„Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy”

swietlica    28 października 2018

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Janusz Korczak

W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy w świetlicy innowację pedagogiczną pt. „Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy”. Głównym celem tej innowacji jest zapoznanie dzieci ze sławnymi osobami z naszego regionu, ich życiorysem i działalnością. Umożliwiamy dzieciom bliższe poznanie naszej okolicy, jako obszaru o różnorodnej kulturze, poprzez bezpośredni kontakt ze sławnymi bohaterami naszej małej ojczyzny. W czwartek (25 października) świetlicowe dzieci odwiedził pierwszy gość, kapłan Grzegorz Dróżdż ze Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Cegłowie, Kawaler Orderu Uśmiechu. Kapłan opowiedział dzieciom o tym, że jego największym marzeniem od najmłodszych lat było zostanie księdzem oraz o pierwszym wyjeździe na obóz, od którego zaczęła się jego przygoda z dziećmi i młodzieżą. Kapłan Grzegorz Dróżdż wspomniał o organizowanej przez niego w Cegłowie akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, wspomaganej przez wolontariat ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Jego dewizą życiową jest służyć wszystkim dzieciom, nieść uśmiech i pogodę ducha, żyć tak, aby uśmiech dzieciom nie schodził z twarzy. Dzieci obejrzały zdjęcia z uroczystości wręczenia Orderu Uśmiechu, wycinki z gazet, a także i sam Order. Order Uśmiechu to najpiękniejsze odznaczenie na świecie, bo przyznane na wniosek dzieci, za które nie ma żadnych gratyfikacji – powiedział kapłan.

Jak zawsze, dzięki wsparciu pani Agnieszki z biblioteki szkolnej dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat genezy i projektu Orderu Uśmiechu, ceremonii wręczania tego odznaczenia, a także poznaliśmy odznaczonych czyli Kawalerów Orderu Uśmiechu.  Dzieci wysłuchały fragmentów „Bajeczek z miasteczka” Doroty Gellner, a następnie sprawdzając zdobytą wiedzę rozwiązały zagadki i rebusy. Ceremonii wręczania Orderu zawsze towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny koniecznie z uśmiechem! Nasze dzieci sprawdziły, czy jest to możliwe do wykonania. Na koniec w części kulinarno-plastycznej zrobiliśmy Order Uśmiechu z ciasteczek i lukru. Już wkrótce kolejne spotkanie…