Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy

swietlica    21 marca 2019

„Nie było nas, był las; nie będzie nas, będzie las”.

Przysłowie polskie

 

20 marca 2019r. odbyło się w świetlicy szkolnej kolejne spotkanie z cyklu innowacji pedagogicznej „ Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy”. Naszym gościem był pan Henryk Witkowskipracownik Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, leśniczy kierujący Leśnictwem Mienia, które jest częścią Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki. Pan Henryk opowiedział dzieciom o zawodzie, jaki wykonuje, o tym, czym zajmuje się na co dzień: zarządza lasem i jego ochroną, nadzoruje wycinkę oraz sadzenie młodego lasu, kontroluje stan zdrowia drzew, oznacza drzewa, które należy usunąć (np. chore, obumarłe), dba o zwierzynę leśną. Dzieci miały okazję zobaczyć narzędzia służące do pracy w lesie, w tym przyrządy do znakowania oraz przyrządy miernicze (dalmierz, wysokościomierz). Zapoznały się również z mapą lasów, Planem Urządzenia Lasu, a także dowiedziały się o aplikacji na telefon, która umożliwia dostęp do leśnych map tematycznych, do szczegółowego opisu gatunków roślin występujących na danym obszarze, wyposażona jest w nawigację i szereg funkcji przydatnych w terenie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących życia lasu. Przyjaciółmi lasu i drzew są ptaki – powiedział zaproszony gość. Dzięcioł – dyżurny lekarz lasu, wyjada spod kory korniki, sikorka – szuka pod listkami szkodników leśnych. Dlaczego wchodząc do lasu nie widzimy zwierząt? – zapytał pan Henryk. To strażniczki lasu, sójki, podnoszą krzyk i ostrzegają inne zwierzęta przed człowiekiem. Otrzymaliśmy szereg cennych rad od naszego gościa. Nie wolno dotykać, ani zabierać z lasu rannych, samotnych, porzuconych przez matki zwierząt. Jeśli podczas spaceru spotkamy na swej drodze dzika, należy zachować przede wszystkim spokój. Są to pokojowo nastawione zwierzęta, które unikają kontaktu z ludźmi. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści o wilkach, jenotach i czarnym bocianie, zadomowionych w naszych lasach. Pan Henryk Witkowski wspomniał również o jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce, znajdującym się na terenie naszej gminy. Rezerwat Jedlina ochroną obejmuje starodrzew jodły pospolitej osiągający wiek ok. 200 lat. Bardzo dziękujemy panu Henrykowi Witkowskiemu za cenną lekcję przyrody. Pani Agnieszka Szczepanik z biblioteki szkolnej przygotowała dla dzieci kilka pozycji książkowych: o zachowaniu się w lesie, leśnych zwierzętach i kwiatach, a także opowieść o leśniku Piątku pt. „O czym szumi las”. Dzieci wysłuchały opowiadania z serii „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”. Eugeniusz Łodyga to detektyw, który szczególnie interesuje się przyrodą i tym razem uczy czytelników, jak produkować papier, żeby nie wycinać drzew. Następnie uczniowie otrzymali karty pracy z krzyżówką, rebusem, szyfrem, akrostychem. Wszystkie rozwiązania łamigłówek były nazwami różnych rodzajów lasu: puszcza, knieja, tajga, dżungla, łęg, ols …. Nie zabrakło także zajęć plastycznych, podczas których dzieci wykonały z brzozowych gałązek ptasie gniazda. Następnie z kolorowego papieru powstały różnobarwne ptaki. Dbajmy o las, aby jak najlepiej nam służył i pamiętajmy, że w lesie to zwierzęta są u siebie w domu, a naszym zadaniem jest okazanie im należytego szacunku.