Młodzi głosują 2015

22 października 2015

- Justyna Szymańska -

Już po raz drugi gimnazjaliści z naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacji wyborczej “Młodzi głosują”, zorganizowanego we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem programu jest kształcenie postawy obywatelskiej i patriotycznej poprzez udział w wyborach. Oprócz tego  uczy on współdziałania w grupie, ćwiczy umiejętności organizacyjne i wyrabia nawyk głosowania.

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie mogli głosować wybierając prezydenta RP, tym razem uczestniczyli w wyborach parlamentarnych. 20 października każdy uczeń gimnazjum mógł przyjść do lokalu wyborczego, który mieścił się w salce gimnastycznej, podpisać listę uprawnionych do głosowania, odebrać kartę i zagłosować na jeden z piętnastu komitetów wyborczych zarejestrowanych w województwie mazowieckim.

Od razu rzuciło się w oczy, że dla uczniów podjęcie decyzji na kogo głosować było łatwiejsze w wyborach prezydenckich niż parlamentarnych. Tam na karcie do głosowania pojawiły się nazwiska konkretnych, czasami bardzo wyrazistych, kandydatów, tu tylko nazwy komitetów wyborczych, które często niewiele uczniom mówiły. Być może to wpłynęło na dość niską frekwencję – zagłosowało tylko 39% uczniów. Tak, wybory parlamentarne wymagają większego wyrobienia politycznego.

Oto wyniki głosowania:

  1. KW Prawo i Sprawiedliwość – 33,33%
  2. KWW “Kukiz’15” – 22,92%
  3. KW Platforma Obywatelska RP i KW KORWiN – 10,42%
  4. KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, KWW JOW Bezpartyjni, KW Samoobrona, KWW Grzegorza Brauna “Szczęść Boże!” – 4,17%
  5. KWW Obywatele do Parlamentu – 2,08%

Na pozostałe komitety wyborcze (KW Partia Razem, KW Nowoczesna Ryszarda Petru, KWW Zbigniewa Stonogi, KWW Ruch Społeczny Rzeczpospolitej Polskiej i KW Kongres Nowej Prawicy) nie oddano żadnego głosu.

W ramach programu uczniowie postanowili także zbadać preferencje polityczne mieszkańców gminy Cegłów i przeprowadzili mini sondaż wyborczy wśród osób dorosłych. 76% zapytanych zamierza wziąć udział w głosowaniu, z czego 28,95% zadeklarowało poparcie dla Platformy Obywatelskiej, 21,05% dla Prawa i Sprawiedliwości, a 10,53% dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pojedyncze głosy oddano na KW KORWiN, KW “Kukiz’15” i Zjednoczoną Lewicę. Aż 31,58% osób nie wiedziało jeszcze, na kogo zagłosuje. Jak podkreśliły same ankieterki mieszkańcy bardzo chętnie wzięli udział w badaniu, a im samym przeprowadzenie sondażu dało wiele radości.

Osoby, które wzięły udział w projekcie to: Martyna Aniszewska, Ewelina Kania, Lena Rosochacka, Weronika Uścińska (3b), Daria Kamińska, Zuzanna Krasna, Agata Osińska, Aleksandra Szczęśniak, Hubert Branicki i Adam Wadas (3c).

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close