Maj rozkwitł konkursami

Karolina Kluczek    17 czerwca 2018

Zaczęło się już w kwietniu – Ortograficzna Corrida przeprowadzana we wszystkich klasach, Ogólnopolski Konkurs  „Popisz się talentem” 2018, w którym wzięły udział Gabriela Branicka z klasy 4c i Martyna Cyranka z 7a, a później maj, który został całkowicie poświęcony naszemu językowi ojczystemu!

Julian Tuwim w Rwanie bzu pisał:

Narwali bzu, naszarpali,

Nadarli go, natargali,

Nanieśli świeżego, mokrego,

Białego i tego bzowego

U Tuwima bez, w naszej szkole majowe konkursy – jak to wiosną, duże się dzieje, z energią!

Oczywiście, nie obyło się bez sukcesów.

Pierwszym z majowych konkursów był VI Powiatowy Konkurs Recytatorski Jednego Wiersza. Został zorganizowany 17 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie.  Jego celem było popularyzowanie twórczości polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz rozbudzanie tożsamości narodowej i patriotyzmu. Uczestnicy recytowali wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Julia Gałązka z klasy 3c  oraz Wiktoria Kieliszczyk z klasy 7a, która otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV-VII.  W przygotowaniach dziewczynom pomagały pani Jadwiga Czerwińska oraz pani Grażyna Markowska.

18.05. nasze koło teatralne „Cegiełki” (czyli: Julia Aniszewska, Michalina Gąsior, Aleksandra Luks, Alicja Luks, Zuzanna Rodzik, Milena Szczepaniak z klasy 4b)  wzięło udział w XII Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej „Kulturomaniak 2018” . Opiekunem koła jest Anna Plaskowska. Koło po cennych konsultacjach z profesjonalistami – aktorami i reżyserami zasiadającymi w jury – zamierza nadal pracować nad rozwijaniem umiejętności aktorskich i  interpretacją tekstów. Już teraz zapraszamy do udziału w zajęciach – czekamy na kolejne cegiełki!

22 maja w Czerniejewie k. Gniezna odbył się IX Ogólnopolski Konkurs OrtograficznoGramatyczny im. ks. Onufrego Kopczyńskiego. Składał się on z dwóch etapów. W pierwszym z nich uczestnicy zmagali się z testem ortograficznym, który miał wyłonić 8 finalistów z klas gimnazjum i 8 ze szkoły podstawowej. Druga część konkursu miała charakter quizu z gramatyki języka polskiego. Udział w nim wzięło 42 uczniów, w tym 2 uczennice naszego gimnazjum – Klaudia Kowalczyk z klasy 2b oraz Ewelina Kaska z klasy 3b, która zdobyła tytuł finalistki.

Ostatnim z majowych konkursów był XI Powiatowy Konkurs Wiedzy Mitologicznej, który odbył się 24 maja w Kałuszynie. Konkurs miał na celu rozbudzić i rozwinąć zainteresowanie sztuką antyczną, zapoznać uczestników z kulturą i tradycją starożytnej Grecji oraz utrwalić wybrane wiadomości programowe z języka polskiego oraz historii. Udział w konkursie wzięli uczniowie z 19 szkół podstawowych. Nasza szkoła była reprezentowana przez dwóch uczniów klas 7: Huberta Bajszczaka oraz Patryka Lewickiego, którzy zajęli kolejno 15 oraz 16 miejsce.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów i ich opiekunom. Życzymy dalszych sukcesów!

Autorki: Jadwiga Czerwińska i Anna Plaskowska