Narodowe Czytanie 2016

05 września 2016

- Jadwiga Czerwińska -

3.09.2016 r. o godz. 9.00 po raz kolejny Zespół Szkolny w Cegłowie włączył się w piątą ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, która organizowana jest od roku 2012 i objęta honorowym patronatem Prezydenckiej Pary.

Rok 2016 to rok Henryka Sienkiewicza. To właśnie jego dzieło – ,,Quo vadis” – zostało wybrane przez Polaków w głosowaniu internetowym i stało się lekturą Narodowego Czytania.
,,To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda,       ogłaszając wyniki głosowania.

Mogli się o tym przekonać uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście, którzy zebrali się w sali gimnastycznej, by wspólnie czytać i słuchać fragmentów z ,,Quo vadis”. Zebrana na sali publiczność miała niepowtarzalną okazję usłyszenia różnorodnych interpretacji głosowych tego dzieła. Akcję Narodowego Czytania w naszej szkole uświetnili zaproszeni goście. Byli to:

 • pan Marcin Uchman – wójt gminy Cegłów
 • pan Dariusz Uchman – zastępca wójta Gminy Cegłów
 • ksiądz Dariusz Cempura proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Cegłowie
 • ksiądz Marek Chociej – kapelan DPS św. Józefa w Mieni
 • pan Tadeusz Lempkowski – kierownik Klubu Kulturalne Zacisze
 • pani Małgorzata Śluzek – reprezentująca Bibliotekę Gminną w Cegłowie
 • pani Katarzyna Korzeń – kierownik GOPS w Cegłowie
 • pan Robert Ceregra – prezes Banku Spółdzielczego w Mrozach
 • pan Krzysztof Janicki – przewodniczący Rady Gminy Cegłów
 • pani Małgorzata Podobas, pani Honorata Stachowicz – reprezentujące UG w Cegłowie

 • pan Grzegorz Bartkiewicz – przewodniczący Rady Rodziców ZS w Cegłowie

Czytającym paniom z ZS w Cegłowie: Brygidzie Stankiewicz, Justynie Szymańskiej, Jadwidze Czerwińskiej przewodniczyła pani Dyrektor Emilia Kowalczyk-Rumak z panią Mariolą Olejnik-wicedyrektor, występującą w specjalnie na tę okazję przygotowanym stroju Ligii.

Uczniowie mimo tremy i niełatwego języka powieści Sienkiewicza dzielnie dotrzymali kroku dorosłym czytelnikom. Postać sławnego Noblisty przybliżył im film ,,Noblista Mariofil – H. Sienkiewicz”, gazetka okolicznościowa, wystawka książek i albumów na dolnym korytarzu. Modę z czasów opisanych w ,,Quo vadis” pokazali w barwnym korowodzie uczniowie klasy piątej. Miłym akcentem dla uczestników Narodowego Czytania w ZS w Cegłowie będzie zapewne zakładka z motywem czytanego dzieła oraz pamiątkowa pieczęć na przyniesionych egzemplarzach ,,Quo vadis”.

Akcja mamy nadzieję, że stanie się zalążkiem promocji czytelnictwa zwłaszcza polskiej, narodowej literatury w szkole i w domach rodzinnych. Cieszy fakt, że wspólne spotkanie z literaturą zespala nasze lokalne środowisko i pięknie wspiera szkołę w realizacji zadań kulturalno-wychowawczych.

Organizatorki Narodowego Czytania (panie: Jolanta Różycka, Małgorzata Boruta, Jadwiga Czerwińska, Agnieszka Szczepanik, Karolina Kluczek) serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom akcji za aktywny w niej udział i okazaną pomoc, a zwłaszcza pani Jadwidze Juszkiewicz – kierownik szkolnej świetlicy oraz szczególnie zaangażowanym uczniom: Jakubowi Szewczykowi (3b gim.), Aleksandrze Korzeń (2b gim.) – za prowadzenie konferansjerki, Julii Rumak (kl.6a) za odważne czytanie z dorosłymi oraz  szkolnej grupie wolontariackiej.

 

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close