„ Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy”

24 stycznia 2019

- swietlica -

      24 stycznia 2019r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu innowacji pedagogicznej „ Ludzie znani i lubiani w naszej okolicy”. Naszym gościem był pan Robert Ceregra – prezes Banku Spółdzielczego w Mrozach. Nadejście Nowego Roku skłania nas do refleksji. U większości z nas na liście postanowień noworocznych znajduje się pozycja: zacząć oszczędzać. Systematycznego odkładania pieniędzy powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Pan Robert wprowadził dzieci w świat bankowości i finansów. Wytłumaczył nam na czym polega efektywne oszczędzanie. Oszczędzanie wymaga od nas wytrwałości i silnej woli – powiedział nasz gość. Chcąc zaoszczędzić niejednokrotnie musimy odmówić sobie wielu przyjemności, rezygnując np. z niezdrowych przekąsek. Dzieci dowiedziały się, że mając już pewne oszczędności mogą je pomnożyć poprzez skorzystanie z produktów bankowych. Bardzo zainteresował dzieci proces produkcji monet i banknotów. Jak się tworzy pieniądze, gdzie powstają i dlaczego tak trudno je sfałszować? Dzieci z wielką uwagą słuchały odpowiedzi na te pytania. Następnie szukaliśmy różnic między zwykłą kartką, a bawełnianym papierem banknotów, zawierającym znaki wodne, nitkę zabezpieczającą oraz elementy śliskie i chropowate. Za pomocą „magicznej lampy” (światła ultrafioletowego) dzieci zobaczyły utajone zabezpieczenia niewidoczne gołym okiem, które potwierdziły autentyczność pieniędzy. Okazało się również, że zniszczone i uszkodzone pieniądze to nie problem, gdyż można je wymienić w placówce banku. Pan Robert Ceregra opowiedział dzieciom o historii pieniądza: o jego pierwszych formach, o tym jak wyglądała droga od pieniądza towarowego do „prawdziwych pieniędzy” i co wpłynęło na jego powstanie. Na koniec podzielił się z uczniami ciekawostkami ze świata bankowości. Dzięki uprzejmości i wsparciu pani Agnieszki z biblioteki szkolnej dzieci wysłuchały zabawnych opowiadań Grzegorza Kasdepke z serii „Co to znaczy…”. Te krótkie historyjki pozwoliły dzieciom zrozumieć znaczenie powiedzeń takich jak: mieć węża w kieszeni, trzymać się za kieszeń, rozmieniać się na drobne, wtrącać swoje trzy grosze.  Dzieci otrzymały karty pracy z łamigłówkami i rebusami, których rozwiązaniami były hasła związane z instytucją finansową: PIENIĄDZE, KONTO, OSZCZĘDZANIE, KARTA DO BANKOMATU. Oczywiście nie zabrakło pracy plastycznej w postaci własnoręcznie wykonanych, przepięknych skarbonek. Oszczędzanie czas zacząć!

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close