„ Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy”

swietlica    24 stycznia 2019

      24 stycznia 2019r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu innowacji pedagogicznej „ Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy”. Naszym gościem był pan Robert Ceregra – prezes Banku Spółdzielczego w Mrozach. Nadejście Nowego Roku skłania nas do refleksji. U większości z nas na liście postanowień noworocznych znajduje się pozycja: zacząć oszczędzać. Systematycznego odkładania pieniędzy powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Pan Robert wprowadził dzieci w świat bankowości i finansów. Wytłumaczył nam na czym polega efektywne oszczędzanie. Oszczędzanie wymaga od nas wytrwałości i silnej woli – powiedział nasz gość. Chcąc zaoszczędzić niejednokrotnie musimy odmówić sobie wielu przyjemności, rezygnując np. z niezdrowych przekąsek. Dzieci dowiedziały się, że mając już pewne oszczędności mogą je pomnożyć poprzez skorzystanie z produktów bankowych. Bardzo zainteresował dzieci proces produkcji monet i banknotów. Jak się tworzy pieniądze, gdzie powstają i dlaczego tak trudno je sfałszować? Dzieci z wielką uwagą słuchały odpowiedzi na te pytania. Następnie szukaliśmy różnic między zwykłą kartką, a bawełnianym papierem banknotów, zawierającym znaki wodne, nitkę zabezpieczającą oraz elementy śliskie i chropowate. Za pomocą „magicznej lampy” (światła ultrafioletowego) dzieci zobaczyły utajone zabezpieczenia niewidoczne gołym okiem, które potwierdziły autentyczność pieniędzy. Okazało się również, że zniszczone i uszkodzone pieniądze to nie problem, gdyż można je wymienić w placówce banku. Pan Robert Ceregra opowiedział dzieciom o historii pieniądza: o jego pierwszych formach, o tym jak wyglądała droga od pieniądza towarowego do „prawdziwych pieniędzy” i co wpłynęło na jego powstanie. Na koniec podzielił się z uczniami ciekawostkami ze świata bankowości. Dzięki uprzejmości i wsparciu pani Agnieszki z biblioteki szkolnej dzieci wysłuchały zabawnych opowiadań Grzegorza Kasdepke z serii „Co to znaczy…”. Te krótkie historyjki pozwoliły dzieciom zrozumieć znaczenie powiedzeń takich jak: mieć węża w kieszeni, trzymać się za kieszeń, rozmieniać się na drobne, wtrącać swoje trzy grosze.  Dzieci otrzymały karty pracy z łamigłówkami i rebusami, których rozwiązaniami były hasła związane z instytucją finansową: PIENIĄDZE, KONTO, OSZCZĘDZANIE, KARTA DO BANKOMATU. Oczywiście nie zabrakło pracy plastycznej w postaci własnoręcznie wykonanych, przepięknych skarbonek. Oszczędzanie czas zacząć!