Książki w bibliotece szkolnej i nie tylko

Agnieszka Szczepanik    19 listopada 2016
ksiazki
KSIĄŻKI SĄ WAŻNE:
Czytać – nie czytać…
Przyjaciel na całe życie
Książka
Zalety czytania
ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI:
Ciekawa nauka dla młodych czytelników
Czy to książka, czy to gra? – czytamy inaczej
Książki o Cegłowie i okolicach
Poradniki dla nastolatków

Czytać – nie czytać…


 

Hanna Łochocka

Przyjaciel na całe życie

Nie trzeba wielkich mieć bibliotek,
by przyjacielem książki zostać.
Piękną oprawę, zdobną złotem,
tekturka nam zastąpi prosta.
Ale na pewno nie zawadzi
półkę codziennie wytrzeć z kurzu
i kilka książek tam zgromadzić.
A potem więcej. Sporo. Dużo.
Nie trzeba molem być książkowym,
grzbietu nad stołem ciągle schylać,
od kartek nie odrywać głowy
i książki w rękę brać co chwila.
Lecz w dzień powszedni czy w niedzielę
sam na sam z książką usiąść sobie,
witać się z nią jak z przyjacielem,
długo się bez niej nie móc obejść.
Nie trzeba bać się, że czasami
zmęczy nas książka albo znuży.
Bo ona chce pogadać z nami,
namówić chce nas do podróży,
pocieszyć chce, rozśmieszyć nieraz,
chce pożartować, bawić, uczyć
i kolorowy świat otwierać
czarną literą – cennym kluczem.
Grafika: standard. pakietu Microsoft Office oraz Pixabay, CC0 Public Domain

 


 

Zalety czytania

Czytanie:

  • ćwiczy mózg: uczy myślenia, doskonali pamięć, wpływa na koncentrację, rozwija wyobraźnię,
  • wzbogaca językowo: zasób słownictwa, sposób wysławiania, poprawną pisownię,
  • dostarcza wiedzy: o świecie, o innych ludziach, o sobie samym,
  • wspomaga rozwój: ułatwia naukę, rozwija kreatywność, kształtuje charakter, buduje relacje z innymi,
  • doskonali nas: wyrabia cierpliwość, rozwija poczucie humoru, uczy empatii, wzmacnia poczucie własnej wartości, podnosi samoocenę, skłania do przemyśleń,
  • uprzyjemnia życie: relaksuje i odpręża, bawi, śmieszy i wzrusza, zapełnia wolny czas, daje satysfakcję.

_zalety_czytania

Drodzy Rodzice! Ideę codziennego czytania propaguje od lat Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Polecam listę argumentów Dlaczego warto czytać dziecku? przygotowaną przez Fundację. Inaczej ujęte jest opracowanie Iwony Chądrzyńskiej 5 najważniejszych korzyści z czytania pod szyldem Akcji Czytam sobie.


 

Ciekawa nauka dla młodych czytelników

Dwie bogato ilustrowane i obfitujące w ciekawe informacje serie książek wydawnictwa Publicat.

Seria Bardzo ilustrowana historia

Ta książka przedstawia dzieje malarstwa od czasów najdawniejszych po współczesne, od rysunków na ścianach jaskiń po arcydzieła dzisiejszych artystów. Znajdziesz w niej mnóstwo fascynujących faktów, intrygujących opowieści i sekretów malarskich. Dowiesz się między innymi, jak starożytni Grecy wytwarzali wodoodporne farby, kim byli ikonoklaści i dlaczego niszczyli obrazy. Być może uda ci się rozwiązać zagadkę tajemniczego uśmiechu Mony Lisy…*)
Tostery, toalety i telewizja, komputery, samochody i tabliczki czekolady, samoloty, a nawet dżinsy… Te oraz wiele innych urządzeń oraz przedmiotów codziennego użytku służy Ci dziś dzięki temu, że ktoś kiedyś wpadł na genialny pomysł. Niektóre powstawały metodą żmudnych prób i błędów, inne przez czysty przypadek. Książka ta prezentuje fascynujące dzieje wynalazków, bez których trudno obecnie wyobrazić sobie życie – od koła po skomplikowane współczesne gadżety.*)
Podziwiając nocne niebo, widzimy nie tylko migocące światła. Czarna przestrzeń kosmosu jest usiana najróżniejszymi obiektami wszelkich kształtów i rozmiarów – od potężnych gwiazd po drobiny pyłu. Dzięki tej książce poznasz fascynujące tajemnice kosmosu oraz tajniki astronomii – nauki o gwiazdach i innych ciałach niebieskich.*)
Fascynujące spojrzenie na historię odkryć geograficznych, od starożytnych greckich i egipskich badaczy, aż do najnowszych poszukiwań na morzu i w przestrzeni kosmicznej. Książka wypełniona jest opowieściami o sukcesach i porażkach największych badaczy, m.in. Marca Polo, Krzysztofa Kolumba i Magellana. Zawiera mnóstwo kolorowych ilustracji, słowniczek, proste schematy i mapki.*)
Dzięki tej książce poznasz najwybitniejszych uczonych wszech czasów, przeczytasz o ich eksperymentach i odkryciach, dowiesz się, jak powstawały wielkie teorie. Znajdziesz odpowiedzi na mnóstwo pytań, między innymi, jak się rozwijało życie na Ziemi, dlaczego wyginęły dinozaury, jak się odżywiają rośliny, co to jest DNA, dlaczego chorujemy? Zgłębisz tajemnice ciepła, światła, elektryczności i promieniowania. Sięgniesz znacznie dalej, w kosmos. Odkryjesz sekrety gwiazd, planet, księżyców, asteroid, galaktyk i czarnych dziur.*)
Dzięki tej książce uświadomicie sobie, że Ziemia nieustannie się zmienia. Zdumiewająca transformacja przekształciła ją z gwiezdnego pyłu w planetę tętniącą życiem. Przyjrzymy się jej historii, katastrofom, skutkom uderzeń planetoid, przesunięciom kontynentów, gigantycznym owadom i dinozaurom oraz pierwszym ludziom. Ale to nie koniec. Człowiek ma ogromny wpływ na dzieje Ziemi. Jej przyszłość w pewnej mierze zależy od nas.*)
Druga wojna światowa była najbardziej destrukcyjnym konfliktem na świecie. Nawet dzisiaj, wydarzenia te nadal kształtują nasze życie. Książka w sposób bardzo przystępny dla młodego czytelnika analizuje przyczyny wojny, wielkie bitwy i katastrofy, od Stalingradu do D-Day, Pearl Harbor i Holokaust.*)

Seria Dzielni-samodzielni

Jeżeli chcesz stać się dzielnym-samodzielnym – świetnie dającym sobie radę w życiu, niebojącym się ciemności, wiedzącym, jak postępować z psem i kotem, potrafiącym tropić zwierzęta, własnoręcznie zrobić śniadanie, a nawet uszyć ubranie ze starego koca – koniecznie sięgnij po tę książkę! Dowiesz się z niej nie tylko, jak poradzić sobie w ciemnym lesie czy jak zaimponować kolegom w szkole, ale także jak zostawiać i odczytywać zaszyfrowane znaki, rozpalać ogień bez zapałek, mierzyć wysokość drzew bez konieczności wchodzenia na nie oraz odróżniać rośliny jadalne od trujących.
Ze wszystkimi problemami poradzisz sobie doskonale. Dlaczego? Bo po pierwsze – masz już na pewno więcej niż sześć lat, po drugie – masz dwie sprawne ręce, po trzecie – masz głowę na karku. A po czwarte – czego nie wymyślisz sam, przeczytasz w tej książce.*)
Wesoły autobus już grzeje silnik. Spakowany? Zdecydowany? Gotowy, by zostać prawdziwym podróżnikiem? Tyle miejsc czeka na odkrycie. Tyle tajemnic, legend, duchów, przygód, skarbów i innych atrakcji ukryło się gdzieś na mapie. Pora je wytropić. Pora wsiadać. Podróż za chwilę się zacznie. Proszę wsiadać, drzwi zamykać!
Wyjątkowy przewodnik – nie tylko dla najmłodszych!
Zawiera:
• Najciekawsze miejsca i zabytki w Polsce dobrane pod kątem zainteresowań małych podróżników.
• Przydatne dane teleadresowe i linki do stron internetowych, które pomogą zaplanować wakacje i wycieczki szkolne.
• Ciekawostki, mapy, praktyczne porady.
Zapraszamy do wspólnej podróży!*)
Każde dziecko uwielbia eksperymentować, bo samodzielnie wykonywanie prostych doświadczeń to świetna zabawa i pouczająca przygoda. Wykorzystując znakomite pomysły zawarte w tej książce dziecko poczuje się jak prawdziwy inżynier i przekona się, jak ciekawe i łatwe mogą być nauki techniczne.
By zgłębić podstawowe prawa fizyki i chemii nie potrzebujemy nadzwyczajnych urządzeń i trudnodostępnych substancji. Tak naprawdę, aby dostrzec magię nauki i zrozumieć jak ciekawą przygodą może być zgłębianie tajemnic i poszukiwanie odpowiedzi na proste ale fascynujące pytania wystarczą najprostsze materiały i czynności.
Zatem zapraszamy do niesamowitej zabawy w świecie fascynujących, a jednocześnie bardzo pouczających eksperymentów. W czasie naszej podróży po świecie nauki i techniki dzieci zbudują własną starożytną machinę wojenną, dowiedzą się, jak zmusić balonik, by nadmuchał się sam, stworzą niezwykłą miksturę, która w tajemniczy sposób zmienia swoje właściwości oraz zamienią puszkę po coca coli w wirujący silnik.**)
Fantastyczna książka, którą powinien przeczytać każdy uczeń i każda uczennica. Jeśli rozpoczynasz przygodę w szkole i nie wiesz, co cię w niej czeka, nasz poradnik-przewodnik jest właśnie dla ciebie. Znajdziesz w nim cały worek wskazówek i odpowiedzi na ważne pytania, m.in.:
* Co to jest szkoła?
* Dlaczego trzeba do niej chodzić?
* Do czego służy tornister, a do czego nie powinien?
* Z kim siedzieć w ławce?
* Na co najczęściej chorują zeszyty?
* Jak nie dostać uwagi do dzienniczka?
* Jak nie zostać kujonem i skarżypytą?
* Jak nie zwariować w świetlicy?
Dzięki naszej książce szybko oswoisz się ze szkołą i dowiesz się, jak fajnie być uczniem. A jeśli masz przed szkołą obawy, wspólnie wygonimy stracha, który cię obleciał. No, proszę ucznia i proszę uczennicy, ruszamy!**)
Zanim wybierzesz się na stadion na mecz, zanim zasiądziesz przed telewizorem, by obejrzeć transmisję, zanim sam zagrasz o mistrzostwo podwórka lub szkoły, przeczytaj naszą książkę. Dzięki niej zostaniesz prawdziwym futbolowym ekspertem. No to jak? Gwizdek. Piłka w grze. Książka w czytaniu. Zaczynamy!*)
Lubisz robić zdjęcia? A może dostałeś cyfrowy aparat fotograficzny i nie bardzo wiesz, jak się nim posługiwać? Spokojnie, Mały fotograf przyjdzie ci z pomocą. Z poradnika dowiesz się nie tylko, jak wybrać pierwszy aparat, ale również, jak lepiej wykorzystać ten, który już masz. Znajdziesz tu m.in. informacje o budowie aparatu, o zasadach kompozycji zdjęć i fotografowaniu ludzi, przyrody czy zwierząt. Ale to nie wszystko! Mały fotograf pomoże ci zaprzyjaźnić się z komputerem. Po krótkim kursie dowolnie skadrujesz fotografię, poprawisz jej kolor, zmienisz barwę wybranego elementu, udoskonalisz wygląd twarzy, z jednego samolotu zrobisz trzy, a nawet wyprostujesz krzywą wieżę w Pizie. A jeśli jeszcze będzie ci mało, wykonasz projekt fotograficzny dla zaawansowanych – fotoksiążkę. A zatem aparat w dłoń i do dzieła!*)
Bycie Polakiem Małym lub Polką Małą jest fajne i bardzo ważne. Fajne, bo należysz do wspaniałego narodu. Ważne, bo masz piękną ojczyznę o burzliwej historii, bogatych tradycjach, a przy wielu jej bohaterach wysiada nawet James Bond. Żyjesz w ciekawym państwie, którego odkrywanie może być fantastyczną przygodą. I właśnie dlatego warto byc patriotą. Taka osoba wie, z czego jest dumna, i rozumie, dlaczego kocha swoją ojczyznę.
Ale czy dziecko może być patriotą? No pewnie! Przekonaj się o tym razem z nami. Zapraszamy na niezwykłą lekcję patriotyzmu!*)
Witamy w krainie ludzi pozytywnie zakręconych! Wspólnie pogalopujemy przez nieco szaloną, ale niezwykle barwną planetę zbieraczy, działaczy, graczy, podróżników, czytelników, znawców i fachowców. Ty także jesteś jej mieszkańcem. Tak, tak, nie przesłyszałeś się. Z pewnością masz już swoje ukochane zajęcia i pasje, czyli hobby. A jeśli jeszcze ich nie znalazłeś, nasza książka ci w tym pomoże. Pamiętaj: człowiek bez hobby jest jak dziecko bez uśmiechu, pluszowy miś bez właściciela, lato bez słońca i żaba bez roweru. „Zaraz, zaraz, ale po co żabie rower?” – zapytasz. Bo na rowerze mogłaby wyskoczyć gdzieś dalej… Hobby nie musi być praktyczne. Ma być przyjemne i wprowadzać odrobinę wygłupu do szarej rzeczywistości.*)
Jest to książka dla wszystkich, których fascynuje rozgwieżdżone niebo i tajemnice kosmosu. Ile jest gwiazd na niebie i jakiego są koloru, do czego służy kalendarz, co to jest niebieski zwierzyniec, czym się różni meteor od meteorytu, jak znaleźć planetoidę, jak wygląda życie na stacji kosmicznej – na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w tej fascynującej książce. Jej autor, profesor fizyki, zaprasza dzieci do wędrówki po Układzie Słonecznym i tajnikach astronomii. Spójrz w Niebo i zachwyć się gwiazdami!*)
*) Informacje pochodzące z okładek książek
**) Informacje pochodzące ze strony http://www.empik.com

 

Czy to książka, czy to gra? – czytamy inaczej

Tym razem proponuję Wam, młodzi czytelnicy, nietypowe czytanie – serie: Naukowe Śledztwo i Matematyczne Śledztwo. Są to swoiste gry umieszczone na kartach książek. Oto jak zachęca do czytania ich Wydawca:

Jesteś gotowy na niezwykłą przygodę? Taką ze zwrotami akcji i zagadkami do rozwiązania? W takim razie to jest książka dla Ciebie!

Planeta Sekretów to nie jest zwyczajna książka. Jej stron nie czyta się po kolei: 1, 2, 3… Będziesz po niej skakać w przód i w tył, w miarę rozwoju akcji. Czasami możesz zabłądzić, ale narrator naprowadzi Cię na właściwe rozwiązanie.

Opowieść zaczyna się na stronie 4. Już niebawem natkniesz się na zadania. Będziesz musiał je rozwiązywać i podejmować decyzje (…)

Wydawnictwo Zielona Sowa  zadbało też o promocję medialną, przygotowując krótkie filmy reklamowe: Matematyczne śledztwo i Zagubieni w kosmosie.

Zachęcam do wypożyczenia, poczytania i przekonania się o niezwykłości tych książek. Serdecznie zapraszam do biblioteki, gdzie czekają na Was obie serie:

Naukowe Śledztwo

Matematyczne Śledztwo

Ostatnio księgozbiór biblioteki wzbogacił się o kolejne trzy serie:

Historyczne Śledztwo

Zagadki Geograficzne

Zagadki Logiczne


 

Książki o Cegłowie i okolicach

W bibliotece szkolnej znajdują się książki tematycznie związane z naszą gminą i okolicami. Zawierają one informacje: historyczne, przyrodnicze, turystyczne, ale także twórczość mieszkańców: wiersze i legendy. Zapraszam do wypożyczania i poznawania „małej ojczyzny”.

Gmina Cegłów

Powiat miński

Sąsiednie gminy

 

Poradniki dla nastolatków

Serie książkowe zajmujące się tematyką zdrowia fizycznego i psychicznego oraz relacjami społecznymi młodych ludzi.

Seria Dla siebie i dla innych

Bocheńska Katarzyna Mówię do ciebie, człowieku

Autorka wprowadza czytelnika w świat komunikacji. Na początku wyjaśnia proces komunikacji – ukazuje rozmaitości form języka, symboliki, a także bariery utrudniające skuteczne porozumiewanie się. Czytelnik stopniowo poznaje zasady prowadzenia rozmowy, przygotowania wypowiedzi pisemnych (podanie, życiorys, ogłoszenie, zaproszenie), zgłębia komunikaty niewerbalne. Ale przede wszystkim uczy się rozmawiać, przemawiać, perswadować, informować na piśmie. W książce znajduje się wiele schematów, wzorów i przykładów służących kształceniu umiejętności. Każdy rozdział kończy się zestawem ćwiczeń oraz propozycjami literatury do dalszego doskonalenia się.*)

Moneta-Malewska Maria Dla siebie i dla innych

Książka-przewodnik dla młodzieży, ale nie tylko. Wprowadza w sferę emocji i postaw człowieka, ucząc „odczytywania siebie”, akceptowania swojej duchowości i cielesności, wyrażania swego prawa do wolności. Pomaga zrozumieć, na czym polega określenie siebie i swego miejsca w świecie, czym jest dorosłość. Rozważania o rozpoznawaniu własnych i cudzych uczuć, o kierowaniu emocjami, o wyrażaniu siebie poprzez swój niezależny styl, o budowaniu relacji z rodzicami, przyjaciółmi, partnerami, o miłości, celach życiowych – skłaniają do doskonalenia się, do pracy nad umiejętnościami, które nie są jeszcze mocną stroną.*)

Moneta-Malewska Maria, Malewska Joanna Nie, które buduje

Ta książka to przewodnik nie tylko po asertywności. Autorki piszą o tym, jak ważne w relacjach międzyludzkich jest kształtowanie pewności siebie, umiejętności obrony własnego zdania, radzenia sobie z trudnymi emocjami w taki sposób, by nie ranić przy tym innych i jednocześnie nie rezygnować z siebie i własnego rozwoju.
Treść wzbogacą przykłady sytuacji z życia, propozycje ćwiczeń, rysunki.*)

Zawadzki Roman, Taraszkiewicz Małgorzata Rodzinny krąg

Książka pełna przykładów z życia, wskazuje na duży wpływ dzieciństwa na to, co człowiek będzie robił w przyszłości. Uzmysławia, jak ludzie obciążają swe uczucia i relacje z innymi osobami. Wiele miejsca poświęcono rozważaniom o małżeństwie i rodzinie. Autorzy zwracają uwagę na psychologiczne przyczyny napięć, konfliktów i rozczarowań, mówiąc przy tym o odpowiedzialności, planach życiowych, ważności celów. Podkreślają konieczność uczenia się sztuki porozumiewania i języka uczuć.*)

Zawadzki Roman Stres – sztuka życia

Książka dla starszej i dorosłej uczącej się młodzieży prezentuje wiedzę o zjawisku stresu i wynikających z niej możliwościach poznawanie siebie. Treści – wypośrodkowane między tym, co naukowe, a tym, co popularne – są podporządkowane nadrzędnemu celowi, jakim jest pomoc w wypracowywaniu własnych „technik” radzenia sobie ze stresem.**)

Seria Pomocna dłoń

Cronin Ali Ocal planetę: poradnik młodego ekologa

Interesuje Cię, co to jest globalne ocieplenie? Niepokoi Cię zanieczyszczenie środowiska wokół Ciebie? Chciałbyś pomóc w ratowaniu naszej planety? Oto książka dla Ciebie! Przeczytasz, z jakimi problemami walczą dziś ekolodzy. Nauczysz się segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd, a także podróżować, nie szkodząc środowisku. Dowiesz się, jak możesz zaangażować się w działalność organizacji ekologicznych, a nawet związać z ekologią swoją zawodową przyszłość. **)

Naik Anita Dasz radę!: poradnik na życiowe zmiany

Obawiasz się przeprowadzki lub zmiany szkoły? Niepokoi Cię, że Twoi rodzice coraz częściej się kłócą? Nie wiesz, jak pocieszyć przyjaciela, któremu zmarł ktoś bliski? Ta książka jest właśnie po to, aby Ci pomóc! Przeczytasz o różnych trudnych sytuacjach, które zdarzają się w życiu, takich jak rozstanie rodziców, utrata kogoś bliskiego czy emigracja. Dowiesz się, jak poradzić sobie z problemami związanymi z okresem dojrzewania. Odnajdziesz wskazówki, gdzie szukać pomocy. Zobaczysz, że choć czasem musimy stawić czoła bolesnym zmianom, nie ma takiego wydarzenia, z którym nie byłbyś w stanie sobie poradzić.**)

Naik Anita Mowa ciała: poradnik odnalezienia się w towarzystwie

Masz kłopoty z nawiązywaniem nowych znajomości? Nie wiesz, jak zwrócić uwagę osoby, która Ci się podoba? Ta książka jest właśnie po to, aby Ci pomóc! Dowiesz się, czym jest mowa ciała i jak z niej umiejętnie korzystać. Nauczysz się pracować nad swoją pewnością siebie. Znajdziesz wskazówki dotyczące zachowywania się na randce, imprezie, a nawet rozmowie w sprawie pracy.**)

Naik Anita Pokonaj stres!: poradnik przedegzaminacyjny

Zawsze brakuje Ci czasu, żeby dobrze przygotować się do egzaminu? Masz kłopoty z koncentracją? Podczas egzaminu jesteś tak zestresowany, że zapominasz wszystko, czego się nauczyłeś? Ta książka jest właśnie po to, aby Ci pomóc! Poznasz różne metody uczenia się, robienia notatek i organizacji czasu. Dowiesz się, jakie są techniki walki ze stresem. Przeczytasz, jak zdać egzamin, napisać dobre wypracowanie i przygotować prezentację.**)

Sayer Melisa Zaakceptuj siebie!: poradnik właściwego odżywiania

Uważasz, że masz nadwagę? Wciąż próbujesz różnych diet, ale żadna nie przynosi efektów? Chcesz odżywiać się zdrowo? Oto książka dla Ciebie! Przeczytasz, skąd biorą się problemy z nadwagą, a także takie zaburzenia odżywiania, jak anoreksja czy bulimia oraz w jaki sposób można im przeciwdziałać. Nauczysz się, jak obliczyć, ile powinna wynosić Twoja masa ciała. Poznasz przykłady zdrowych dla funkcjonowania organizmu diet, m.in. wegetariańską.**)

Seria Porozmawiajmy o…

Bailey Jacqui Narkotyki

Jest to książka, która wyjaśnia, czym są środki odurzające, z czego są wytwarzane oraz jak wpływają na ludzki organizm. Autorka podaje też aktualne dane dotyczące zażywania narkotyków oraz usiłuje dociec, dlaczego coraz więcej osób popada w uzależnienie od nich. Wyjaśnia też, jak polskie i międzynarodowe prawo traktuje przestępstwa związane z posiadaniem i handlem narkotykami.**)

Bingham Jane Przemoc

Książka przedstawia różne rodzaje prześladowania, z jakimi mogą się spotkać młodzi ludzie w szkole, na podwórku, w domu czy w Internecie. Autorka docieka, skąd biorą się te formy przemocy fizycznej i psychicznej oraz kto najczęściej pada ich ofiarą. Podpowiada też, jak bronić się przed szykanami oraz do kogo zwrócić się o pomoc.**)

Mason Paul Palenie i picie

Książka porusza problem alkoholu i papierosów. Opisuje, skąd wzięły się te używki, jak się je wytwarza oraz dlaczego ludzie po nie sięgają. Podaje dotyczące ich aktualne statystyki oraz najważniejsze fakty. Wyjaśnia też, jak palenie papierosów i picie alkoholu wpływa na zdrowie i z jakim ryzykiem się wiąże. Można w niej również znaleźć informacje, gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia od alkoholu i nikotyny.**)

Warbrick Caroline Odżywianie

Książka ta dotyka ważnych kwestii związanych z zaburzeniami żywienia. Informuje, czym są takie choroby jak anoreksja, bulimia czy kompulsywne objadanie się. Docieka, jakie są ich przyczyny i skutki oraz w jaki sposób współczesna kultura masowa przyczynia się do pogłębienia tych zjawisk. Autorka wskazuje też, jak pomóc osobie, która ma problem z zaakceptowaniem swojej wagi.**)

*) Adnotacje opracowane na podstawie informacji zaczerpniętych ze strony http://www.lideria.pl
**) Informacje pochodzące z okładek książek