Linki do przydatnych stron

17 listopada 2016

- Agnieszka Szczepanik -

linki
Audiowizualne zasoby edukacyjne
Baśnie i wiersze do czytania, słuchania i oglądania
Biblioteki cyfrowe, archiwa i galerie
Otwarte zasoby edukacyjne
Wokół szkoły – internetowe zasoby edukacyjne

Audiowizualne zasoby edukacyjne

Zachęcam do skorzystania z poniższych linków. Na wybranych stronach znajdziecie nagrania audiofilmy. Są to prawdziwe kopalnie materiałów audiowizualnych, które mogą być przydatne jako pomoce do lekcji.

Archiwum Historii Mówionej

Jest to zbiór nagrań rozmów świadków historii, składnica relacji audio i wideo. Zawiera materiały z XX wieku. Archiwum można przeglądać za pomocą haseł i tagów oraz poszukując konkretnych wiadomości.

Radia Wolności

Portal stworzony przez Polskie Radio. Zawiera audycje radiowe nadawane przez 1989 rokiem. Serwis można przeszukiwać według tematu lub osób. Dodatkowo portal oferuje fotografie i informacje o radiostacjach.

Kronika RP

Strona z materiałami Polskiej Kroniki Filmowej. Zgromadzone filmy zostały ułożone tematycznie i dokładnie opisane.

Znalezione obrazy dla zapytania repozytorium cyfrowe filmoteki narodowej logo

Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

Gromadzi narodowe dziedzictwo kinematograficzne. Zawiera polskie filmy z różnych okresów, w tym przedwojenne filmy fabularne i kroniki, filmy animowane i inne. Oferowane tytuły są restaurowane i archiwizowane cyfrowo.

Narodowy Instytut Audiowizualny

Multimedialna biblioteka z materiałami audiowizualnymi: filmami dokumentalnymi, fabularnymi, reportażami, animacjami, filmami eksperymentalnymi, które zachęcają do uczestnictwa w kulturze online. Portal zawiera również scenariusze  lekcji i zeszyty ćwiczeń dla uczniów.

Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Zawiera filmy, które wcześniej prezentowane były szerszej publiczności jedynie w muzeach i galeriach.

Filmoteka Szkolna

To program edukacji filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zawiera polskie filmy opracowane na potrzeby zajęć szkolnych.

Opracowano głównie na podstawie:
CZETWERTYŃSKA Aleksandra, HAJDUKIEWICZ Marianna: Edukacja audiowizualna w bibliotece szkolnej. Omówienie zasobów internetowych, które można wykorzystać w pracy z uczniami. „Biblioteka w Szkole” 2012 nr 5 s. 8-10

Baśnie i wiersze do czytania, słuchania i oglądania

 

baśnie i  inne utwory dla dzieci w wersji tekstowej oraz audio
różne teksty dla dzieci do czytania lub słuchania
baśnie i wiersze do czytania, bajki animowane
skany z przeźroczy starych wydań książek z klasycznymi ilustracjami oraz teksty popularnych piosenek dla dzieci
teksty wierszy, piosenek i krótkich rymowanek, z ilustracjami dobranymi przez autorkę strony
teksty baśni i wierszy dla dzieci oraz kołysanek
strona autorska z wierszowanymi utworami dla dzieci
klasyczne i nowsze wierszyki dla dzieci do czytania, część w wersji audio

 

 

Biblioteki cyfrowe, archiwa i galerie

Poniżej umieszczone zostały linki do wartościowych stron, które pomogą Wam w nauce. Znajdziecie na nich teksty lektur, reprodukcje, zdjęcia, muzykę, aktualności kulturalne. Nawet w przypadku stron bez polskiej wersji językowej, możecie dotrzeć do treści związanych z naszym krajem.

Portal udostępnia utwory znajdujące się w domenie publicznej. Pozwala przeczytać tekst w całości, wyszukiwać motywy, bohaterów, nurty lub słowa znajdujące się w utworze. Teksty można czytać online, pobrać na PC, telefon lub czytnik e-book. Niektóre utwory występują dodatkowo w wersji audio.
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona umożliwia czytelnikom kontakt z książkami, czasopismami i innymi typami dokumentów polskiej kultury. Składa się z kolekcji tematycznych. Zawiera utwory największych polskich twórców, pierwodruki literatury polskiej, wydawnictwa konspiracyjne okresu II wojny światowej.
  Federacja Bibliotek Cyfrowych to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.
 Europeana, czyli Biblioteka Europejska to wspólny punkt dostępu do zbiorów bibliotek, archiwów i muzeów na całym kontynencie. Ma za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy szerokiemu gronu odbiorców. Jest dostępna w językach narodowych.
Światowa Biblioteka Cyfrowa oferuje manuskrypty, mapy, rzadkie książki, zapisy nutowe, nagrania, filmy, fotografie, szkice architektoniczne i inne znaczące kulturowo materiały. Jednym z jej celów jest rozpowszechnianie treści nieanglojęzycznych oraz treści spoza obszaru kultury zachodniej. Materiały umieszczane na stronach  są darmowe i są dostępne w wielu językach.

Biblioteka Dziecięca gromadzi literaturę dziecięcą z całego świata. Powstała z myślą o rodzicach nie wychowujących dzieci w swoich ojczystych krajach. Biblioteka oferuje skany książek, które są dostępne online. Wyszukiwarka pozwala na różnorodne wybieranie: obszaru, kraju, języka, autora, tytułu…

Wirtualny Wszechświat to serwis popularnonaukowy i edukacyjny. Oferuje materiały z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych. Obok tekstów znajdują się w nim linki do stron tematycznych, słowniki oraz grafika.
Codziennie aktualizowany serwis, informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. Można tu też znaleźć liczne sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury.
Baza danych powojennych filmów polskich oraz artykułów o filmie w prasie polskiej, a także kalendarium.
Wirtualna galeria malarstwa polskiego. Można z niej korzystać wyszukując w indeksach malarzy, dzieł lub tematów.
Serwis internetowy stworzony do gromadzenia i udostępniania zdjęć cyfrowych online.
Zbiór wolnych i otwartych nagrań muzycznych, zapisów nutowych i materiałów edukacyjnych. Znajdziemy tu muzykę i nuty kilkuset kompozytorów, radio grające muzykę klasyczną i materiały do nauki grania na popularnych instrumentach m.in. gitarze, klarnecie, pianinie, saksofonie.
Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego.

 

Otwarte zasoby edukacyjne

Otwarte zasoby edukacyjne (OZE) (ang. Open Educational Resources, OER) to wspólna nazwa dla wszelkich zasobów edukacyjnych, do których istnieje w pełni otwarty dostęp dzięki objęciu ich wolnymi licencjami lub przeniesieniu do domeny publicznej i udostępnieniu za pomocą dowolnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (z Wikipedii).

Powyższa definicja tylko częściowo wyjaśnia, czym są OZE. Dlatego też na początek proponuję TROCHĘ TEORII: PrzewodnikMapę OZE. Oferta otwartych zasobów jest stale wzbogacana, dlatego też warto jest odwiedzać strony tematyczne, które pozwolą NA BIEŻĄCO śledzić zmiany w OZE. Wolnymi zasobami zajmuje się Koalicja Otwartej Edukacji oraz portal Legalna Kultura. W korzystaniu ze skarbnicy materiałów pomocna będzie WYSZUKIWARKA CCsearch, a pełnego przeglądu można dokonać z pomocą Katalogu OZE czy Bazy  legalnych źródeł.

Z OZE ściśle wiążą się inne pojęcia. Proponuję, aby dowiedzieć się dokładnie, co to jest DOMENA PUBLICZNA oraz przejrzeć jej zasoby. Również związane z aspektami prawnymi LICENCJE CREATIVE COMMONS są powiązane z otwartymi zasobami. Ich oznaczenia powinny pojawiać się przy grafice, mediach, opracowaniach, dlatego poznajwybierz potrzebną licencję. W sferze prawnej zajmującej się dobrami intelektualnymi pojawia się też określenie DOZWOLONEGO UŻYTKU W EDUKACJI. Warto wiedzieć, jak na potrzeby szkolne korzystać z cudzej twórczości w sposób nie naruszający prawa.

Znajomość tematyki otwartych zasobów może ułatwić i uatrakcyjnić naukę. W Internecie istnieje wiele informacji, opracowań, baz danych, które skupiają się na OZE. Jako jeden z przykładów proponuję plakat POZNAJ OTWARTE ZASOBY, który zawiera adresy oraz QR kody dziesięciu „otwartych” zasobów.

Proszę korzystać też z poniższych linków – LISTA jest sukcesywnie WZBOGACANA:


 

Wokół szkoły – internetowe zasoby edukacyjne

 

matematyka, fizyka, geografia, angielski, muzyka, informatyka
biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, język polski, matematyka  
wychowanie przedszkolne, edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa klasy 4-6, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne
legalne źródła kultury: filmy, muzyka, książki, prasa, muzea, archiwa, galerie; ze Strefą edukacji
audiobooki, filmy, lekcje wideo, kursy językowe, e-booki; STRONA W JĘZYKU ANGIELSKIM
skany i opisy dokumentów z polskich archiwów państwowych i innych instytucji kultury
scenariusze, ćwiczenia i materiały do prowadzenia zajęć w szkołach, bibliotekach i domach kultury  
filmy fabularne, filmy Polskiej Kroniki Filmowej, filmy animowane
filmy, nagrania, ćwiczenia i scenariusze lekcji, Internetowy Teatr TVP dla szkół
plakaty i afisze filmowe z opisami
fotosy, robocze zdjęcia z planu, zdjęcia twórców, fotografie z premier filmowych  
wirtualne wycieczki, malarstwo, rzeźba, architektura
zdjęcia i informacje o skansenach
zdjęcia i ilustracje 28 odświętnych strojów ludowych
kopalnia z odnośnikami do narzędzi pomocnych w nauczaniu  
wybrane narzędzia i aplikacje internetowe w pracy nauczyciela
bogata baza z linkami do książek elektronicznych
baza pomocy do realizacji różnorodnych treści nauczania, artykuły o tematyce szkolnej  
blog z linkami do wartościowych, wiarygodnych i wypróbowanych otwartych zasobów edukacyjnych  
Opracowano na podstawie:
LUBERDA Michał: Przykłady otwartych zasobów edukacyjnych do wykorzystania na lekcjach różnych przedmiotów. „Biblioteka. Centrum Informacji” 2013 nr 3 s. 12-13
SZELĄG Anna: Subiektywny przegląd internetowych zasobów edukacyjnych. „Biblioteka. Centrum Informacji” 2013 nr 3 s. 14-16
z niezbędną aktualizacją oraz dodatkowymi przykładami wyszukanymi w Internecie

 

Aby kontynuować oglądanie strony, musisz zaakceptować pliki cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close