KONKURS GRAMATYCZNO-ORTOGRAFICZNY

Jolanta Różycka    21 maja 2019

18 maja 2019 r.  w murach Szkoły Podstawowej w Czerniejewie w konkursowe szranki stanęli  uczestnicy X Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno –Ortograficznego. Wzięły w nim udział cztery uczennice z naszej szkoły. Dwie z nich znalazły się w gronie zwycięzców. Były to: Klaudia Kowalczyk z III gimnazjum, która zajęła w swojej kategorii II miejsce, i Julia Aniszewska z klasy V – laureatka III miejsca

Celem  konkursu jest dbanie o piękno i poprawność ojczystego języka, zarówno w mowie jak i na piśmie, oraz popularyzowanie sylwetki obywatela Czerniejewa, ks. Onufrego Kopczyńskiego, językoznawcy, twórcy pierwszej „Gramatyki języka polskiego”. W Czerniejewie byliśmy po raz trzeci. Gospodarze przyjmują nas bardzo serdecznie i z uznaniem wyrażają się na temat wiedzy i umiejętności uczniów z Cegłowa. Nasza młodzież godnie reprezentuje szkołę. W 2017 r. zdobyliśmy w ww. konkursie II miejsce. Mamy nadzieję, że te sukcesy zachęcą innych do poznawania i rozwijania swych umiejętności posługiwania się piękną ojczystą mową.

Poza udziałem w konkursie nasi uczniowie zwiedzili pierwszą stolicę Polski – Gniezno. Zapoznaliśmy się z historią drzwi gnieźnieńskich, zwiedziliśmy rynek, katedrę i  jej podziemia. Podziwialiśmy panoramę  miasta z wieży kościoła. W Czerniejewie uczestniczyliśmy w koncercie muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Huskarl”.

Dziećmi opiekowały się panie Jadwiga Czerwińska – inicjatorka wyjazdu i Jolanta Różycka.  Poza laureatkami w konkursie wzięły udział Julia Rumak i Michalina Gąsior.