Klasy szóste w Muzeum Powstania Warszawskiego

Karolina Kluczek    18 grudnia 2016

12 grudnia 2016 roku uczniowie klas szóstych wraz z opiekunami: p. Teodorą Wójcik, p. Bożeną Kramek oraz p. Izabellą Wąsak pojechały zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w taki sposób, aby oddziaływać na zwiedzającego obrazem, dźwiękiem i światłem, co dzieciom się bardzo podobało. Przewodnicy prowadzili naszych uczniów przez poszczególne sale tematyczne, przedstawiając historyczne wydarzenia w sposób chronologiczny. Dzieci poruszały się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku niszczonej stolicy. Przewodnicy zwracali im uwagę na stalowy monument, na którym wyryto kalendarium Powstania, symbolizujące życie w stolicy w 1944 roku.

Uczniowie zobaczyli autentyczne maszyny drukarskie z lat czterdziestych, opaski powstańcze, przedmioty codziennego użytku, broń, mundury i dokumenty. Mogli przejść specjalnie zbudowanym na potrzeby Muzeum kanałem ściekowym oraz obejrzeć trzy filmy dokumentalne, pokazujące przerażający obraz Powstania Warszawskiego. Na trasie zwiedzania porozwieszane były kartki z kalendarza, opisujące każdy dzień walki powstańczej oraz różne ulotki o powstaniu. Nasze dzieci pieczołowicie je zbierały, aby mieć pamiątkę z pobytu w Muzeum i pogłębić wiadomości na temat tego historycznego wydarzenia.

Była to wspaniała lekcja żywej historii, którą uczniowie na pewno zapamiętają.

Autor: Izabella Wąsak