Nauka łączy pokolenia i rodziny – IV dzień Festiwalu Nauki i Kultury

10 czerwca 2019

- Karolina Kluczek -

W niedzielne popołudnie mieliśmy okazję uczestniczyć w ostatnim dniu Festiwalu Nauki i Kultury. Ci, których nie było mają czego żałować… Program czwartego dnia Festiwalu był bardzo bogaty. Ciekawi goście, pokazy naukowe, występy artystyczne, stoiska z niespodziankami … ale zacznijmy od początku.

Odwiedzający Festiwal mogli skorzystać z całej masy atrakcji. Wokół sceny rodzice, nauczyciele i uczniowie zorganizowali ogromną ilość stoisk, przy których można było wykonywać doświadczenia fizyczne, chemiczne, zmierzyć się z łamigłówkami matematycznymi, wziąć udział w loterii, zrobić sobie tatuaż, mydełko, pomalować twarz, stworzyć swoją unikalną bransoletkę oraz smacznie zjeść…

Festiwal rozpoczął się godzinie 15:00. Oficjalnie zainaugurowała go p. dyrektor Emilia Kowalczyk-Rumak. Przywitała rodziców, uczniów, mieszkańców Gminy Cegłów, przybyłych gości. Rozdała także podziękowania dla: organizatorki imprezy, p. Beaty Walas, oraz dla sponsorów tegorocznego Festiwalu, którymi są: Wójt Gminy Cegłów – Marcin Uchman, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Cegłowie, Rada Rodziców przy Zespole Szkolnym w Cegłowie, Dyrektor Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim – Tomasz Paudyna, Producent chemii budowlanej Majsterpol, Bank Spółdzielczy w Mrozach, Stacja benzynowa EuroOil z Cegłowa- Mirosław Wardach, Restauracja „W Podwórku”, PHU Perfekt Bis w Cegłowie – Elżbieta Sierhej, Dyrektor MOSiR w Mińsku Mazowieckim, Akademia Sorobanu, SOTI Natural, MAKIMAKI, PHU Uzimex – Zbigniew Załęski, Kreator Siedlce – Marek Paskudzki, Kpł. Grzegorz Dróżdż, Usługi geodezyjne – Tomasz Gliwiński, BAGS Sadoch&Gąsior Spółka Jawna.

Następnie głos zabrały Beata Walas i Aneta Duda. Poinformowały o programie Festiwalu oraz o możliwości zakupu cegiełek, które umożliwiały wzięcie udziału w losowaniu nagród. Potem na scenę wkroczył Rafał Ratuski, konferansjer Festiwalu, i zapowiedział występy artystyczne. Mieliśmy okazję oglądać uczniów klasy 2a w programie „Raz na ludowo” oraz  uczniów klas 4 i 5b w odsłonie „Piosenki naszych rodziców” – [opiekun M. Łukasiewicz]. Następnie pojawił się Multi-Dance wraz z uczniami klas 0-3 [opiekun M. Rygielski]. Po czym uczniowie klasy 2b zaprezentowali układ taneczny „Sway” [opiekun E. Oleksy].

Po popisach młodych adeptów sztuki tanecznej kilka słów powiedział, Wójt Gminy Cegłów, Marcin Uchman.

Następnie przyszła pora na odrobinę szaleństwa połączonego z nauką. Tomasz Pałasz z pomocą Michała Wierzbowskiego, podczas swojego pokazu pt. „Szalony naukowiec”, udowodnili, że za pomocą ciekłego azotu można wystrzelić w niebo plastikową butelkę. Kiedy naukowcy zakończyli występ przyszła pora na losowanie nagród wśród uczniów, biorących czynny udział w drugim dniu Festiwalu, oraz wśród gości, którzy zakupili cegiełki. W tym roku czekały na nich atrakcyjne nagrody: drukarki, tablice do koszykówki, słuchawki bezprzewodowe, dyski zewnętrzne i wiele innych. Szanse na wygraną były duże, dlatego że losowanie odbyło się aż trzy razy.

Po emocjach związanych z losowaniem przyszła pora na dalszy ciąg występów artystycznych. Rozpoczął Multi-Dance – tańczyły 4 i 5 latki [opiekun M. Rygielski]. Potem zobaczyliśmy uczniów klasy 1a w piosence „Plecak, torba czy walizka?” [opiekun M. Zalewska] oraz uczniów klasy 1b, którzy zatańczyli „Walc kwiatów” [opiekun A. Gawor].

Następnie mieliśmy okazję oglądać pokazy z ciekłym azotem w wykonaniu Centrum Naukowo-Edukacyjnego “FULLEREN”. W ich wykonaniu zobaczyliśmy wpompowanie piany przy pomocy suchego lodu [dzieci skakały po niej, brały ją do rąk i rozbijały bańki, uwalniające biały dym] oraz wystrzałową beczkę, która wyrzuciła w powietrze mnóstwo kolorowych piłeczek.

Po eksperymentach naukowych przyszła pora na taniec i śpiew. Taniec kowbojski do piosenki „Oh Zuzanna” zaprezentowała grupa 3-latków pod opieką A. Skoniecznej. Po czym swój układ taneczny do piosenki „Mamma Mia” przedstawiły 4-latki [opieka A. Buczyńska]. Po czym oglądaliśmy 5-latki w „Tańcu Mai” [opieka I. Bajszczak] oraz 4-latki w układzie „Baby Shark” [opieka W. Czapska-Kordylas].

O tym, że buty potrafią grać przekonywał nas Tomasz Pałasz z pomocą Michała Wierzbowskiego. Po ich pokazie grupy 0a i 0b wykonały taniec hiszpański [opieka A. Prus i M. Poncyliusz]. Następnie odbyło się trzecie i ostatnie losowanie nagród. Po czym tanecznym krokiem, na scenę weszła klasa 3a, która zatańczyła z pomponami do piosenki „Na optymizm” [opiekun E. Walas]. Po niej wystąpili uczniowie klasy 1c, pod opieką Grażyny Markowskiej.

Świat magicznych sztuczek odkrywał przed nami Tomasz Pałasz, wielokrotnie goszczący na głównej scenie Festiwalu. Na zakończenie piosenkę „Aleją gwiazd” zaśpiewała Julia Koszel. Potem Rafał Ratuski podziękował wszystkim gościom, mieszkańcom Gminy Cegłów, nauczycielom, rodzicom, uczniom i oficjalnie zakończył XV Festiwal Kultury i Nauki.

Zorganizowanie Festiwalu to ogrom pracy, dlatego podziękowania należą się organizatorom, nauczycielom, rodzicom i uczniom Zespołu Szkolnego w Cegłowie! Pokazaliśmy, że działając razem można tworzyć wielkie rzeczy, że można uczyć się bawiąc!

 

     

 

 

 

 

 

 

 

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close