnorodność warsztatów, której tu nie brakowało – chociaż….zdaniem dziewczyn możemy jeszcze pomyśleć nad zajęciami kulinarnymi. Przepytani z chęcią wzbogaciliby też ofertę warsztatów językowych. Niektórzy zaś już myślą o kącikach go gier, gdzie można byłoby miło spędzić czas w przerwach między zajęciami.

W niedzielę 17.06. po dwóch dniach warsztatowych „Maluchy spotykają naukę” i „Spotkanie z Nauką i Kulturą dla uczniów klas 4-7 szkoły podstawowej i gimnazjum w Cegłowie” oraz po V Mistrzostwach Polski w Obliczeniach na Sorobanie przenieśliśmy się na Piknik Naukowy.

Program artystyczny pikniku był niezwykle bogaty. Wystąpili: klasa 3a, 3b i 3c, 1b, 1a, dzieci z przedszkola (grupa 4-5 latków tańcząca pod opieką pana Macieja Rygielskiego oraz rozśpiewane i roztańczone grupy 3,4 i 5-latków), klasa 2, Alicja Nowak z klasy 3a gimnazjum, zespół TO NIE MY, klasa 0a i 0b, Julia Aniszewska z klasy 4b, Angelika Górka z klasy 7b i uczennice klasy 5b w układach tanecznych, Ola Sikorska, Natalia Miller (akompaniował jej brat Piotr Miller) i Julia Koszel z występami muzycznymi oraz prowadzący czwartkowe warsztaty Sebastian Książek – który z zapałem namawiał do tanecznej zumby! Oczywiście nad przygotowaniem klas do występów czuwały niestrudzone wychowawczynie.

Wszystkim uczestnikom tego programu oraz opiekującym się naszymi artystami serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Dodatkowych emocji dostarczało nam losowanie nagród, m. in. drukarek,telefonu, głośników, dysków, słuchawek, tablic do koszykówki i piłek. Dużo działo się nie tylko na scenie. Tego dnia mogliśmy również zaprosić wszystkich chętnych na warsztaty, pokazy i rozmowy:

 • Warsztaty plastyczno -techniczne: malowanie twarzy, warkoczyki, tatuaże (prowadzący: Sylwia Mistewicz Gut oraz Ania Stelmaszczyk i Agnieszka Prus)
 • Sensoplastyka dla najmłodszych- to pomysł nauczycieli przedszkola, których wspierali czynnie rodzice przedszkolaków
 • Na ratunek – warsztaty z pierwszej pomocy p. Wojciechowski.
 • Głowołamacze- łamigłówki matematyczne (prowadzący: nauczyciele matematyki)
 • Ruszaj się z głową (Karol Sieńkowski, Mariola Olejnik)
 • ” Polak Mały” – planszowe gry historyczne dla najmłodszych (Justyna Szymańska, Iza Reda)
 • stoisko językowe – gry i zabawy w języku angielskim (nauczyciele języków obcych)
 • stoisko literackie p. Stanisławy Gujskiej (autorkę wspomagała pani Agnieszka Szczepanik)
 • namiot naukowy „Fulleren”- doświadczanie świata, elektroworld oraz tęczowy koktajl.

W organizację niedzielnego pikniku włączyli się również rodzice, którzy wspólnie z wychowawcami przygotowali stoiska gastronomiczne. Dodatkowymi atrakcjami były dmuchane zabawki i kule wodne.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym podczas XIV Festiwalu Nauki i Kultury w Cegłowie. W szczególności podziękowania należą się koordynatorom tego przedsięwzięcia.

Już z niecierpliwością czekamy na festiwal w 2019 roku. Mamy nadzieję, że pomysłów na kolejne różnorodne, kreatywne, bogate warsztaty i sił na ich realizację nam nie zabraknie.