Klasy siódme w TVP

Karolina Kluczek    18 marca 2018

16 marca 2018 roku klasa 7a i 7b wraz z wychowawczyniami oraz paniami Izabelą Redą i Ewą Gut pojechały na wycieczkę do Telewizji Polskiej do Warszawy.

Zwiedzanie budynku telewizji rozpoczęliśmy od zobaczenia niedużego studia, w którym prezentowane są wszystkie ważne wydarzenia sportowe oraz przylegającego do niej małego pomieszczenia reżyserskiego. Przewodnik, który nas oprowadzał, opowiadał bardzo dokładnie o pracy dziennikarzy telewizyjnych i ludzi obsługujących programy telewizyjne. Z ogromnym znawstwem mówił też o wszystkich urządzeniach, konsolach, kamerach znajdujących się we wszystkich salach. Następnie przeszliśmy do największego studia o powierzchni 650 metrów, posiadającego 300 kamer. Przewodnik stwierdził, że światło wszystkich  znajdujących się w tym studio kamer mogłoby oświetlić średniej wielkości miasto. W tym studio nagrywane są programy rozrywkowe, między innymi “Jaka to melodia?”. Następnie kilometrowymi korytarzami udaliśmy się do trochę mniejszego studia – 400 metrowego z 200 kamerami, w którym monitorowane są programy kręcone “na żywo”. W pomieszczeniu tym znajdowały się różne rekwizyty, potrzebne do realizacji różnych programów.

Po obejrzeniu tego studia i wysłuchaniu ciekawostek opowiadanych przez przewodnika przeszliśmy do nowej części gmachu TVP. Naszym celem było studio, w którym codziennie nagrywane jest “Pytanie na Śniadanie”. Przewodnik powiedział nam, że jest to jedyne studio, w którym dekoracje nie są sprzątane, ponieważ program nadawany jest codziennie. Ostatnim punktem naszego zwiedzania telewizji na Woronicza było muzeum. W tym niedużym pomieszczeniu zgromadzono kamery, lalki z bajek dziecięcych, kostiumy, zabytkowe telewizory, stare fotografie z przedstawień teatralnych i filmowych oraz inne rekwizyty telewizyjne, które udało się zgromadzić od 1952 roku.

Dzięki temu wyjazdowi uczniowie mogli zobaczyć studia telewizyjne, poznać pracę dziennikarzy oraz usłyszeć historię Telewizji Polskiej.

Autor: Izabella Wąsak