Na tropach ważnych i ciekawych miejsc

19 marca 2019

- Dorota Kupska -

W dniu 18 marca br. uczestniczyliśmy w wycieczce, w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej “Z historią za pan brat”. Pierwszym punktem na naszej mapie było Kino “Mikroklimat” w Mrozach, gdzie obejrzeliśmy film pt. “Basia”. Mogliśmy razem z tytułową bohaterką podziwiać otaczającą przyrodę, przeżywać chwile radości, docenić takie wartości jak: przyjaźń, rodzina, wspólny wypoczynek, opieka nad zwierzętami.

Na wcześniejszych zajęciach w ramach prowadzonej innowacji dzieci poznały historię patronów Zespołu Szkolnego w Cegłowie na podstawie filmu “Harcerze z Cegłowa”. Podczas wycieczki odwiedziliśmy miejsce spoczynku Bohaterskich Harcerzy Cegłowa, którzy zginęli w wieku 17 lat we wrześniu 1939 roku. Pamiętaliśmy również o Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczciliśmy pamięć poległych składając kwiaty i zapalając znicze.

Ksiądz Dariusz Cempura, proboszcz parafii rzymsko-katolickiej p.w. św. Jana Chrzciciela i Andrzeja Apostoła w Cegłowie, przybliżył nam historię kościoła i pracę ludzi zajmujących się renowacją zabytków. Dzieci dowiedziały się, że ołtarz główny – Tryptyk, został wykonany przez mistrza Lazarusa – ucznia Wita Stwosza. Przewodnik zwrócił również uwagę na modrzewiowe kolumny, które dźwigają ciężar więźby dachowej. Ciekawostką jest to, że przy budowaniu konstrukcji dachu nie stosowano gwoździ. Na zewnątrz świątyni dzieci obejrzały rozetę odtworzoną według zaleceń konserwatora zabytków, bezbłędnie odróżniły mur odrestaurowany od tego, który oczekuje na renowację. A stojąc w kręgu, podając sobie ręce, określiły obwód starej lipy, która jest opatrzona tabliczką z napisem “Pomnik Przyrody”. Podczas podróży dzieci bacznie obserwowały przyrodę u progu nadchodzącej wiosny.

Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi za oprowadzenie naszej wycieczki, przybliżenie ważnych wydarzeń związanych z wyjątkowym zabytkiem w naszej gminie.

 

 

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close