Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy

21 marca 2019

- swietlica -

„Nie było nas, był las; nie będzie nas, będzie las”.

Przysłowie polskie

 

20 marca 2019r. odbyło się w świetlicy szkolnej kolejne spotkanie z cyklu innowacji pedagogicznej „ Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy”. Naszym gościem był pan Henryk Witkowskipracownik Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, leśniczy kierujący Leśnictwem Mienia, które jest częścią Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki. Pan Henryk opowiedział dzieciom o zawodzie, jaki wykonuje, o tym, czym zajmuje się na co dzień: zarządza lasem i jego ochroną, nadzoruje wycinkę oraz sadzenie młodego lasu, kontroluje stan zdrowia drzew, oznacza drzewa, które należy usunąć (np. chore, obumarłe), dba o zwierzynę leśną. Dzieci miały okazję zobaczyć narzędzia służące do pracy w lesie, w tym przyrządy do znakowania oraz przyrządy miernicze (dalmierz, wysokościomierz). Zapoznały się również z mapą lasów, Planem Urządzenia Lasu, a także dowiedziały się o aplikacji na telefon, która umożliwia dostęp do leśnych map tematycznych, do szczegółowego opisu gatunków roślin występujących na danym obszarze, wyposażona jest w nawigację i szereg funkcji przydatnych w terenie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących życia lasu. Przyjaciółmi lasu i drzew są ptaki – powiedział zaproszony gość. Dzięcioł – dyżurny lekarz lasu, wyjada spod kory korniki, sikorka – szuka pod listkami szkodników leśnych. Dlaczego wchodząc do lasu nie widzimy zwierząt? – zapytał pan Henryk. To strażniczki lasu, sójki, podnoszą krzyk i ostrzegają inne zwierzęta przed człowiekiem. Otrzymaliśmy szereg cennych rad od naszego gościa. Nie wolno dotykać, ani zabierać z lasu rannych, samotnych, porzuconych przez matki zwierząt. Jeśli podczas spaceru spotkamy na swej drodze dzika, należy zachować przede wszystkim spokój. Są to pokojowo nastawione zwierzęta, które unikają kontaktu z ludźmi. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści o wilkach, jenotach i czarnym bocianie, zadomowionych w naszych lasach. Pan Henryk Witkowski wspomniał również o jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce, znajdującym się na terenie naszej gminy. Rezerwat Jedlina ochroną obejmuje starodrzew jodły pospolitej osiągający wiek ok. 200 lat. Bardzo dziękujemy panu Henrykowi Witkowskiemu za cenną lekcję przyrody. Pani Agnieszka Szczepanik z biblioteki szkolnej przygotowała dla dzieci kilka pozycji książkowych: o zachowaniu się w lesie, leśnych zwierzętach i kwiatach, a także opowieść o leśniku Piątku pt. „O czym szumi las”. Dzieci wysłuchały opowiadania z serii „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”. Eugeniusz Łodyga to detektyw, który szczególnie interesuje się przyrodą i tym razem uczy czytelników, jak produkować papier, żeby nie wycinać drzew. Następnie uczniowie otrzymali karty pracy z krzyżówką, rebusem, szyfrem, akrostychem. Wszystkie rozwiązania łamigłówek były nazwami różnych rodzajów lasu: puszcza, knieja, tajga, dżungla, łęg, ols …. Nie zabrakło także zajęć plastycznych, podczas których dzieci wykonały z brzozowych gałązek ptasie gniazda. Następnie z kolorowego papieru powstały różnobarwne ptaki. Dbajmy o las, aby jak najlepiej nam służył i pamiętajmy, że w lesie to zwierzęta są u siebie w domu, a naszym zadaniem jest okazanie im należytego szacunku.

 

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close