Majowe konkursy polonistyczne

08 czerwca 2017

- Jolanta Różycka -

Maj był miesiącem obfitującym w sukcesy uczniów naszej szkoły w konkursach polonistycznych. Zarówno dzieci ze szkoły podstawowej jak i gimnazjaliści licznie uczestniczyli w zmaganiach ortograficznych, gramatycznych, sprawdzających wiedzę z zakresu Biblii czy mitologii. Największy sukces odniosła Julia Niewiatowska, zajmując II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ortograficzno-Gramatycznym im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie. W tym samym konkursie Filip Sankowski uczeń klasy VI uzyskał tytuł laureata, zajmując V miejsce. Sukcesem zakończył się udział Julii Lisieckiej w powiatowym konkursie pod hasłem:“Motyw biblijny w sztuce”, którego organizatorem byli nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim. Nasza uczennica zdobyła wyróżnienie, a pracę wykonała pod opieką p. Jolanty Różyckiej.

Wyjazd uczniów do Czerniejewa był właściwie wyprawą, a udział w konkursie stanowił jeden z jej elementów. Czworo “mistrzów ortografii i gramatyki” naszej szkoły: Jakub Szewczyk, Julia Niewiatowska z gimnazjum oraz Filip Sankowski i Julia Rumak ze szkoły podstawowej pod opieką pań: Jadwigi Czerwińskiej i Jolanty Różyckiej odbyli dwudniową podróż. Dla uczniów pasjonujące były przejazdy pociągami. Z perspektywy dworców kolejowych obejrzeli miasta takie jak Warszawa, Toruń, Gniezno, Września, Łowicz. Pierwszy dzień upłynął na zwiedzaniu pierwszej stolicy Polski. W mieście Św. Wojciecha uczniowie zobaczyli wnętrze gotyckiej katedry zwanej Matką Polskich Katedr i wysłuchali opowieści przewodniczki o historii i symbolice słynnych drzwi gnieźnieńskich.

Następnego dnia we wnętrzach pięknego barokowo – klasycystycznego zespołu pałacowego w konkursowych szrankach zmierzyli się uczestnicy VIII Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno–Ortograficznego. Był on poświęcony Patronowi Zespołu Szkół Publicznych w Czerniejewie, ks. Onufremu Kopczyńskiemu, językoznawcy, twórcy pierwszej „Gramatyki języka polskiego”. Celem konkursu jest dbanie o piękno i poprawność ojczystego języka, zarówno w mowie jak i na piśmie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV –VI szkoły podstawowej i I –III gimnazjum z rejonów całej Polski. Julia Niewiatowska i Filip Sankowski przeszli pomyślnie przez pierwszą część konkursu, polegającą na napisaniu dyktanda. W komentarzach uczniowie zwracali uwagę na to, że wiele zadań ortograficznych polegało na poprawnym użyciu znaków interpunkcyjnych, a wiadomo, że polska interpunkcja należy do najtrudniejszych i obejmuje ok. 200 zasad. Oboje finaliści dzielnie walczyli w drugiej – gramatycznej – części konkursu. Julia Niewiatowska prowadziła ex aequo z koleżanką z Gniezna i przegrała jednym punktem.

Wszystkim laureatom i zwycięzcom konkursów gratulujemy. Dziękujemy Pani Dyrektor i Radzie Rodziców za wsparcie i umożliwienie udziału uczniów w konkursach.

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close